Anasayfa / Haberler / Bu hastalığın ilk belirtisi ; dile vuruyor!
Bu hastalığın ilk belirtisi ; dile vuruyor!

Bu hastalığın ilk belirtisi ; dile vuruyor!

The British College of Naturopath and Osteopati’de görevli alternatif tıp doktoru Laurence Kirk, kendini iyi hissetmeyen bir kişinin öncelikle diline bakması gerekir, diyor.

Laurence Kirk, kendini iyi hissetmeyen bir kişinin öncelikle diline bakması gerekir, diyor.

Dilin görünüşündeki bir değişiklik bazen diş bakımına daha özen gösterilmesi gerektiğini ya da bir vitamin eksikliği olduğunu bildiriyor.

Ama bazen de daha ciddi hastalıkların belirtisi oluyor.

Sağlıklı ve normal bir dilin rengi pembe. Eğer kırmızılaşmışsa ve vücudun ateşi de yükselmişse, bu Kawasakis hastalığına işarettir. Yani bütün kılcal damarlarda enfeksiyon var demektir ve hemen doktora başvurmayı gerektirir.

Daha çok beş yaşın altındaki çocuklarda görülse de ergenlik çağındaki çocuklarda da oldukça yaygındır. Bu hastalığın nedeni B12 vitamini ve folik asit eksikliğidir. Streptokock enfeksiyonuna bağlı Kızılcık hastalığı da dilin rengini kırmızılaştırmaktadır.

Bazen dilde kabarcıklar, küçük yumrular görülür ve ağrı hissediler. Bunun nedenleri anemi, diabet, nikotin tahrişi ya da bir tür mantar hastalığı olabilir.

Dilin renginin sarılaşması, bazı inatçı bakterilerin varlığını gösterir. Sigara, ağız kuruluğu, ateş ve burun yerine ağızdan nefes alma gibi faktörler dilin yüzeyindeki pütürlerin iltihaplanmasına yol açar.

Dilin renginin kararması, büyük ölçüde kötü hijyene bağlıdır. Bu durumda ağız ve diş bakımına daha özen göstermek gerekir.

Bazı bakteriler, sigara ve çok içilen kahve de bu renk değişimini sağlar. Nefes kokmaya başlar ve ağızda metalimsi bir tat hissedilir.

En kötüsü, dilde bazı koyu ve kahverengi lekelerin oluşması. Bu genellikle cilt kanserine işarettir ve batma ve uyuşmayla birlikte hissedilir.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *