Vezneciler saldırısı davası: Karayılan, Bayık ve Kalkan dahil, 12 sanık hakkında kırmızı bülten kararı

Vezneciler’de 6’sı polis 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili davada mahkeme haklarında yakalama emri bulunan Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında ‘Kırmızı Bülten’ çıkarılmasına karar verdi.

stanbul Vezneciler’de, Çevik Kuvvet ekiplerinin geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Patlamada 6 polis şehit oldu, 5 sivil hayatını kaybetti. 3’ü ağır 36 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin 4 kişi gözaltına alındı.

7 Haziran 2016’da Vezneciler semtindeki Şehzadebaşı Caddesi’nde büyük bir patlama meydana gelmişti.

Bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne nöbet değişimi için giden Çevik Kuvvet polisleri hedef alınmıştı.

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan kimdir?

Murat Karayılan

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinde kırmızı bültenle aranıyor. 1954 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1979’da PKK’ya katıldı. Suriye’ye kaçtıktan sonra, 1999’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından örgütün başına geçti. Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı. 2013 yılında PKK’nın silahlı kanadı olan Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) başına geçti.

Cemil Bayık

1955 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinde doğdu. PKK’nın 18 kurucusundan biri olduktan sonra 12 EyIüI 1980 askeri darbesi sonrası yurt dışına kaçtı. Örgütün Suriye, Lübnan ve Kuzey Irak’taki kampları iIe Avrupa büro sorumluluğunu yaptı. Sonra PKK Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildi. Hep PKK’nın iki numaralı ismi olarak anıldı. Murat Karayılan’ın ardından 10 Temmuz 2013’te Bese Ozat ile birlikte KCK Eş Başkanı olan Cemil Bayık, “Cuma” kod adı ile biliniyor.

Duran Kalkan

14 Ağustos 1952 tarihinde Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde doğdu. PKK’nın lider kadrosunda yer aldı. 1980-1990 yılları arasında Almanya’da örgütün mali sorumlusu olarak çalıştı. 1988’de Düsseldorf kentinde tutuklanarak yargılandı. 1993’de Kuzey Irak’a geçerek Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu komutanlığı ve PKK Yürütme Konseyi üyeliği görevlerini üstlendi. Daha sonra KCK Yürütme Kurulu üyesi oldu. Duran Kalkan da 28 Ekim 2015’te İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler listesinde” kırmızı bültenle aranıyor.

Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği 2016 yılında Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer biyolojik kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından yakalama emri çıkarmıştı.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here