Merkez Bankası başkanlığına yeni atama kim atanıyor?

Reuters, Bakanlar Kurulu’nda Murat Çetinkaya’nın ataması kararnamesinin imzaya açıldığını aktardı.

Merkez Bankası içerisindeki dört başkan yardımcısından en genci olan 1976 doğumlu Murat Çetinkaya, bankacılık kariyerine Albaraka Türk Katılım Bankası’nda başladı.

İslami bankacılık yapan Albaraka Türk’te uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında görev alan Çetinkaya daha sonra Halkbank’a geçerek genel müdür yardımcılığına kadar yükselmişti.

Çetinkaya, 2012’den bu yana Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Reuters, Erdem Başçı’nın ise Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) Büyükelçi olarak atanacağını da yazdı.

Piyasa Çetinkaya’yı olumlu karşıladı

Yeni başkanın Merkez Bankası bünyesinden olacağı konusunun netleşmesi, piyasa tarafından da olumlu karşılandı ve Türk Lirası, ABD Doları karşısında değer kazandı.

Londra merkezli ekonomik araştırmalar merkezi Capital Economics ise yatırımcılara gönderdiği değerlendirmede “Murat Çetinkaya isminin öne çıkması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz çağrılarının, hükümet güdümündeki bir başkanın atanmasıyla sonuçlanacağı endişelerini yatıştırdı” dedi.

Capital Economics’e göre, Murat Çetinkaya ismi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun karşılıklı olarak verdikleri tavizler sonucu ortaya çıkmış olabilir:

Merkez Bankası başkanlığına yeni atama kim atanıyor?
Reuters, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin dolmasının ardından OECD Büyükelçisi olarak atanacağını belirtti.

“Erdoğan düşük faiz politikasını benimseyen bir Merkez Bankası istediğini, yeni başkanın da bu yönde hareket etmesi gerektiğini söylüyordu. Ahmet Davutoğlu ve hükümetin ekonomi yönetimi ise mevcut başkan Erdem Başçı’nın görev süresinin bir dönem daha uzatılmasından yanaydı.”

Capital Economics’e göre, başkanlığı devralacak Çetinkaya’yı Merkez Bankası’nın bağımsızlığını korumak açısından zorlu bir dönem bekliyor.

Nomura: Başçı’dan deneyimsiz

Japon yatırım bankası Nomura’nın gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash ise Murat Çetinkaya’nın Erdem Başçı’ya kıyasla daha deneyimsiz bir isim olduğunu yazdı.

Ash, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda, “Erdem Başçı gibi para politikası gurusu değil. Ancak piyasa Başçı’nın bazen fazlasıyla karmaşık hale gelen para politikalarından zaten pek hoşlanmıyordu. Çetinkaya’nın kamu bankasında üstlendiği görev, hükümete ve cumhurbaşkanına bağlılığının daha fazla olabileceği şeklinde yorumlanabilir” deniyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın