Kurz: Türk yetkililer, Avusturya’ya gelmenizi istemiyoruz

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türk yetkililerin ülkesinde referandum kampanyası düzenleyemeyeceğini bir kez daha ilan etti. Kurz’un Lüksemburglu meslektaşı Asselborn ise, Avrupa değerleri ve anayasa değişikliği arasında çelişki bulunduğunu belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, AB’deki meslektaşlarıyla katılacağı bir toplantı için geldiği Brüksel’de, Türk yetkililerin ülkesinde düzenlemek istediği referandum etkinlikleri hakkında konuştu.

ÜLKEMİZE ÇATIŞMA İTHAL EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

“Avusturya’nın çözümü net olmalı: Türk politikacıların Avusturya’da herhangi bir kampanya etkinliğinde boy göstermelerini kabul etmeyeceğiz” diyen Kurz, sözlerine şöyle devam etti:

“Başka ülkelere ait kampanyaların Avusturya’ya taşınmasını ve buralardan ülkemize çatışma ithal edilmesini istemiyoruz. Bu tip şeyler her zaman entegrasyon sürecine zarar veriyor.”

ASSELBORN: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN OLMADIĞI BİR ANAYASA İÇİN AVRUPA’YI KULLANMALARI ABSÜRD

Kurz’un dışında Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da konuyla ilgili görüş belirtti.
Doğru çözümü bulmanın kolay olmadığını ve bunun kararının Brüksel’den verilemeyeceğini belirten Asselborn şunları ifade etti:

“Normalde, (Avrupa’daki) demokrasinin bununla baş edecek kadar güçlü olduğunu düşünmeniz gerekir. Fakat birilerinin, hukukun üstünlüğünün sadece bir hayal ürünü olduğu bir anayasayı savunmak için Avrupa’daki fırsatı kullanması da absürd bir durum.”

 

Kurz: Türk yetkililer, Avusturya'ya gelmenizi istemiyoruz
Kurz’dan Erdoğan’a: Referandum mitingi için gelme
Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkede referandum mitingi düzenlemesinin ‘istenmediğini’ söyledi.
Almanya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası bir referandum mitingi düzenlemesine yönelik siyasetçiler ve eyalet yönetimlerinden gelen tepkinin ardından, Avusturya’da da benzer bir tartışma başladı.
Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, Avusturya toplumunda ihtilafa sebep olduğunu belirttiği seçim mitinglerinin ‘istenmediğini’ ifade etti.
KURZ: MİTİNGLER, ENTEGRASYON SÜRECİNE ENGEL OLUŞTURUYOR
Bakan Kurz, Heute Gazetesi’ne verdiği demecinde, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatarak, Erdoğan’ın Viyana mitingi sonrasında, AK Parti destekçileri ile Kürt kökenliler arasında gerilim yaşandığına işaret etti.
Kurz, ‘Seçim kampanyasına ve Avusturya’da kutuplaşmaya net bir şekilde karşıyız. Böyle bir şey gerilimin yükselmesine sebep olacaktır.
Bu da, entegrasyon sürecine engel oluşturuyor” dedi.
‘ERDOĞAN, RESMİ ZİYARET KAPSAMINDA GELSİN’
Kurz ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, herhangi bir diğer üst düzey siyasetçi gibi, Avusturya’ya veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesine devletlerarası resmi ziyaret ve devlet adamları ile ikili görüşmeler için gelebileceğini belirtti.

Dışişleri’nden Lüksemburg’a kınama

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, “Avrupa’da terörizme destek veren ülkelerin başında gelen Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Asselborn’un dile getirdiği hususları esefle kınıyoruz” dedi.

Müftüoğlu, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’un Türkiye’yle ilgili ifadeleri hakkındaki bir soruya cevabında, “Avrupa’da terörizme destek veren ülkelerin başında gelen Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’un, ‘Deutschlandfunk’ adlı Alman radyo kanalına verdiği mülakatta dile getirdiği hususları esefle kınıyoruz. Bu talihsiz beyanlar, küresel düzeyde terörle mücadele çabalarına ne kadar katkı sağladığı tartışmalı olan Lüksemburg’un Dışişleri Bakanının, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terörizm tehdidinin ölçeğini ve niteliğini kavramaktan ve doğru şekilde değerlendirmekten aciz olduğunu göstermektedir” ifadesini kullandı.

‘TARİH BİLGİSİ YETERSİZ’

Asselborn’dan darbeye teşebbüs eden teröristleri her vesileyle kınamasını beklediklerini vurgulayan Müftüoğlu, “Kendisinin bunun yerine ülkemizde benzer bir girişimin önlenmesi ve demokrasinin pekiştirilmesi için sarf edilen çabaları, Avrupa’nın kara bir dönemiyle kıyaslaması, hem tarih bilgisinin yetersizliğine hem de objektif değerlendirme yapabilme kabiliyetinden yoksun olduğuna işaret etmektedir” dedi.

“Demokratik bir ülke olan Türkiye’de, 15 Temmuz’dan bu yana atılan adımların Türk halkının demokrasi ve özgürlükler içerisinde yaşamasını sağlamaya yönelik” olduğuna dikkati çeken Müftüoğlu, “Asselborn’un, Bakanımızın Strazburg’taki Dışişleri Bakanları toplantısında kullandığı ifadelere ilişkin sözleri tamamen gerçek dışıdır” diye konuştu.

Akademi Portal Dış Haberler

Twitter/AkademiPortal

Twitter/AkademiPortalEN

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here