kurbanlık seçiminden, etin saklanmasına, pişirme yöntemlerinden etle birlikte tüketilecek besinlere kadar dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

Et tüketiminin arttığı kurban bayramlarında uzmanlardan beslenme önerileri geliyor. Çünkü uygun olmayan hayvanlardan elde edilen ve doğru şekilde hazırlanıp tüketilmeyen kırmızı et ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Doç. Dr. Süleyman Uraz da, Kurban Bayramını sağlıklı geçirmek için alınacak önlemlere değindi. İşte Uraz’ın önerileriyle bayramı sağlıklı ve sorunsuz geçirmek için atılması gereken 13 adım:

1- Kurban eti nasıl olmalı?

Kurban bayramında kesilecek hayvanın sağlıklı olduğundan, hastalık taşımadığından emin olmak için veteriner kontrolünden geçmiş olması gerekir. Kesim yeri ve kesim şartları da kurban etinin kalitesini tayin eden en önemli faktörlerdir. Kurbanın, kesim için hazırlanan özel yerlerde kesilmesi gerekir ancak yapılan çok önemli bir yanlış ise hayvanların kesim esnasında kesilen diğer hayvanları görmesi ve ciddi stres yaşamalarıdır. Hayvanın kesim esnasında yorgun olması, çok aç veya çok tok olması, kesilen hayvanları görerek stres yaşaması birçok hormon ve kimyasal maddenin aşırı salgılanmasına, bu durum da etin kalitesinin ve lezzetinin bozulmasına neden olur.

2- Etin saklanması ve hazırlanmasında nelere dikkat edilmeli?

Kesilen hayvanın eti büyük parçalar halinde buzdolabında +4 derecede bir gün bekletildikten sonra tüketilmeli, saklanacaksa birer yemeklik olarak kuşbaşı ya da kıyma halinde derin dondurucu kısmına aktarılmalıdır. Kesim sonrası et dinlendirilmezse hem sert ve lezzetsiz hem de sindirimi zor olur. Buzdolabından çıkarılan etin hemen kullanılması, sonraki öğün için bekletilmemesi ve çözüldükten sonra tekrar dondurucuya konmaması gerekir. Dondurucudan çıkarıp çözülene kadar oda ısısında değil de buzdolabının +4 derecelik kısmında çözülmesi sağlanmalı. Aksi takdirde et tamamen çözülünceye dek ısınan ve yumuşayan yüzey katmanlarında bakteri üremesi çok hızlı olabilir.

3- Bayram beslenmesinin püf noktaları

Bayram sabahı kahvaltısında her zamanki gibi şeker, yağ ve beyaz ekmekten tüketmemeye özen gösterilmelidir. Kurban kesimini tamamladıktan sonra geleneksel bayram ziyaretleri esnasında et kavurma ve tatlı ikramı sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve obezite hastalarında da ciddi problemlere neden olabilir.

Kurban Bayramı’nda Sağlık Sorunları Yaşamamak İçin Öneriler
Doç. Dr. Süleyman Uraz

5- Ne kadar et tüketilmeli?

Bayram boyunca bir kilodan daha fazla et tüketmemek gerekir. Etlerin pişirilme süreci de yarar-zarar açısından önemlidir. Minimum bir gün dinlendirilen etler ızgara ve haşlama tarzında pişirilmeli, pişirme esnasında kendi yağıyla pişirilmeli, ek yağ kullanılmamalıdır.

6- Et nasıl pişirilmeli?

Pişirme yüksek ısıda yapılmamalı. Özellikle alevli ızgarada ve yüksek ısıda pişirilen etlerin karbonlaşması sonucu kanserojen maddeler oluşacaktır.

7-Sakatat tüketimine dikkat!

Sakatatlar yüksek kolesterol ve ürik asit içermelerinden dolayı kolesterol ve ürik asit yüksekliği olanların sakatatlardan kaçınması gerekir.

8-Sebzeleri unutmayın…

Et ile beraberinde ekmek ve baklagillerden çok yeşil sebzeler tercih edilmeli. Böylece etin sindirimi ve sebzelerdeki C vitamini nedeniyle et içeriğindeki demirin emilimi daha kolay olmaktadır.

9-Öğün dengesi çok iyi ayarlanmalı

Et yemeklerinin akşam değil öğlen yenmesine, akşam yenecekse de erken saatte yenmesine gayret edilmeli. Böylece reflü ve sindirim problemleri azalacak ve daha kaliteli bir uyku uyumak mümkün olacaktır.

10-Sütlü tatlıları tercih edin

Unlu tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli ve bunlar da hemen yemekten sonra değil, öğün aralarında az miktarda yenmelidir.

11-Çay ve kahve miktarı da önemli

Ayrıca fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden kaçınmak mide bağırsak sorunlarının oluşmaması için önemlidir.

12-Hayatın temel taşı: Su

Günlük su tüketimini artırmak hem sindirimi hem de asidik beslenme nedeniyle oluşan artıkların atılmasını kolaylaştıraca ktır.

13- Rahat sindirim ve kilo kontrolü için yürüyün

Her ziyarette yiyip içtikten sonra şişkinlik, hazımsızlık ve gaz yakınmaları kaçınılmaz olacaktır. O zaman yapılacak en doğru hareket ise yürüyüş yapmak. 30-60 dakika tempolu olmayan yürüyüş mide ve bağırsakların çalışmasına katkıda bulunacaktır. Tempolu yürüyüş ve egzersiz bayram sonrası alınan kilolardan kurtulmak için de düşünülebilir.

Kurban Bayramında 7 adımda sağlıklı beslenme

Kurban Bayramı’nda Sağlık Sorunları Yaşamamak İçin Öneriler

Dini bayramlar, bir araya gelmenin, dayanışmanın, paylaşmanın, ihtiyacı olana yardım etmenin simgesi. Yiyecek ve içecek ikramlarının da bolca yapıldığı bu bayramlarda dengeli beslenme kavramı daha bir ön plana çıkıyor. Çünkü bol ikramlı sofralardan çeşitli sağlık sorunlarıyla kalkmak da olası.

Özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı kurban bayramlarında, yüksek tansiyon, kalp damar, mide-bağırsak ve şeker hastalarının daha dikkatli olmasında fayda var.

Kurban Bayramı’nda Sağlık Sorunları Yaşamamak İçin Öneriler
Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bayramlarda büyük ölçüde değişen beslenme düzeni ve besin çeşitliliğine karşı önlemler alınmazsa istenmeyen sağlık problemlerinin yaşanabileceğine dikkat çekiyor, “Kurban Bayramı’nda iştahımızın kurbanı olmamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor” diyor.

Ufak tedbirlerle yaşanabilecek sindirim güçlükleri, yüksek tansiyon problemleri ve kalp çarpıntılarının önüne geçilebileceğini söyleyen Diyetisyen Demir, bayramı sağlıklı geçirmek için beslenmede dikkat edilecek püf noktalarını şöyle aktarıyor:

TANSİYON VE DİYABET HASTALARI DİKKAT

Özellikle kilo problemi, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp-damar rahatsızlığı olan kişiler, doymuş yağ ve kolesterolden zengin olması sebebiyle etin daha az yağlı veya yağsız kısımlarını (yağsız dana bonfile, kontrafile veya biftek gibi) tercih etmeli. Sakatat ve organ etlerinden uzak durulmalı.

YENİ KESİLEN ETLERİ DİNLENDİRİN

Taze kesilmiş etler ile yapılan yemeklerde bulunan etler daha sert ve daha zor pişeceği gibi, sindirimi de bir o kadar zor olur. Bundan dolayı etlerin birkaç gün buzdolabında dinlendirilip tüketilmesinde yarar var. Pişirirken ise yoğunlukla görülen kızartma ve kavurma yöntemleri yerine ızgara, fırında veya haşlama yöntemleri tercih edilmeli. Ayrıca tencerede pişirirken içine katılacak sebzeler ile yemeğin hem lif oranı hem de vitamin-mineral içeriği artar. Böylece daha az miktarda et tüketilerek doygunluk sağlanacak ve sindirim kolaylaşacaktır.

AİLE BÜYÜKLERİNİN ISRARLARINI KİBARCA REDDEDİN

Beslenmemize ne kadar dikkat etmeye çalışsak da aile büyüklerinin yedirme ısrarları zaman zaman sıkıntı yaratabiliyor. Bu ısrarları kibarca geri çevirmek gerekiyor. Bir öğünde tüketeceğimiz et miktarında 100 gramı geçmemeye gayret etmeliyiz. Etleri tüketirken yanında salata veya zeytinyağlı sebze yemeği bulundurmak yararlı olur. Beyaz undan yapılmışlar yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmeli. alı.

Ekmek tüketmek istemiyorsanız bunların yerine çorba, bulgur pilavı veya makarna gibi sindirimi daha kolay olan karbonhidrat grubu üyelerini de tercih edebilirsiniz. Özetleyecek olursak, tabağınızındörtte birinde et grubu, dörtte birinde karbonhidrat grubu ve kalan yarısında da sebze/salata grubu bulunmalı.

YEMEK SONRASI SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN

Yemeklerden sonra sunulan şerbetli hamur tatlıları ise tehlike katsayısını daha da artırıyor. Hazmı zor olan etin üzerine yoğun şekerli olan bu tatlılar mide ve bağırsak problemlerine yol açabiliyor. Bunların yerine hazmı daha kolay olan sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmek gerekiyor. Ayrıca gün içinde 1 porsiyondan daha fazla tatlı tüketilmemeli.

HAZMI KOLAYLAŞTIRAN İÇECEKLER TÜKETİN

Yemeklerin yanında şekerli içecekler değil, hazmı daha kolay olan ayran, cacık veya su tercih edilmeli, çay ve kahve tüketimi de abartılmamalı. Fazla miktarda tüketilen bu içecekler hem daha çok mide problemlerine hem de gece uyku düzensizliğine sebep olur. Sağlığımız için hazmı kolaylaştıracak bitki çayları (ıhlamur, yasemin, rezene gibi) içebiliriz. Sıvı tüketimi çok önemli, gün içinde 8-12 bardak su tüketmeye de özen gösterilmeli.

KAHVALTI “ALTIN ÖĞÜNÜMÜZ” OLMALI

Bayramlarda yapılacak en büyük yanlışlardan biri “Nasıl olsa öğleden sonra çok fazla yemek yiyeceğim” diyerek kahvaltı öğününü atlamak oluyor. Kahvaltının, her zaman olduğu gibi, bu günlerde de altın öğünümüz olması gerekiyor. “Güne büyük bir bardak su ile başlayıp kahvaltıda az yağlı 1-2 dilim peynir, 5-6 adet zeytin, 1-2 dilim ekmek ve bol söğüş sebze-yeşillik tüketebilirsiniz. Daha hafif bir alternatif içinse 4-5 kaşık yulaf ezmesi/müsli, 2 adet bütün ceviz, 1 bardak yağsız süt/yoğurt ve 1 porsiyon meyve olabilir.

EN AZ 30 DAKİKA YÜRÜYÜN

Hazımsızlık problemi için yemeklerden 30 dakika-1 saat sonra hafif-orta tempolu yürüyüş yapmak gerekiyor. Kısa mesafeler için araba yerine yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Arabanızı biraz uzağa park ederek gideceğiniz yere daha fazla yürüyebilirsiniz. Apartmanlarda asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Unutmayın; biraz ekstra hareket, hiç hareket etmemekten daha kârlıdır.

Çocuklara Kurban Bayramı nasıl anlatılmalı?

Travmaya dikkat

Çocuklar, 12-13 yaşına kadar somut düşündükleri için, dini bir gelenek olan kurban kesimini yetişkinlerden çok daha farklı algılıyor. Kurban kesmenin çocuklara anlatılabilecek bir kavram olmadığını ve bu duruma şahit olmanın travma yaratabileceğini belirten uzmanlar, Kurban Bayramı’nın hayvan kesmek dışında dayanışma ve yardımlaşma bayramı olduğunun vurgulanması gerektiğini belirtiyor.

Kurban Bayramı’nda Sağlık Sorunları Yaşamamak İçin Öneriler

Bayram ziyaretlerine giderken ya da televizyon izlerken, çocuklar kurban kesimlerine ve birçok olumsuz manzaraya şahit olabiliyor. Çocukların, kurban kesim yerlerinden mümkün olduğunca uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Uzman Psikolog Ayben Ertem, özellikle hayvanlarla sıcak bağ kuran çocukların Kurban Bayramı’nı sadece hayvan katliamı olarak görebileceğini belirtiyor.

“ÇOCUKLARIN SOMUT DÜŞÜNDÜĞÜ UNUTULMAMALI”

Ertem, “Kurban kesmek, 12-13 yaşına gelene kadar çocuklara anlatılabilecek bir kavram değildir. Çünkü çocuklar o yaşlardan önce soyut düşünemezler, ne görürlerse ve ne duyarlarsa muhakeme yapmadan ona inanırlar. Bu dönemde çocuklarla konuşurken onların somut düşündüğünü unutmamak gerekir. Özellikle hayvanlarla sıcak bağ kuran çocuklar onların kesilmesinden memnun olmazlar, üzülürler, ağlarlar. Küçükbaş hayvanları önce evde besleyip, sonra kesen ailelerin bu tutumu çocuklar için bir travma yaratabilir. Önce sevmesi ve beslemesi için verilen hayvan ansızın kayboluyor ve çocuk belki de tam bir açıklama alamadığı için ailelerine olan güvenleri de sarsılabilir. Bu yüzden kesilecek hayvanların çocuklar tarafından evde beslenmesi uygun değildir. Çocukların, hayvanların kesilmesini, derilerinin yüzülmesini görmeleri de uygun değildir. Bu nedenle, çocukları kesim yerlerinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı’nda Sağlık Sorunları Yaşamamak İçin Öneriler
Uzman Psikolog Ayben Ertem

“BAYRAMIN KURBAN KESMEKTEN BAŞKA YÖNLERİ ANLATILMALI”

Çocuklara, Kurban Bayramı’nın fakir insanlara yardım ve onlarla dayanışma içinde olmak gibi yönlerini anlatmanın faydalı olduğunu söyleyen Ertem, “Kurban Bayramı, küçük ya da büyükbaş hayvanı kesmek dışında aslında dayanışma, yardımlaşma bayramıdır. Fakir insanlar için yardım kurumlarına destek olmaktır. Çocuklara bayramın bu yönlerini sunmak daha faydalı olur. Çok küçük çocuklarda daha basit anlaşılır bir dille, daha büyük çocuklarda biraz daha kapsamlı anlatılabilir. Ancak çocuklar büyük de olsa hayvanların kesilmesinden bahsetmek her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. O zaman kurban bayramından da soğuyabilir, onların gözünde sanki sadece hayvan katliamı gibi gözükebilir, bunlara dikkat etmek gerekir” dedi.

“ÇOCUKLARIN KAFASI KARIŞTIRILMAMALI”

Çocukları kandırmadan, onlara karşı basit ve net olmanın önemine dikkat çeken Ertem, “Siz ne kadar dikkat etseniz de eğer çocuğunuz televizyonda ya da araçla bir yere giderken kesim alanını gördüyse dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışabilirsiniz. Sizlerin de et yediğini bu bayram yemeyenlerin de et yiyeceğini, fakirlere yardım edileceğini söyleyip çok uzatmadan başka bir konuya geçebilirsiniz. Siz panikleyip konuyu fazla uzatırsanız çocukların da soruları bitmez ve kafasını daha çok karıştırabilirsiniz. En iyisi çocuklara karşı basit kelimelerle konuşmak ve net olmaktır” diye konuştu.

Akademi Portal Ekibi Sağlıklı Mutlu Bayramlar Diler.

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

NİCE BAYRAMLARA

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here