Büyüleyici bir müzik deneyimi

Jean-Michel Jarre’ın uygulaması sonsuz ses manzaraları üretiyor.

EōN, yalnızca bir uygulama değil, aynı zamanda yaşayan bir şey. Uygulamaya imza atan isim ise elektronik müzik efsanesi Jean-Michel Jarre. Müzikte çığır açan sanatçı, 50 seneyi aşkın kariyeri boyunca sınırları zorlamayı hiç bırakmadı. Son eseri de bir istisna değil: EōN, sürekli değişen ve hiç bitmeyen üretimsel müzikler oluşturan büyüleyici bir sanat eseri.

Dinlediğiniz şeyi bir daha dinleyemiyorsunuz. EōN, ana yazılan bir övgü

 EōN by Jean-Michel Jarre

Müzik >> GÖRÜNTÜLE

Dinlediğiniz şeyi bir daha dinleyemiyorsunuz. EōN, ana yazılan bir övgü.

Bu iddialı projenin arkasındaki felsefe “sonsuzluğa dokunmak.” EōN, sürekli bir evrilliyor ve ses manzaraları, uygulamayı her başlattığında değişiyor. Böylece uygulamayı kullanan herkes, benzersiz ve sıra dışı, sonsuz ama aynı zamanda geçici bir deneyim elde ediyor. Dinlediğiniz şeye geri dönemiyor veya bir kez dinlediğinizi tekrar dinleyemiyorsunuz: EōN, ana yazılan bir övgü.

“Tüm sistem insanlar tarafından oluşturuldu ve algoritma, bir çeşit süper orkestra şefi görevi görüyor. Uygulama, bir yıl boyunca üretilen tüm içeriği sürekli olarak remiksleyecek.”

“Tutarlı bir bütün elde etmek için Bleass Studio’nun desteğiyle bir dizi kural ve ilke oluşturduk. Esas bulmaca; tempo, doku, tını ve tonalite açısından birlikte çalışan sesler oluşturmaktı. Bir gramer icat etmemiz gerekti.” diye açıklıyor Jarre.

EōN, çeşitli duyguları kapsayan ve 10 saniyeden üç dakikaya kadar süren binlerce sesten oluşuyor. “Ambient ve tekno dışında başka türlere odaklanmak istedim; insan seslerinin, hafifçe değiştirilmiş yaylıların, minimal teknonun inceliğinin ve hatta pop’un bir karışımını elde etmek istedim.”

Jarre, generatif müzik fikrini ilk olarak 60’ların sonunda, eski bir Fransız ulusal yayın ajansı olan ORTF’de araştırma öğrencisiyken bulmuş. O zamanlarda “sonsuz müzik” oluşturmak için manyetik döngülerle ve kasetçalarlarla oynuyormuş.

Ünlü besteci bu fikirini sonunda, yaklaşık 50 yıl sonra teknolojinin desteğiyle bir uygulama olarak hayata geçirebilmiş. Sanatçı, “Teknoloji akımları belirliyor, akımlar teknolojiyi değil. Keman icat edildiği için Vivaldi var olabildi. Synthesiser’ın icadı sayesinde ben buradayım.” diye açıklıyor.

Teknoloji akımları belirliyor, akımlar teknolojiyi değil.

Jean-Michel Jarre, besteci

EōN, yalnızca müzikal bir sanat eseri değil. Her şeyden önce uygulama, sesi ve görselliği harmanlayan bir deney. Fransız görsel tasarımcı Alexis André ile yakın bir iş birliği yapan Jarre; sekizgen, silindirik ve sarmal şekillerden bir elektronik dil geliştirmiş. Ekranda yer değiştirip duran bu şekiller, gerçeküstü bir bulmacayı andırıyor; sesler daha baskın oldukça dokular keskinleşiyor.

EōN, Büyük Patlama’ya benzer bir biçimde, taneciklerden oluşmuş soyut bir dünya. Unsurları çok gizemli yollarla kaynaşmış olsa da hâlâ organik hissi veren ve zamanla hayat bulan bir canlı. Adım adım evrimleşiyor.” diyor Jarre.

EōN by Jean-Michel Jarre

Müzik  >>  GÖRÜNTÜLE

İnstagram paylaşımlarının başrol yıldızları için profesyonel öneriler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here