Orgazm doktorları: Cinselliği her kadın farklı mı yaşıyor?

Sorun şu ki kadın vücudu üzerine yapılan çalışmalar erkeklerden çok daha az ve kadın bedeni henüz çok anlaşılmış değil.

Kadın orgazmı ile ilgili bilim insanlarından ziyade kadınlara yönelik magazin dergileriden bilgi edinirdiniz belki de, ancak araştırmacılar yavaş yavaş bu konu üzerinde çalışmaya başladılar ve sonuçları genellikle de bu sürekli tavsiyeler veren yazılarla çelişiyor

“Ben ateş çemberi olarak adlandırdım. Bacaklarım arasında bir daire içerisinde bir yangın gibi hissettim ve bu uzun süren bir histi – yakıcı ve kaşındırıcıydı ve daha sonra cinsel ilişki ile veya bir tamponla bile tırtıklı bir bıçak gibiydi, çok acı vericiydi.”

TIKLAYIN-Keğel egsersizleri: Vajinal kasların orgazm olmadaki rolü

San Francisco’da yaşayan moda stilisti Callista Wilson, 12 yaşındayken ilk kez tampon kullanmaya çalıştığında bunları yaşadı. Bu konuda ilk kez doktora göründüğünde ise 20’li yaşlarındaydı.

Doktoru Callista’ya “Son derece normal gözüküyorsun, ben bu acının sebebini anlamak için bir terapiste gitmeni önerebilirim, psikolojik olmalı” dedi.

Ve Callista’ya 10 yıl sonra teşhis kondu.

Callista bu dönemde yaşadığı cinsel sorunların depresyondan ilişkisinin bitmesine kadar hayatının her alanını etkilediğini söylüyor. 20 doktoru ziyaret ettikten sonra kendini Washington DC’deki Vulvovajinal Bozukluklar Merkezi direktörü doktor Andrew Goldstein’ın bekleme odasında bulmuş.

Andrew Goldstein ona vajinasının girişinde normal miktarın 30 katı fazla miktarda sinir ucuyla doğduğunu ve bunun da vajinasına dokunulduğunda yanıyormuş hissi uyandırdığını söyledi. Çözüm, vajinasının girişindeki derinin bir kısmının kesilmesiydi. Bu yapıldığında, ilk kez ağrısız bir cinsel ilişki yaşayabildi.

Callista’nın sorunu çok yaygın olmayan bir sağlık problemi. Fakat araştırmacılar son zamanlarda anladılar ki, pelvik sinir sistemi her kadında değişiyor.

TIKLAYIN- Pelvik kasları nedir ne işe yarar? pelvik kaslarının çalıştırılma tekniği

Orgazm doktorları: Cinselliği her kadın farklı mı yaşıyor?

‘Her kadın Cinselliği farklı yaşıyor’

New York’taki jinekolog Deborah Coady bu konuyla ilgilenmeye başlayınca, erkeklerin genital bölgellerindeki sinirlerin haritasının çıkarıldığını farketti. Ancak kadınlarla ilgili hiçbir bilgi mevcut değildi. Böylece Coady uzman cerrahlarla bir araya gelerek çalışmayı kendi gerçekleştirdi ve ilginç sonuçlarla karşılaştı.

“Öğrendik ki perine bölgesindeki sinir uçlarının dallanması bir kadından diğerine farklılık gösteriyor” diyor Coady. Ve ekliyor:

“Sinir kollarının vücudun içinden geçme şekli cinselliğin farklı yaşanmasına neden oluyor; yani bir bölgenin bir kadın için daha hassas olması başka bir kadın için de hassas olacağı anlamına gelmiyor.”

Perine siniri orgazmın gerçekleşmesini sağlayan en önemli sinir. Genital bölge ile beyindeki dokunma, basınç ve cinsel aktivite mesajlarını ilişkilendiren sinirdir.

Coady ayrıca, her kadının genital bölgedeki beş erojen bölgesinin her birinde, yani klitoris, vajinal açıklık, rahim boynu, anüs ve bacak arasında, farklı sayıda sinir uçlarına sahip olduğunu buldu.

“Bu durum, neden bazı kadınların klitoral bölgede bazılarınınsa vajinanın girişinde daha hassas olabileceğini açıklıyor” dedi.

Bu, kadın dergilerinde verilen genel tavsiyelerin neden yararlı olmadığını açıklıyor.

Orgazm doktorları: Cinselliği her kadın farklı mı yaşıyor?

‘Seks öncesinde dinlenme değil, aksiyon öneriliyor’

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden doktor Cindy Meston’un orgazm laboratuvarında ise bir başka mit test edildi.

Bu laboratuarda Meston’un çalışmalarına katılan insanlar, geniş ekranlı bir televizyonun karşısında mor deri bir koltuğa oturuyor ve seks yapan insanların videolarını izliyor. Meston, vajinal fotopletismograf yöntemi ile yandaki odadan kalp atış hızlarını ve genital organlardaki kan dolaşımını izliyor.

İki santim uzunluğunda ve neredeyse bir tamponun boyutu ve şeklinde bir cihaz vajina içine sokuluyor. Açıldığında ışık yayan cihaz ne kadar ışığın yansıtıldığını ölçüyor. Böylelikle bilim insanları vajinal dokuya olan kan dolaşımını ve bu nedenle kadının fiziksel olarak ne kadar uyarıldığını söyleyebiliyorlar.

‘Kadınları seksten önce aktif hale getirmelisiniz’

“Yıllarca seksten önce köpük banyosu yapmamız, sakinleşmemiz, dinlendirici müzik dinlememiz, derin nefes egzersizleri yapmamız söylendi” diyor Meston ve ekliyor:

“Ancak araştırmam tam tersini gösteriyor, yani aslında kadınları aktif bir hale getirmelisiniz.”

Öyleyse eşinizle kovalamaca oynayabilirsiniz, ya da birlikte bir korku filmi izleyebilir, bir lunaparka, hatta komedi oyununa bile gidebilirsiniz.”

Meston, bizi kalp atış hızı ve kan basıncı gibi kaç ya da savaş moduna hazır hale getiren bilinçaltı kas kasılmalarının sorumlusu olan sempatik sinir sisteminden bahsediyor. Meston, bu sistem seks öncesinde aktive edildiğinde, kadınların daha yoğun ve daha hızlı yanıt vermelerine yardımcı olduğunu keşfetti.

Erkekler için ise tam tersi.

Yıllarca kadın cinselliğinin de erkeklerinki gibi olduğu düşünüldü, ancak Meston’un çalışması bunun bir hata olduğunu gösterdi.

Doktor Andrew Goldstein, öğrencilik günlerinden beri kadın vücudunun ve kadın cinselliğinin çok anlaşılmadığının farkındaydı.

“Kadınlarda cinsel sorun, erkeklerde herhangi bir cinsel işlev bozukluğundan daha az önemli görülüyor. Bence bu çifte standart. Erkekte cinsel işlev bozukluğu, ereksiyon sorunu varsa bu görülüyor. Kadınlar aynı durumda yaftalanıyorlar. Sorunun kafalarında olduğu söyleniyor” diyor.

Meston kadın cinselliği konusunda araştırma yapmak için fon bulmanın zorluklarından da bahsediyor.

“Kadın orgazmı yeterince önemli bir sosyal sorun olarak görülmüyor” diyor.

Bir keresinde emekli akademisyenlere konuşma yapmak için davet edildiğini ancak konunun kadın cinselliği olduğu anlaşılınca davetin geri çekildiğini anlatıyor.

Ve ekliyor:
“Herkes vajinadan doğdu, neden onlar hakkında daha fazla şey bilmeyelim? Bu herkesin yararına olur.”

ORGAZM’LA İLGİLİ DİĞER BİLİMSEL MAKALELER

 

Kadın Orgazm Kim Kaç Dakika Ne Zaman (Bilinmeyenler)

Kadın Orgazm Kim Kaç Dakika Ne Zaman (Bilinmeyenler)

Kadın Orgazm Kim Kaç Dakika Ne Zaman (Bilinmeyenler) Orgazm Hakkında Bilinmeyenler Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişki olarak belirtiliyor. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine …

Devamını Oku »

 

David Robson: ‘normal’ seks yaşantısını tanımlamaya çalışmak saçmalıktır

David Robson: 'normal' seks yaşantısını tanımlamaya çalışmak saçmalıktır

David Robson: ‘normal’ seks yaşantısını tanımlamaya çalışmak saçmalıktır ABD’de yapılan araştırmalar insanların cinsel alışkanlıklarına dair veriler ortaya döktü. Journal of Sex Medicine dergisinde  yer alan bir haber, insanların cinsel davranışlarına ilişkin önemli bilgileri ortaya koyuyor. David Robson’ın kaleme aldığı cinsellik yelpazesinin ne kadar geniş olduğu konusunda bir fikir vermek için …

Devamını Oku »

 

Toplumun tabusu: Cinsel sağlığa dair bilinmeyenler Tek Sayfada

Toplumun tabusu: Cinsel sağlığa dair bilinmeyenler Tek Sayfada Cinsel Sağlık: Kadınlar gerçekten orgazm oluyor mu? Cinsel Sağlık: Kadınlar gerçekten orgazm oluyor mu? Sağlıklı bir cinsel hayatın temelinde, birbirini tatmin eden çiftler vardır. Kadının orgazm olması ise, erkeklere nazaran daha karmaşık ve bazı aşamaları gerektiriyor. Türk kadını ise orgazm olamadığını ve …

Devamını Oku »

 

Cinsel yaşam: Erken boşalma Erken boşalmanın sebepleri

Cinsel yaşam: Erken boşalma Erken boşalmanın sebepleri

Cinsel yaşam: Erken boşalma Erken boşalmanın sebepleri Uzman Psikoloğ Ezgi Aydin Erken Boşalma Sorununu ve nedenlerini anlatıyor. Erken boşalma Erkek için olduğu kadar kadınların orgazm olamamalarındaki belkide en büyük etkenlerden, Cinsel yaşam ve seks hayatınızın belkide bitişe yönelik son virajı erken boşalma ciddi bir sorundur… Cinsel yaşama dair önerdiğimiz makale …

Devamını Oku »

 

Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri

Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri

Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri Mastürbasyonun bilimsel olarak tanımı “kişinin tatmin için cinsel organlarını el ya da başka araçlar kullanarak uyarılması” diye tanımlanıyor olsa da mastürbasyon yapmanın binlerce çeşidi var ve bu bazı çeşitlerin sadece % 10 bilinip klasik hale getirilmiş durumda… Mastürbasyon uzun süredir farklı toplumlarda zararlı ve gayrı …

Devamını Oku »

 

Pelvik kasları nedir ne işe yarar? pelvik kaslarının çalıştırılma tekniği

Pelvik kasları nedir ne işe yarar? pelvik kaslarının çalıştırılma tekniği Pelvik kaslar, mesane ve rahim arasında hamak görevi gören kas grubuplarıdır. Pelvik kaslar zayıfsa, bu bölgeler çalışması gerektiği gibi çalışma konusunda güçlük çeker. Genelde ihmal edilen bu kas grubunu çalıştırmak için etkili 4 hareket. Pelvik kaslarınız çalışmaz çalıştırılmaz ve güçlendirilmez …

Devamını Oku »

 

Kadınlara dair muhtemelen kızların bilmediği merak edilen konular

Kadınlara dair muhtemelen kızların bilmediği merak edilen konular

Kadınlara dair muhtemelen kızların bilmediği merak edilen konular Tampon kullanımına dair aldığım pek çok soru var, tampon nedir nasıl kullanılmalı,kimler için tampon kullanımı uygundur kimler için uygun değildir? Tampon kullanımında kızlık zarının korunması: Tampon kullanımı kızlık zarını bozar. İçine giren boru gibi birşeydir ucunda pamuk vardır. Kızlık zarı bu boru …

Devamını Oku »

 

Seks hakkında bilinmeyen sık sorulan sorular önemli başlıklar

Seks hakkında bilinmeyen sık sorulan sorular önemli başlıklar

Seks hakkında bilinmeyen sık sorulan sorular önemli başlıklar “Ne nedir, neden olur? Peki niye öyledir?” gibi seksle ilgili sorularınız mı var? İste sorularınızın yanıtları. Aklınızda soru işareti kalmasın! Cinsel yaşam, insanlığın en karanlık kalan yanlarından biri. Utanç duygusuyla korkuların birleşimi, cinselliğin her tür gerçek dışı söylentiyle birleşmesine neden oluyor. Kulaktan …

Devamını Oku »

 

Kadın ile erkeklerdeki sık karşılaşılan cinsel sorunlar

Kadın ile erkeklerdeki sık karşılaşılan cinsel sorunlar

Kadın ile erkeklerdeki sık karşılaşılan cinsel sorunlar Sağlıklı bir cinsel birliktelik, hem özel hem de sosyal yaşamın uyumlu bir biçimde sürdürülmesinde etkili rol oynuyor. Toplumsal baskılar ve tabular nedeniyle cinsel problemleri olan kişiler zamanında hekime başvurmuyor. İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, kadın ve …

Devamını Oku »

 

Çırıl çıplak uyumanın ne gibi faydaları var?

Çırıl çıplak  uyumanın ne gibi faydaları var?

Çırıl çıplak uyumanın ne gibi faydaları var? Sağlıklı bir uyku için, uyku ortamının normal sıcaklıkta olması, uykuya dalmak için de vücut ısısının düşmesi gerekiyor. Ancak araştırmalar, çıplak uyumanın kaliteli uykunun dışında birçok faydası olduğunu gösteriyor. Amerikalıların sadece yüzde 8’i çıplak uyurken, Avrupa’da bu oran daha yüksek. Örneğin İngilizlerin üçte biri …

 

Cinsel Sağlık: Kadınlar gerçekten orgazm oluyor mu?

Cinsel Sağlık: Kadınlar gerçekten orgazm oluyor mu?

Cinsel Sağlık: Kadınlar gerçekten orgazm oluyor mu? Sağlıklı bir cinsel hayatın temelinde, birbirini tatmin eden çiftler vardır. Kadının orgazm olması ise, erkeklere nazaran daha karmaşık ve bazı aşamaları gerektiriyor. Türk kadını ise orgazm olamadığını ve özellikle doğumlardan sonra cinsel sorunların arttığını söylüyor. “Mutlu birlikteliklerin temelinde cinsel hayat var ve sağlıklı …

Devamını Oku »

 

Kadınların Orgazm Sırları

Kadının Orgazm Sırları Orgazm'ın bilinmeyenine yolculuk

Kadınların cinsel yaşamına dair birçok sorun bilim insanları açısından uzun süre gizemini korudu. Fakat son dönemlerde yapılan araştırmalar kadınlarda orgazm, klitorisin işlevi, G noktasının varlığına dair yeni açıklamalar getiriyor. JD Salinger bir zamanlar şunları yazmıştı: “Kadın vücudu keman gibidir; doğru çalmak için usta müzisyen gerekir.” İşte doğru çalındığında kadın birkaç …

Devamını Oku »

 

Kadın Orgazmı ile ilgili bilinmeyen 19 kriter

Kadın Orgazmı ile ilgili bilinmeyen 19 kriter

İlişkinin sonunda iki tarafında mutlu olarak bitirdiği kaç deneyiminiz oldu? Hangi pozisyonlar sizi zirveye yaklaştırıyor? Her seferde orgazm olmak mümkün mü? Orgazmla alakalı bütün sorulara bilimin cevabı var. Sevgilisiyle/eşiyle seks yapan kadınlar daha çok orgazm oluyorlar. Bir araştırmaya göre, partneri ile duygusal bir ilişkisi olan kadınlar, öylesine seks yapan kadınlara …

Devamını Oku »

 

Bazı Kadınların orgazm olamayış nedenleri

Bazı Kadınların orgazm olamayış nedenleri

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen cinsel sorunların başında orgazm olamama geliyor. Psikolojik ve bedensel sağlığın yanında, eşler arasında da problem yaratabilen konu olabiliyor. Terapi İstanbul, Çift ve Seks Terapisi Uzmanı Psikolog Ayşe Kayhan, oysa kadınlar eşleri ile konuşup, bedenlerini önemserlerse cinsel yaşam kalitelerini arttırabileceklerini dile getirdi. Aşk ve …

Devamını Oku »

 

Kadın Orgazm: Orgazma Dair Sorular Cevaplar

Kadın Orgazm: Orgazma Dair Sorular Cevaplar

Orgazm ile ilgili sorusu olan var mı? diye sorduğumuzda görünen o ki sorunun cevabı hep evet olmuştur… Birçok kadın daha önce hiç orgazmı tadamadığından şikayetçi. Peki ya siz? Dürüst olalım. Her kadın kendi orgazmının yeterince uzun, yeterince doyurucu, kısaca yeterince iyi olup olmadığın merak eder. Üstelik birçok kadın eğer geç …

Devamını Oku »

 

Orgazmı Kolaylaştıran sex pozisyonları

Orgazmı Kolaylaştıran sex pozisyonları

DAHA KOLAY ORGAZM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER Kadının orgazmını kolaylaştıran seks pozisyonları nelerdir? Kolay orgazm olmak için ilişki öncesinde ve sırasında neler yapılması gerekir? İşte kadının orgazmını kolaylaştıran seks pozisyonları… “Orgazm kadının beyninde başlar ve vajinasında biter” diyen Jinekolog Operatör Dr. Turgay Karakaya, daha kolay orgazm için önerilerde bulunuyor. Doğanın tüm …

Devamını Oku »

 

Yeni Trend: Mental Orgazm ( Mental Orgazm Nedir )

Yeni Trend: Mental Orgazm ( Mental Orgazm Nedir )

The Science of Orgasm (Orgazm Bilimi) kitabının yazarlarından biri olan Dr. Barry Komisaruk, metal orgazmı yazdı… Birçok kadın orgazma ulaşmakla ilgili sorunlar yaşayabiliyor. Elbette seks ya da mastürbasyon yoluyla cinsel doyuma ulaşmak için ilk olarak kendi bedeninizi tanımanız ve Orgazm nedir? sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Orgazm, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin …

Devamını Oku »

 

Kadın orgazmının sırları ‘Bildiklerinizi Unutun’

Kadın orgazmının sırları 'Bildiklerinizi Unutun'

Kadınların cinsel yaşamına dair birçok sorun bilim insanları açısından uzun süre gizemini korudu. Fakat son dönemlerde yapılan araştırmalar kadınlarda orgazm, klitorisin işlevi, G noktasının varlığına dair yeni açıklamalar getiriyor. JD Salinger bir zamanlar şunları yazmıştı: “Kadın vücudu keman gibidir; doğru çalmak için usta müzisyen gerekir.” İşte doğru çalındığında kadın birkaç …

Facebook/AkademiPortal

Twitter/AkademiPortal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here