Anasayfa / Haberler / ‘Liposuction’la ilgili doğru bilinen yanlışlara göz atın
'Liposuction'la ilgili doğru bilinen yanlışlar

‘Liposuction’la ilgili doğru bilinen yanlışlara göz atın

Liposuction uygulaması, vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarkanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniği olarak tanımlanıyor. Bu uygulamanın uzman olmayan kişilerce yapılması ciddi tehlikelere yol açabiliyor.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, liposuction’ın uygun şartlarda yapılmamasının yanıklara yol açabildiğini söylüyor.

Bu durumda kişide asimetri ve ciltte morluklara bağlı kalıcı koyu lekeler oluşabiliyor. Bazı vakalardaysa önemli miktarda kan kaybı meydana geliyor. Akciğerlere kan pıhtısı atılması da uygulamanın nadir görülen komplikasyonları arasında bulunuyor.

Gerekli müdahalenin yapılmaması zatürree ve solunum sıkıntılarına yol açabiliyor. Yüz bölgesinde yapılan liposuction bu bölgede çok daha az miktarda yağ dokusu bulunduğu için vücutta yapılan liposuctiona göre daha az sorun oluşturuyor. Ancak yüz sinirlerine ve çevredeki damarlara dikkat etmek gerekiyor. Yaş sınırı bulunmamakla birlikte, anestezi ve genel durum açısından yüksek risk grubuna giren küçük ve çok ileri yaş grubu daha fazla özen gerektiriyor.

EN UYGUN YAŞLAR

Liposuction uygulaması doğru ellerde yapıldığındaysa her bölgeden iyi sonuç alınıyor. Ancak, bacak ve bilek çevresinde alınması gerekenden fazla yağ alınması durumlarında yüzey şekil düzensizlikleri gelişebiliyor. 30-50’li yaşlar deri henüz elastikiyetini kaybetmediği için liposuction uygulaması en uygun yaşlar olarak görülüyor. Daha ileriki yaşlarda, sarkan derinin de çıkarıldığı germe ameliyatları ile kombine edilmesi daha iyi bir seçenek olabiliyor.

KİŞİYE ÖZGÜ PLANLANMALI

Prof. Dr. Erçöçen, liposuction’ın tamamen kişiye özgü planlanması gereken bir girişim olduğunu söylüyor. Bir hasta için 500 cc, yani yarım litre liposuction ile mükemmel bir sonuç elde etmek olası iken bir diğer hastada 5 litre liposuction ile istenilen sonucun sağlanması mümkün olmayabiliyor. Alınması gereken miktarı belirleyen kriterin bölgesel deri altı yağ dokusu kalınlığı olduğu belirtiliyor. Plastik cerrahın hastanın beklentilerini iyi anlamak ve yapabileceklerini ona iyi anlatmak zorunda olduğuna dikkat çekiliyor.

TEK SEANSTA ÇOK İHTİYACA ÇÖZÜM

Son yıllarda artan eğilim, liposuction ile elde edilen yağların atılması yerine hastanın vücudundaki eksik bölgelere veya daha genç bir görünüm için rejenerasyon amaçlı yeniden enjeksiyonu şeklinde kullanılması olarak görülüyor.

Ancak bu uygulamalarda yağın sağ kalım oranı hastadan hastaya değişiyor. Son zamanlarda tıbbi ve teknolojik gelişmeler ışığında alınan yağ dokusunun işlenmesi ve bundan elde edilen kök hücreler ile zenginleştirilmiş yağ dokusunun kullanılmasıyla artık protez ve implant kullanımı gibi zorunlulukların kalmayacağı belirtiliyor.

Bu noktada hastaya tamamen kendi dokusundan elde edilmiş meme büyütme, yüz gençleştirme ve popo dikleştirme gibi işlemler yapılıyor. Bunun bir avantajının da ikinci bir ameliyata gerek kalmadan tek seans içinde birkaç problemin giderilmesi ve hastaya olan maliyetinin azaltılması olduğuna dikkat çekiliyor.

ERKEKLERDE MEME YAĞLANMASI ORTADAN KALDIRILIYOR

Son yıllarda erkeklerin özellikle, ” Jinekomasti” adı verilen meme dokularındaki aşırı yağlanmayı gidermeye yönelik operasyona ilgilerinde büyük artış görülüyor.

Kalp ve damar sağlığı açısından bel çevresi kalınlığı yüksek olanlarda da risk artışı olduğu için diyet programlarıyla eş zamanlı olarak bu bölgeye yönelik uygulamalarda talep artışı görülüyor. Liposuction estetik amaçlı yağ uzaklaştırılması dışında bazı hastalıklarda biriken yağların alınması için de kullanılabilir.

Steroid tedavisi görenlerde veya cushing hastalığı olanlarda özellikle ensede bufalo hörgücü şeklinde toplanan veya vücudun diğer bölgelerinde biriken yağ dokusu hastanın asıl hastalığı kontrol altına alındığında liposuction ile yok edilebiliyor.

Erkek memesinin normalden büyük ve kadın memesine benzer olduğu jinekomasti veya pseudojinekomasti hastalığında da liposuction tek başına veya diğer cerrahi işlemlere (karın-uyluk germe gibi) ek olarak kullanılabiliyor. Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen lenfödem hastalığında aşırı irileşen kol veya bacakların inceltilmesinde de liposuctiondan yararlanılabiliyor.

SELÜLİTE FAYDASI VAR MI?

Halk arasında selülit tedavisi için liposuctionın çok etkili bir yöntem olduğuna inanılıyor. Ancak liposuction, her sellülit hastasına faydalı olmadığı gibi uzman olmayan kişilerce yapıldığında daha ağır deformasyonlara yol açabiliyor. Selülit tedavisinde en ideal seçeneğin uygulandığı takdirde yağın alınıp atılmasından çok alınan yağın sahaya geri verilmesi yoluyla o bölgenin yağ komposizyonunun yeniden düzenlenmesi olduğuna dikkat çekiliyor.

LİPOSUCTİON’LA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Liposuction bir zayıflatma ameliyatı değildir.

* Liposuction herkesin yapabilecegi basit bir girişim değildir, uzman olmayan ellerde tamiri mümkün olmayan komplikasyonlar oluşabilir.

* Liposuctionda emilen yağ miktarından daha önemli olan doğru miktarda yağın doğru yerden emilmesidir.

HÜCRESEL TERAPİLERİN ÖNÜ AÇILACAK

Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, “Liposuction, vücut şekillendirmede plastik cerrahların çok küçük kesilerle son derece başarılı sonuçlar almasını sağlayan önemli bir araç haline gelmiştir ve gelecekte de bu rolünü artırmaya devam edecektir”diyor. Girişim ile elde edilen yağın işlenerek estetik veya rekonstrüktif amaçlı girişimlerde kullanımının bu alanda hücresel terapilerin önünü açacağı düşünülüyor.

AMELİYATIN TEKRARI GEREKİR Mİ?

Liposuction yapılan bir hastada uygulamanın tekrarına gerek duyuluyor mu? Erçöçen, “İlk seferde doğru işlem yapıldığında buna gerek kalmaz”diyor. Bunun nedeni; ‘yeterli miktarda yağın alandan uzaklaştırılması halinde hasta tekrar kilo alsa bile o bölgelerde yeniden bariz bir yağlanma söz konusu olmayacaktır’ olarak açıklanıyor. Ancak yetersiz yağ alımı söz konusu olduğunda yeni bir uygulamaya ihtiyaç duyulabiliyor. İkinci uygulamanın ilkine göre daha zor ve plastik cerrah için daha fazla tecrübe gerektiren bir durum olduğu belirtiliyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *