İnstagram paylaşımlarının başrol yıldızları için profesyonel öneriler

 

 

İşlek restoranlarda yemeklerinin fotoğraflarını çekenlerle alay etsek bile, önümüze ızgara kuşkonmazlı bir dana bonfile tabağı geldiğinde kendimizi tutamayıp telefonumuzu çıkarıyor ve paylaşımımıza eşlik edecek en doğru etiketleri düşünmeye başlıyoruz.

Sen de bizim gibi Instagram’da beğeni toplayacak fotoğraflar çekmeden tek lokmanın bile boğazından geçmesine izin vermiyorsan, bu işi en iyi şekilde yapmayı öğrenmelisin. Profesyonel fotoğrafçıların elinden çıkmış gibi gözüken paylaşımların, arkadaşlarının ve takipçilerinin karınlarının guruldamasına yol açacak.

Işık, daha çok ışık

BBC Good Food fotoğrafçısı Emma Boyns, “Mümkün olduğu kadar gün ışığı kullanın.” önerisini veriyor. “Evdeyseniz yemeğinizin fotoğrafını pencere kenarında çekmeyi deneyin ve gölgeleri ortaya çıkarmak için beyaz bir kağıt parçası veya beyaz bir kesme tahtası yerleştirin.”

“Gün ışığı kullandığınız sürece harika gölgeler ve doğal bir renk uyumu ortaya çıkacak. Flaşı açmak, yapabileceğiniz en kötü şey.”


 

Yemek fotoğrafı çekerken ne yaparsan yap ama flaş kullanma.

Kusursuz ışıklandırmayı yakalayamadın mı? Parlaklık, kontrast ve doygunluk seviyeleriyle hafifçe oynayarak görselinin ışık dengesine ince ayarlar yapabilirsin. Bu sayede paylaşımın daha derinlikli ve etkileyici olacak. Bunun için Enlight Photofox’ın profesyonel kalitede düzenlemeler yapan araçları sana yardımcı olabilir.

Enlight Photofox: Sanat Devi

Foto Efekt & Filtre Stüdyosu

GÖRÜNTÜLE

 

Doğru açıdan bak

Boyns, “Hangi açıyı tercih etmeniz gerektiği, yemeğe göre değişir.”diyor.“ Farklı yemekleri, değişik şekillerdeki kaseleri veya tüm masa sunumunu çekiyorsanız üstten görünüm daha iyi sonuç verecektir. Ama elinizde hamburger gibi derinliği olan bir yemek varsa, içindeki her şeyi görerek çekeceğiniz fotoğraflar çok daha iyi olacaktır.”


 

Kadrajlarını oluştururken doku ve renk çeşitliliğini göz önüne al.

“Hamburger gibi bir yemeğin başrolde olmasını istediğinizde, ya tek başına duracağı bir düzen kurmalı ya da patates kızartması ve içecek gibi şeyleri arka planda tutarak hamburgeri odak noktası yapmalısınız. Portre moduyla bunun kendiliğinden gerçekleşmesini sağlamak çok kolay.”

Bu derinliği artırmak istersen Infltr ile gerçek zamanlı olarak seçtiğin katmanları özelleştirerek Portre modu filtre seçeneklerini artırabilirsin. Fotoğraf çekmeden önce filtrenin yoğunluğunu değiştirmek için parmağınla ekranı yukarı ya da aşağı kaydırman yeterli.

 

Infltr – Sonsuz Sayıda Filtre

Sana Özel Stiller Oluştur!

GÖRÜNTÜLE

Filtrelerine ince ayarlar yap

Boyns’a göre yemek fotoğraflarına filtre uygulamak söz konusu olduğunda, yemeklere baharat katmakta olduğu gibi azla yetinmek daha doğru. Boyns, “Solgun veya aşırı sepya görünmeyen filtreleri tercih edin.” önerisini veriyor. Instagram’ın ünlü filtre ve efektleri, bunun için en güvenilir araçlar.


 

Fazla öne çıkmayan efektler için filtre uygulamayı atlayabilir ve bunun yerine gölgelerle oynayabilirsin.

Boyns, “Bazen tam filtre yerine sadece düzenlemeler uyguluyor ve gölgeleri öne çıkarmak ve ışık yoğunluğunu artırmakla yetiniyorum.”diyerek sözlerine devam ediyor. “Önemli olan yemeği yapay göstermek yerine, doğal tonlarını vurgulamak.”

Instagram

Fotoğraf ve Video

GÖRÜNTÜLE

 

 

 

 

Dergi


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here