Katar Krizi: 13 maddelik talep listesine Katar’dan ret

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn tarafından iletilen maddeler arasında ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyordu.

Katar, 4 Arap ülkesinin ablukanın kaldırılması karşılığında ilettiği 13 maddelik talepler listesini reddettiğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Al Jazeera kanalına yaptığı açıklamada, listenin “mantıklı ve uygulanabilir” olmadığını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş ise Cumartesi günü yaptığı açıklamayla, taleplerinin kabul edilmemesinin “yolların ayrılması” anlamına geleceğini ifade etti.

Enver Gargaş, Katar’ı Arap monarşileri arasında bir “Truva atı” olarak da tanımladı.

13 maddelik listede, Katar’ın İran’la bağlarını zayıflatması, isyancı Husilere mali desteğin kesilmesi ve medya kuruluşu Al Jazeera’nın kapatılması da talepler arasında yer alıyordu.

Dört ülke, bu şartların 10 gün içinde yerine getirilmesini istemişti.

Katar iki haftadan uzun süredir ekonomik ve diplomatik ambargo altında ve ülkenin ihtiyacı olan besin ve diğer ürünler İran ve Türkiye’den gönderiliyor.

Ülke, “terörü destekleme” iddiasını da reddediyor.

Katar Dışişleri Bakanı es-Sani, Al Jazeera’ya konuştu

4 Arap ülkesinin kapatılmasını talep ettiği Al Jazeera kanalında yayınlanan haberde, listeye ilişkin değerlendirmesi yer alan Katar Dışişleri Bakanı, krize ilişkin yapılan açıklamaları hatırlattı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı, yakın zamanda yapıtığı açıklamada, ambargocu ülkelere, mantıklı ve uygulanabilir bir liste sunma çağrısı yaptı.

İngiltere Dışişleri de taleplerin ölçülü ve uygulanabilir olması gerektiğini söyledi…

İletilen taleplerin içeriği, ‘terörle mücadele’ ile uygulanan ambargonun alakası olmadığının kanıtıdır”

Al Jazeera kanalı da kapatılma talebini ifade özgürlüğünü engelleme olduğunu savundu.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi ve ekonomik yaptırımları devereye sokması, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açmış durumda.

Al Jazeera’den kapatılması talebine yanıt: İfade özgürlüğünü susturma girişimi

Katar Krizi: 13 maddelik talep listesine Katar'dan ret

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in Katar’a yönelik ablukanın kaldırılması için kapatılmasını talep ettiği Katarlı medya kuruluşu Al Jazeera’den bu talebe yanıt geldi.

Al Jazeera, yaptığı açıklamada bu isteğin, “bölgedeki ifade özgürlüğünü sustarma ve insanların bilgiye erişimi ve duyulma hakkının bastırılması” olduğunu söyledi.

Kurum, ‘hiçbir hükümetin ya da otoritenin etkisi altında kalmadan gazetecilik yapmaya devam edeceklerini’ belirterek, ‘hükümetlerden gazetecilerin işini yapabilmesi için medyanın özgürlüğüne saygı duymalarını istediklerini’ aktardı.

İngiliz Guardian gazetesi de Al Jazeera’nin kapatılması talebinin ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğunu, buna karşı çıkılması ve bu durumun kınanması gerektiğini vurguladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar da bu talebe karşı çıkarak bu durumdan endişe duyduklarını açıkladı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’a yönelik ablukanın kaldırılması için 13 maddelik bir talepler listesi hazırlamıştı.

Maddeler arasında ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor.


 

Katar’a yönelik ablukanın kaldırılması için 13 maddelik talep

Katar Krizi: 13 maddelik talep listesine Katar'dan ret

Katar’a yönelik ablukanın kaldırılması için 13 maddelik talep  Maddeler arasında ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’a yönelik ablukanın kaldırılması için 13 maddelik bir talep listesi hazırlanmış durumda. İlgili maddede, “Yakın zamanda kurulan Türkiye askeri üssünü kapatın ve Katar sınırları içinde …

Devamını Oku »


Ulusal Medya’da Katar krizinin geldiği noktaya dair analizler

Katar Krizi: 13 maddelik talep listesine Katar'dan ret

Ulusal Medya’da Katar krizinin geldiği noktaya dair analizler Katar ile Körfez’deki üç komşusu arasındaki gerilim 20 yıldır belirgindi. Burası mutlak monarşilerin hüküm sürdüğü bir coğrafya: Krallar veya emirler başkaldırabilecek herkesin önünü keserek kendi rejimlerinin devamını sağlamak için ülkelerinde her şeyi kontrolleri altında tutmaya çalışıyor. Ama Katar Emiri Temim bin Hamad …

Devamını Oku »


Twitter

Facebook

Pinterest

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here