Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

2. Dünya Savaşı’nın tuhaf bir projesiydi güvercinleri gagaları ile bomba attırmak için eğitmek…

Psikolog BF Skinner, II. Dünya Savaşı sırasında bombalara rehberlik etmek için güvercinleri eğitmişti.

Belki Savaşta hiç kullanılmadı bu tuhaf yöntem lakin bugünkü modern dokunmatik ekranların öncülüğünü yapmışlardı farkında olmadan…

Barışın ve özgürlüğün simegesi olan Güvercinler, gökyüzünden bombaları atmak için eğitildiler lakin güvercinler günümüzün modern dokunmatik ekranlarına yolunu açtılar.

2. Dünya Savaşı sırasında ABD Deniz Kuvvetleri ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) kuşları, planörlerin burnundaki ekranlara götürmek üzere eğitti; böylece askerleri tehlikeli bölgeye girmeden bombalar atabilecekti.

Güvercinlerin kullandığı iletken dokunmatik ekran teknolojisi artık telefonlarda, tabletlerde, giyilebilir cihazlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda.

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

Uydu ve GPS olmaksızın, bu devirde bulunan bombalar ‘aptal’, yani düştükleri zaman rüzgarla taşınabiliyorlardı.

Başarıyla hedefleri vurmak için, pilotlar yere inip uçmak zorundaydılar lakin bu tehlikeliydi ve düşman tarafından vurulma ihtimalini artırıyordu.

Bir seçenek, uçmak ve en az birinin hedefi vuracağı yönündeki umuduyla birkaç bomba atmaktı, ama bu verimsizdi, pahalıydı ve daha fazla teminat hasarı yaratıyordu.

NationalIT Bureau of Standards veya NB olarak adlandırılan NSIT, 1.000 kiloluk bomba taşıyabilen bir planör geliştirdiğinde, güvenlik ve doğruluğu sağlayacak yeni bir rehberlik sistemine ihtiyaç duyuyordu.

Bu noktada, Ivan Pavlov’la birlikte davranışcılığın babası olarak bilinen bir psikolog BF Skinner, güvercin kullanmayı önerdi.

“Gökyüzünde oluşumu kaldırıp süren bir sürü kuş gördüm,” dedi

“Birdenbire onları mükemmel görme ve olağanüstü manevra yeteneğine sahip ‘cihazlar’ olarak gördüm. Bir füzeye rehberlik yapamaz mıydı? ” diye söylendi.

Hayvanların davranışsal düzenlenmesi, Skinner’ın uzmanlığıydı ve onları özellikle ödüllendirme yöntemi olmadan eğitiyordu.

Baş ve boynunun serbestçe hareket etmesine izin verirken güvercinin bedenini ve kanatlarını tutacak bir koşum takımı tasarladı.

Dokunmatik ekranların mucidi güvercinler miydi?

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

Akademi Portal paylaştı: 3 Eylül 2017 Pazar

Psikolog BF Skinner, güvercinleri, savaş bölgelerinin video görüntülerini gösteren tarlalardan tohumları yemeye, en sevdikleri tohumları en zor hedeflere koymak için eğitmişti.

Skinner, güvercin gövdesi ile yemek ödülü arasındaki zamanı yavaş yavaş artırarak kuşları hareket ettirdikçe öfkeyle eğilmeye çalıştı.

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

Skinner, onlara öğretmek için güvercinleri, savaş bölgelerinin video görüntülerini gösteren tarlalardan tohumlar yemeye eğitti. En sevdikleri tohumları, düşman sularındaki gemiler gibi ulaşılması en zor hedeflerin üzerine koydu.

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

Planörün önündeki net bir mercek sayesinde, alttaki zeminin bir görüntüsü ekrana iletken bir yüzey oluşturacaktı.

Sonunda kuşlar, düşen bombanın hedefine ulaşması için gereken zamandan çok daha uzun olan 45 dakika içinde 10.000 kez kesintiye uğradı.

Güvercin, gaganın ucuna iliştirilmiş altın bir elektrota sahip olacak ve kanadın kontrolünü sağlayan servomekanizma elektrik sinyalleri gönderen imgeye değecekti.

Güvercin, bombayı mevcut rotasına tutmak için ekranın ortasına katlanabilir veya buna göre yönlendirmek için sola veya sağa gidebilirdi.

Skinner, güvercinlerin, özellikle de nefis olduklarını söylediği titreşimlere ve seslere alışmalarına yardımcı olmak için kenevir tohumları şeklinde güvercinlere “özel takviye” verdi.

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

Sistem testlerde mükemmel bir şekilde çalışıyordu ancak, Deniz Kuvvetleri aslında çok pahalı ve ölümcül bombaların güvercinlerin kontrolüne verilmesi konusunda tereddüt etti, bu yüzden hiçbir güvercin gerçek bir askeri misyon aşamasını denemedi.

Bir tarihçi; “Açıkçası, bir mühendislik sorununun psikolojik bir yaklaşımını kabul etmekte zorlandıgını” yazdı.

O zamanlar Skinner şunları söyledi: ‘Bir güvercin, bir komiteye hizmet eden bir fizik bilim adamından daha kolay kontrol edildiğini anlamaya başladık.’

‘Eski sistemin düzenli bir sistem olduğunu ikna etmek çok zordu.’

‘Bu nedenle, başarı ihtimalini birden fazla kuş birimi tasarlayarak arttırdık.’

Skinner, her güvercin için ortak pilotlar ekleyerek yeniden çalıştı; yeni sistem altında üç güvercin uçağı uçuracak ve ikisi de bombayı yönlendirmek için aynı hedefe gelerek bir hedef üzerinde kalmak zorunda kalacaklardı.

Fakat yine de Deniz Kuvvetleri, Western Electric tarafından geliştirilen, yarasa esinli, radyo tabanlı yankılı bir konumlandırma rehberlik sistemine baktı ve ikna olamadı.

Modern Dokunmatik Ekranları Güvercinler mi Keşfetti?

“The Bat” ismini taşıyan bu teknoloji, Pasifik’teki savaşın sonlarına doğru kullanıldı.

Ancak bu yöntem Skinner’ın güvercin tekniği kullanıldığında engellenebilecek bir engel oluşturuyordu – düşmanlar radyo sinyalini kolayca takip edebiliyor ve bloke edebiliyorlardı.

Fakat Skinner’ın araştırması günümüzde de devam etmekte ve dünya çapında kullanılan cihazlarda kullanılmaktadır.

Bu ekranlar, bakır veya indiyum kalay oksit gibi malzemelerden üretilir ve küçük kabloların ızgarasında elektrik yükleri depolar.

Bir elektrik yükü tutan bir parmakla onlara dokunduğunuzda – elektriği değiştirerek cihazınızı kontrol etmenize izin verirsiniz.

Farklı dokunmatik ekran türleri (ATM’lerde kullanılan temel dirençli olanlar gibidir) ancak iletken veya kapasitif olanlar cihazlar için endüstri standartlarıdır.

Bilim adamları çoktan iletken sprey bir boya kullanarak herhangi bir nesneyi dokunmatik ekrana dönüştürmenin yolunu buldular bile.

Örneğin bir gitarın üzerine elektrik yükü getiren ince bir kat püskürterek, onu bir bilgisayara bağlayarak elektrik alan tomografisi adı verilen bir sistemle dokunmaya yanıt vermeniz mümkündür.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here