İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı: Kaşıkçı’nın cesedi parçalandı, şüphelileri sorgulamak için Suudi Arabistan’a davet edildik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib’le Pazartesi ve Salı günleri gerçekleştirilen görüşmelerle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Suudi Arabistan’a yöneltilen soruların yanıtsız kaldığını açıklayan savcılık, Kaşıkçı’nın konsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğünü, cesedinin “parçalanarak yok edildiğini” açıkladı.

Açıklamada Suudi Arabistan’dan gelen “ceset halıya sarılıp yerli işbirlikçiye verildi” ifadelerinin üzerine Macib’e bu yerel işbirlikçinin kim olduğunun sorulduğu, Macib’in “’Suudi Arabistan’dan ‘ceset yerli işbirlikçiye verildi’ diye bir açıklama yapılmadı” diye yanıt verdiği ifadeleri yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi savcılığın kendilerini ellerindeki delillerle birlikte Suudi Arabistan’a davet ettiğini, burada ortak sorgulama yapılabileceğini duyurdu:

Suudi Arabistan Krallıgı Başsavcılığınca 31/10/2018 tarihi itibari ile Cumhuriyet Başsavcılıgımıza gönderilen cevabi yazıda özetle; İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve beraberindeki heyet soruşturma kapsamında elde edilen delillerle birlikte Suudi Arabistan’a davet edilmiş, cesedin akıbetinin Suudi Arabistan’da birlikte yapılacak sorgulamalar sonucunda tespit edilebileceği, Cemal KAŞIKÇI’nın öldürülmesi eyleminin planlı olup olmadığının bu sorgulamalar sonucu anlaşılabileceği, olayla ilgili olarak ‘yerli işbirlikçi’ bulunduğuna dair Suudi Arabistan Krallığı makamlarının herhangi bir beyanının olmadığı bildirilmiştir. Gelinen aşama itibari ile gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen görüşmelerden somut sonuç elde edilememiştir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak otomobil, emlak, beyaz eşya ve mobilyada KDV ve ÖTV indirimleri açıkladı

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Bu sektörler ve indirim oranları şöyle:

Konut satışlarında KDV yüzde 18’den 8’e,

Tapu harçlarında KDV yüzde 4’ten 3’e,

Mobilyada KDV yüzde 18’den 8’e,

Beyaz eşyada ÖTV oranı yüzde 0’a,

1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV’de 15 puan,

Ticari araçlarda yüzde 18’den yüzde 1’e indirim yapılacak.

Beyaz eşya, son enflasyon verilerinde en fazla artışın yaşandığı kalemlerden biriydi.

Albayrak, fiyatlarda “köpük” olarak nitelendirdiği seviyelerin kırıldığının görüleceğini, enflasyonla topyekün mücadele programına 2 bin 500’den fazla şirketin katıldığını, bunun “müthiş bir rakam” olduğunu söyledi.

Bankaların kredi faizlerini yüzde 30’ların altına, mevduat faizlerini de yüzde 20’nin altına indirdiğini ve bunun “çok güzel bir gelişme” olduğunu belirten Albayrak, “Bankalarla sorun yaşayanlar için açtığımız 0850 222 2335 numaralı çağrı merkezini çok önemli geliyoruz. Buraya gelen şikayetleri bizzat ben takip ediyorum” dedi.

‘İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatıldı

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan ‘İmar Barışı’ düzenlemesinde başvuru süresinin 31 Aralık’a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı.

İmar Barışı’nda 8 Haziran’da başlayan başvurular bugün sona erecekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘İmar Barışı’yla “devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılmasını; imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasını hedeflediğini” belirtiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 27 Ekim tarihi itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin kişinin ‘İmar Barışı’ için başvuruda bulunduğunu bildirmişti.

TL swap piyasasında işlemler 1 Kasım’da başlayacak

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Merkez Bankası, döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasında, taraflı işlemlere 1 Kasım’da başlanacağını duyurdu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“31 Ağustos Tarihli Basın Duyurusu ile Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasının açılmasına karar verildiği, işlemlerin Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirileceği kamuoyu ile paylaşılmıştı. “Söz konusu piyasada Merkez Bankası taraflı işlemlere 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren başlanacak olup, bankaların limitleri Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 10’u ile sınırlı olacaktır. İşlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile günlük olarak ilan edilecektir.”

Swap nedir?

İngilizce bir kelime olan Swap, “değiş, tokuş, takas” anlamına geliyor.

Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve / veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine swap sözleşmesi deniyor. Swap piyasasında ağırlıklı döviz swapları ile faize dayalı swap sözleşmeleri işlem görüyor.

Faiz swapında biri sabit faizle, diğeri değişken faizle borçlanan iki taraf faiz ödemelerini birbirleriyle değiştiriyor ancak anapara hiçbir şekilde el değiştirmiyor.

İki farklı para birimindeki kur riski belli bir süre bertaraf edilerek, faizi yüksek olan para biriminin faiz getirisinden yararlanma adına yapılan işleme ise çapraz döviz swapı deniyor.

“Swap kısıtlamasının anlamı: Yabancı oyuncular TL borçlanıp bununla dolar satın alıp TL’ye değer kaybettirmesin diye Türk bankalarına “TL borç verip döviz borç alma” sınırı konması.”

Suudi Arabistan heyetinin numaralı valizleri ve kuruyemiş kutuları havalimanında

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib’in bu akşam Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

Macib’in gidişi öncesinde İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’na giden konsolosluk heyeti, numaralandırılmış çok sayıda siyah valiz ve büyük boy kuruyemiş kutuları götürdü.

Macib Pazar akşamı İstanbul’a gelmiş, Pazartesi günü İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan ile 1 saat 15 dakika Salı günü de 50 dakika görüşmüştü.

TSK’dan Kobani bölgesindeki hedeflere obüs atışı

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Türk Silahlı Kuvvetleri, Şanlıurfa sınırından, Suriye’nin kuzeyinde PYD denetiminde bulunan Kobani (Ayn El-Arab) bölgesine yönelik obüs atışı yaptı.

Anadolu Ajansı’nın olayla ilgili, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Top atışlarıyla vurulan mevzilerdeki PYD/PKK’lı 4 terörist etkisiz hale getirildi, 6 terörist yaralandı” ifadesi yer aldı.

Doğan Haber Ajansı ise gelişmeyi, “Sınır hattında konuşlu askeri araca yönelik taciz ateşi açılması üzerine TSK birliklerince saldırının yapıldığı Kobani’nin batısındaki Siftek ve Körali köylerinde PKK/PYD mensubu 4 teröristin öldüğü, 6 teröristin ise yaralandığının tespit edildiği öğrenildi” ifadeleriyle duyurdu.

PYD’ye yakın Anha Haber Ajansı atışların iki sivilin yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yapılan açıklamada, “obüs atışlarına karşılık verildiği ve Suriye’nin kuzeyinde TSK’ya ait askeri bir aracın imha edildiği” ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni operasyonlar düzenleyebileceğinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, “Fırat’ın doğusu konusunda hazırlıkları tamamladık. Yakında etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine tepesine bineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz” diye konuşmuştu.

Kobani, 2012 yılında Suriye güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeyinden büyük oranda çekilmesi sonrasında PYD’nin denetimine girmişti.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Eylül 2014’te kenti ele geçirmek için büyük bir kuşatma başlatmış, örgüt Ocak 2015’te yoğun çatışmalar ve hava saldırıları ardından kentten çekilmek zorunda kalmıştı.

EKONOMİ HABERLERİ

Ekonomik güven Ekim ayında da azaldı

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Ekonomik güven endeksi Eylül’deki 71 puan düzeyinden Ekim’de yüzde 4.8’lik bir düşüşle 67.5’e geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması, genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki düşüş tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşten kaynaklandı.

Ekim ayında tüketici güven endeksi 57.3 düzeyine, hizmet sektörü güven endeksi 75.7 düzeyine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 87 düzeyine geriledi.

Ekim ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi ise 91.1’e ve inşaat sektörü güven endeksi 58.7’ye yükseldi.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmıyor.

Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılıyor.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor.

İş ve ekonomi dünyasının gündemi

Haber Özetleri: Kaşıkçı Cinayetinde Tüyler Ürperten Detay

Bankacılar Zirvesi

Yer. Wyndham Grand Levent Oteli

Tarih: 31 Ekim

Saat: 09:00

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı – IAEC’18

Yer: Swissôtel The Bosphorus

Tarih: 1 – 2 Kasım

Saat: 10:00

MacAfee Güvenlik Zirvesi

Yer. Wyndham Grand Levent Oteli

Tarih: 1 Kasım

Saat: 08:30

Penfest

Yer: Çırağan Sarayı

Tarih: 2-3 Kasım

Saat: 10:00

Prometeon Basın Toplantısı

Yer: Wyndham Grand İstanbul Levent

Tarih: 6 Kasım

Saat: 09:30

Furniture İstanbul

Yer: CNR Expo

Tarih: 6-11 Kasım

Saat: 10:00

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi

Yer: Wyndham Grand İstanbul Levent Oteli

Tarih: 13-14 Kasım

Saat: 10:00

14’üncü İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu

Yer: Swissotel The Bosphorus

Tarih: 20 Kasım

Saat: 09:00

Bilişim Zirvesi

Yer: İstanbul Kongre Merkezi

Tarih: 21-22 Kasım

Saat: 10:00

Perakende Günleri

Yer: Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Tarih: 28-29 Kasım

Saat: 10:00

Haberler

  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here