Kanada Başbakanı Justin Trudeau, istihbarat birimlerinin 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya olanlarla ilgili olarak Türkiye’nin elindeki ses kayıtlarını dinlediğini açıkladı.

Paris’te Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen Trudeau, kendisinin ise kayıtları dinlemediğini söyledi.

Trudeau, “Kanada istihbarat kurumları, bu konuda Türk istihbaratı ile çok yakın çalışıyor ve Kanada, Türkiye’nin paylaşmak istediği şeylerle ilgili tam olarak bilgilendirildi. Erdoğan ile birkaç hafta önce bir görüşme yaptım ve burada Paris’te de kısa bir görüşmemiz oldu. Kendisine Kaşıkçı olayına yaklaşımında gösterdiği güçten dolayı teşekkür ettim” dedi.

Kanada Başbakanı, “Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak müttefiklerimizle temas içinde olmayı sürdürüyoruz ve Suudi Arabistan’a yönelik olarak bundan sonra atılacak adımlar konusunda bizim gibi düşünen müttefiklerimizle görüşme halindeyiz” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı’ndan Erdoğan’a yalanlama

Kanada: İstihbaratımız Türkiye'nin Kayıtlarını Dinledi

Açıklamalar şöyle:

Türkiye Cumhurbaşkanı ‘Gerçeği Biliyorlar” dedi

‘Onlar’ derken bu kayıtlara Fransa – biz- ABD ve İngiltere’nin erişimi olduğunu söyledi.

Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bize vereceği bilgiler varsa bunları bizimle paylaşmalı.

Les 4V muhabiri: Bu kayıtları size vermediği anlamına mı geliyor?

Fransa Dışişleri Bakanı: Bilgi sahibi değilim

Les 4V muhabiri: Yani yalan söyledi?

Fransa Dışişleri Bakanı: Demek ki bu bağlamda oynayacağı belirli bir siyasi oyunu var

Erdoğan, ‘Tapeleri verdik’ demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, hafta sonunda yaptığı açıklamada, olayla ilgili tapelerin ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere’ye verildiğini söylemişti.


Çavuşoğlu: Fransız Bakan’ın cumhurbaşkanımızı oyun oynamakla suçlaması terbiyesizlik

Kanada: İstihbaratımız Türkiye'nin Kayıtlarını Dinledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu’nun “24 Ekim’de Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tüm bilgiler Fransız istihbaratına onların talebi üzerine iletilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızı siyasi bir oyun oynamakla itham etmesi terbiyesizliktir. Dışişleri Bakanı ciddiyetine yakışmıyor.” diye konuştu.

“Bu ülkelerin yakında cinayeti inkar edebileceğini de söyleyen” Çavuşoğlu “Ama ne olursa olsun biz Türkiye olarak Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bunun arkasında ne var? Acaba bu cinayeti kapatmaya çalışıyorlar mı? bildiğimiz başka şeyler var, ne anlaşma yapıyorlar? Bunların da yakından takipçisiyiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cinayet ile ilgili olarak Türkiye’nin elindeki tapeleri Suudi Arabistan, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’ye verdiğini açıklamıştı.

Fransız Bakan Le Drian ise, “Bilgim yok. Erdoğan’ın elinde bize vereceği bilgiler varsa bunları bizimle paylaşmalı” demiş, “Erdoğan yalan mı söylüyor?” sorusuna yanıtı ise “Demek ki bu bağlamda oynayacağı belirli bir oyun var” olmuştu.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Fransa Dışişleri Bakanı’na tepki: Kabul edilemez

Kanada: İstihbaratımız Türkiye'nin Kayıtlarını Dinledi

AFP’ye konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı cinayeti üzerinden “siyasi bir oyun oynamakla” suçlamasının ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Altun, “Türkiye’nin çabaları olmasaydı şimdiye kadar bu olayın üstü kapatılmış olurdu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cinayet ile ilgili olarak Türkiye’nin elindeki tapeleri Suudi Arabistan, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’ye verdiğini açıklamıştı.

Le Drian ise, “Bilgim yok. Erdoğan’ın elinde bize vereceği bilgiler varsa bunları bizimle paylaşmalı” demiş, “Erdoğan yalan mı söylüyor?” sorusuna yanıtı ise “Demek ki bu bağlamda oynayacağı belirli bir oyun var” olmuştu.

24 Ekim 2018’de Fransız istihbaratının bir temsilcisine ilgili ses kayıtları dinletilmiş ve kendisiyle, aralarında kayıtların deşifresinin de bulunduğu detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Eğer Fransız devletinin muhtelif kurumları arasında bir iletişim kopukluğu varsa, bu sorunu çözecek olan Türkiye Cumhuriyeti değil, Fransız makamlarıdır.”

Fahrettin Altun
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun


Erdoğan Le Figaro gazetesine yazdı: Yeni bölgesel paylaşımlara müsaade etmeyeceğiz

Kanada: İstihbaratımız Türkiye'nin Kayıtlarını Dinledi

Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yıldönümü kapsamında Fransa’da düzenlenen anma törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Le Figaro gazetesi için bir makale kaleme aldı ve “Birinci Dünya Savaşı’nın gerek Avrupa’ya gerek dünyanın diğer bölgelerine getirdiği acıları, sıkıntıları ve yıkımı hatırlamak; tarihten gereken dersleri almak zorundayız” dedi:

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yüzüncü yıldönümünü idrak ettiğimiz bu günlerde, yaşanan çatışmaların tamamen tarihe karıştığını söylememiz mümkün değildir. Son yıllarda Türkiye’nin güney komşuları Irak ve Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar, artan terör tehdidi ve derinleşen istikrarsızlık ile Filistin’de on yıllardır şahit olduğumuz sistematik mülksüzleştirme ve yurtsuzlaştırma çabaları, bu durumun en somut göstergeleri arasındadır. Birinci Dünya Savaşı, dönemin büyük güçleri tarafından masa başında cetvelle çizilen sınırlar uyarınca birtakım sorunlu siyasi yapıların oluşumunu beraberinde getirmiştir. Dahası bu siyasi yapıların hükmettikleri toplumlarla güçlü bağlar kuramaması Ortadoğu ve Kuzey Afrikabölgelerinin yirminci yüzyıl boyunca otoriter rejimler, askeri darbeler ve azınlık yönetimleriyle anılması sonucunu doğurmuştur.”

Erdoğan makalesinde Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine de değindi:

Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkarılması gereken en önemli ders, kalıcı barışı tesis etmenin ne kadar zor olduğudur. Bu itibarla Türkiye olarak Avrupa tarihinin en önemli barış projesi olan Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefimize yönelik çalışmalarımızı sürdürecek; aynı zamanda Ortadoğu coğrafyasında kitleleri temsil eden, demokratik ve özgürlükçü yönetimleri desteklemek suretiyle barış ve istikrara katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Cari denge Eylül ayında 1,8 milyar dolar fazla verdi

TCMB’nin açıkladığı verilere göre Ocak – Eylül döneminde cari açık yıllık bazda yüzde 4,15 geriledi.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre cari denge Eylül ayıyla birlikte üst üste ikinci kez fazla vermiş oldu.

Eylül ayında cari denge 1,83 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın Eylül ayında cari açık 4,53 milyar dolar seviyesindeydi.

Son verilerle birlikte yılın 9 aylık döneminde cari açık yıllık bazda yüzde 4,15 azalarak 29,99 milyar dolar seviyesine gerilemiş oldu.

Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla birlikte ithalatın hız kesmesi ve ihracatın daha rekabetçi hale gelmesi Türkiye’nin hızlı büyüme dönemlerinde yükselişe geçen cari açıkta düşüşe yol açmış durumda.

Cemal Kaşıkçı Olayı


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here