Her ayın belli günlerinde işgücü kaybına ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan adet ağrıları; diğer adıyla Premenstrual Sendrom, birçok kadının ortak sorunu. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini gösteren PMS’nin 150 farklı çeşidi bulunuyor.

Premenstrual Sendrom, kadınlarda adetin ikinci yarısında fiziksel ve davranışsal belirtilerle kendini gösteren, hafif ve orta şiddette ağrılara verilen isim. Bu hastalık kadınların hem iş hem de kişisel ilişkilerini çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Mete Bostancı, kadınların yaşam kalitelerini etkileyen bu hastalıkla ilgili merak edilenleri anlattı.

Op. Dr. Mete Bostancı, PMS’nin sıklığı ile ilgili farklı çalışmalar olmasına rağmen, bu sendromun genellikle adet gören kadınların %30 – %80’inde görüldüğünü belirtti. Başlangıç yaşı 26 olan sendromdan, doğum yapmamış kadınların daha fazla etkilendiklerini de sözlerine ekledi.

PMS’nin çok sayıda bedensel ve ruhsal şikayete de yol açtığını belirten Op. Dr. Mete Bostancı, en sık karşılaşılan şikâyetlerin karında şişkinlik, göğüslerde gerginlik ve baş ağrısı olduğunu ekledi. Op. Dr. Mete Bostancı “Ayrıca, kilo artışı hissi, sıvı tutulumu, iştahta artış, ciltte sivilcelerin ortaya çıkması gibi değişiklikler ile barsak hareketlerinde de değişimler görülebiliyor. Psikolojik şikâyetler ise halsizlikten duyarlılık artışına, gerginlikten anksiyeteye, kadar farklılık gösterebiliyor” dedi.

PMS’nin çok daha ağır seyreden formunun ise, Premenstrual Disforik Hastalık (PMDD) olarak tanımlandığını belirten Op. Dr. Mete Bostancı, PMDD gibi ciddi semptomların ise 18 – 48 yaşlar arasında ve kadınların %3 – %8’inde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Tedavide karbonhidrat alımını artıran ve düşük yağlı vejetaryen diyetlerin, günlük kalsiyum alımı, B6 kullanımının denenebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mete Bostancı; “Hastaları genel sağlık nedenleri de düşünülerek, haftada 2 – 3 kez egzersiz yapmaları konusunda uyarıyoruz. İlaç tedavileri ise hastanın şikayetlerine göre değişiyor. İdrar söktürücüler düşük dozlarda ve potasyum tutucu nitelikte seçiliyor. Hastaların öyküsünde psikiyatrik bozukluklar varsa psikoterapi de tedavi yöntemi olarak denenebiliyor. Ancak PMS için en etkili tedavi, depresyonu önleyen antidepresan ilaçlarla gerçekleşiyor” dedi

Ağrılı Adet Kanamaları
Kadınların en çok sorunlarından biride adet kanamalarına bağlı olarak adet sancısıdır.Bu ergenliğe geçmiş bütün bayan bireylerde olmaktadır.Kadınların yaklaşık %80′i, adet dönemleri sırasında sıkıntı yaşarlar. Çoğu için. rahimde ağrılı spazmlara (kramplara) neden olan prostaglandinler adı verilen maddelerin serbest kalmasından kaynaklanan ağrı olması, adet döneminin normal bir parçasıdır.

Kimilerinde, fibroidler , pelvik inflamatuar hastalığı , endometriyoz veya spiral aletinin (IUD) olması gibi bir takım temel durumlardan kaynaklanan ağrılar olur. Bazılarında da, adet döngülerinin ortasına denk gelen yumurtlama sırasında ağrı olur. Bu tür bir ağrı, yumurtalıktan boşluğa bir yumurta bırakılmasından kaynaklanır.

SEMPTOMLAR
Ağrı, karnın alt bölgesinde kramp ya da sırtta veya bacaklarda ağrılı sızı şeklinde hissedilebilir. Kusma, ishal, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık da ağrıya eşlik edebilir. Ağrı genellikle, adetin başladığı gün başlar ve ikinci ya da üçüncü günün sonuna kadar devam eder. Ağrılı adet kanamaları, 30 yaşından veya hamilelikten sonra genellikle görülmez. Eğer ağrı temel bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, farklı bir nitelikte olabilir ve adet sancısı yaşanmayan yıllardan sonra başlayabilir

Adet ağrıları nasıl geçer?
Pek çok kadın, rahim kasılmalarım azaltıcı etkisi olan aspirin ya da ibuprofen gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) alarak rahatlama sağlar. Rahatsızlığı ilk hissettiğinizde, bu ilaçlardan alıp, Adet öncesi Belirtileri ve Kramplannızı Gidermek için Evde Uygulanabilecek Yöntemler başlığı altındaki önerilere uyun.

Bazı kadınlar, nonsteroidal antienflamatuar ilaçlan, adet kanamasının başlayacağını bekledikleri günden 1 veya 2 gün öncesinde almanın faydasını görmektedir.

Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı engelleyerek ve böylece de endometriyumdaki kan miktarını azaltarak, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Böylece, adet kanamalan hafif ve daha az ağrılı olmaya eğilim gösterir.

Çok şiddetli veya daha önce hiç başa gelmedik biçimde meydana gelen adet kanamalarınız için, doktorunuza başvurmanız gerekir. Böyle durumlarda doktor, pelvik muayenenizi yapacaktır. Buna yol açan temel nedenin tedavi edilmesi, belirtileri çoğunlukla gidermektedir.

ADET AĞRILARI
Adet kanamasının ağrılı geçmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri.
Ağrılı Adet (Dismonere Primer)

Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzı ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir.

Dismenore primer ya da sekonder olabilir. Primer dismenore ilk adet kanamasından 1-2 yıl sonra ortaya çıkan, 25 yaş civarında ya da çocuk doğurduktan sonra azalan ya da kaybolan ve altta yatan patolojik bir nedenin bulunmadığı adet ağrılarıdır. Sekonder dismenorede ise ağrılı periodlara neden olan karmaşık bir hastalık söz konusudur.

Adet Ağrısının Nedeni Nedir?

Adet kanaması esnasında rahim, kendi içinde biriken kanı atmak için kasılır. Bu dönemde prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır ve bu maddeler kısmen rahim kasılmalarından sorumludurlar. Adet Ağrısı olan kadınlarda bu prostoglandin adı verilen maddelerin üretiminin fazla olduğu ya da uterusun bu maddelere aşırı cevap verdiği düşünülmektedir.

Ağrılı Adet Görmenize Neden Olabilecek Olan Hastalıklar

Pelvik iltihabi hastalık.
Rahim ağzında darlık.
Rahim içi tümörler.
Uterus pozisyonunun anormallikleri.
Zaman zaman spirale bağlı olarak da ağrılı adet görülebilir.
Adet Ağrısının Genel Şikayetleri Nelerdir?

Sırt ağrısı.
Başağrısı.
Bulantı.
Bacakların iç yüzünde hassasiyet.
Dismenore ile birlikte adet öncesi gerginlik sendromu de görülebilir ancak bu şart değildir.

Dismenoreli kadınların yaklaşık %10-15′inde şikayetler normal günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar şiddetlidir.

Doktorunuza Başvurun!

1. Adet kanamanız Normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa

2. Kanamanız her zaman olduğundan çok daha şiddetli ise

3. Yoğun Ağrılar 2-3 günden daha uzun sürüyor ise

4. Adetiniz her zaman olandan daha farklı ise

Mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Adet Ağrılarınıza Karşı Alabileceğiniz Önlemler;

Adet ağrıları alınacak bazı basit önlemler ile bir miktar engellenebilir.

Adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Karın bölgesine masaj yapılması, uzun süre ayakta durmaktan ya da yürüyüş yapmaktan kaçınılması şikayetler üzerinde olumlu etki yaratır.

Aşırı yorgun, sinirli kişilerde adet sancısı daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemlidir.

Kabızlık sorunu olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşarlar. Lifli gıdaların bol tüketilmesi kabızlığı önler.

Bol miktarda su içilmesi, sigaradan uzak durulması, fazla miktarda alkol tüketilmemesi gibi basit ve kısa süreli önlemler ile sancılı adet kanamaları biraz daha rahat geçirilebilir.

Adet Ağrısının Teşhisi Hakkında Sorular

Ağrının adetin hangi zamanlarında artış gösterdiği öğrenilir.
Ağrıyı geçirmek için neler yapıldığı.
Ağrıya eşlik eden başka bir şikayetin olup olmadığı.
Kullanılan ilaçların veya doğum kontrol haplarının ağrıyı azaltıp azaltmadığı.
Gün geçtikçe ağrının şiddetlenip şiddetlenmediği.
Ağrılar nedeni ile aktivitenin bozulup bozulmadığıdır.
Ağrıların primer yada altta yatan başka bir patolojiye bağlı olup olmadığını anlamak maksadıyla detaylı bir muayene yapılmalıdır.
Herhangi bir enfeksiyon ya da kist gibi bir patolojiyi ayırdetmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli olmaktadır.
Adet Ağrıları’nın Tedavi Edilmesi

Orta derecedeki ağrılardan şikayetçi olanların pek çoğu hafif ağrı kesicilerden fayda görür. Adetleri düzenli olan kişiler ağrıların başlamasını beklemeden, adet kanamasından bir gün önce ağrı kesici almaya başlarlar ise ağrıların şiddeti oldukça azalacaktır. Bu ilaçların tok karnına alınması mideye yönelik yan etkileri azaltır.

Ağrıların daha şiddetli olduğu durumlarda yatak istirahati ve karın bölgesine sıcak uygulaması fayda sağlayabilir. Bu amaçla içine sıcak su doldurulmuş bir şişe kullanılabilir.

Başka bir tedavi yaklaşımı da doğum kontrol hapı kullanılmasıdır. Bunlar prostaglandin adı verilen ve ağrıdan sorumlu olan maddelerin yapımını azaltarak krampları engelleyebilir.

Ağrılı Adet ergenlik döneminin ve 20′li yaşların başında sık görülür. 25 yaşından sonra azalmaya başlar ve genellikle çocuk doğurduktan sonra kaybolur. Tipik olarak adet kanamasından kısa bir süre önce başlar ve 1–3 günde geçer.

Ağrıların çok şiddetli olduğu durumlarda enjeksiyon şeklinde ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer tedavi ile şikâyetler uzun süre giderilemiyorsa endometriozis gibi bir patolojiyi aramak maksadıyla laparoskopi yapılabilir.

Kronik pelvik ağrı

Altı ay ve daha fazla, aralıklı ya da devamlı pelvik ağrıların alt bölgesiz şikayeti bulunan hastalar, kronik pelvik ağrı olarak kabul edilir. Kronik pelvik ağrı şikayetiyle jinekoloji kliniklerine başvuran hastalar arasında sık karşımıza çıkan bir semptom olup, çoğu zaman da yeterli ve etkili tedavisi yapılamamaktadır. Hasta hekim hekim dolaşmakta, gerekli gereksiz ilaç kullanımı olmakta ve sonuçta hayat kalitesi bozulmaktadır. Kişilerin sosyal hayatını etkileyen bu semptomun değerlendirilmesi amacıyla, modern jinekolojik uygulamada Laparoskopi en geçerli metod olarak kabul edilmektedir. Laparoskopik yöntem en basit anlatım ile anestezi altında göbekten açılacak minik bir delikten ışıklı aletlerle karın içinin gözlenmesidir. Kronik pelvik ağrı nedeni ile incelemeye alınan hastaların % 36’sında neden bulunamazken % 64’ünde anormal bulgular tesbit edilebilmektedir. Karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim urları, iltihap nedenlerinden bazılarıdır.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here