Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye’nin “teröre karşı savaş sloganı altında Suriye ve Türkiye’deki Kürtleri sindirdiğini” söyledi.

Reuters’ın haberine göre Lavrov, Moskova’da Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile düzenlediği basın toplantısında Ankara’nın Kürt güçlerinin Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadelesine de köstek olduğunu söyledi.

Lavrov ayrıca Türkiye ile Suriye sınırında yasadışı petrol trafiğinin Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının başlamasından bu yana önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Rus Bakan, Türkiye’nin Suriye ile sınırı konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin IŞİD’le petrol ticaretinin durdurulması yönündeki kararların bütünüyle uygulanması ve “Suriye’ye giriş yapan teröristlerin” durdurulması gerektiğini söyledi.

Lavrov: Türkiye'nin stratejisi Kürtleri sindirmek

Avrupa’ya ‘jeopolitik oyunları bırakın’ çağrısı

Lavrov öte yandan Belçika’daki saldırılarla ilgili Avrupa’nın “jeopolitik oyunları bırakarak terörle mücadele çabalarında birleşmeleri” çağrısı yaptı.

Moskova’da Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesi sonunda basın toplantısında konuşan Lavrov, “Avrupalıların dün Brüksel’de gerçekleşen berbat terör tehdidi karşısında, jeopolitik oyunları bir tarafa bırakarak kıtamızda faaliyet gösteren teröristleri engellemek için birleşmelerini ümit ediyorum” dedi.

Lavrov ayrıca Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin Kürtlerin de dahil olduğu kapsayıcı bir süreç olması konusunda görüş birliği içinde olduklarını da ekledi.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here