Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ hakkında iddianame kabul edildi

Aralarında 15 şüpheli de dahil hakkında iddianame kabul edildi. Çapkın hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Türkiye’de Gülen yapılanmasının mülkiye örgütlenmesine yönelik soruşturma kapsamında Mutlu ve Çapkın’ın da aralarında olduğu 15 eski vali ve kaymakam hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianameyi kabul etti. Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Mahkeme heyeti ilk duruşmanın 23, 24 ve 25 Ağustos’ta Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki duruşma salonunda yapılmasını kararlaştırdı.

İddianamede adı geçen 15 şüpheliye “anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamaları yöneltildi. Şüpheliler hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede ayrıca, şüpheliler Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Şahin, Abdülkadir Demir, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç ve Yusuf Yavaşcan hakkında Terörizmin Finansmanı Kanunu’na muhalefet suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Yargılanan şüphelilerin isimleri şöyle: Eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır, eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç, eski Mülkiye Başmüfettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir.


Diğer Güncel Haber

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Kılıçdaroğlu Suç işliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl ceza alması ve tutuklanmasına tepki olarak Adalet Yürüyüşü’nü başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını eleştirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin milletvekillerinden Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılması ve tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamalara ve Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Bozdağ, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının ardından yapmış olduğu, yargıya ve yargı mensuplarına yönelik eleştiri sınırlarını aşan, tahkir, tezyif ve tahrik içeren açıklamaları endişe vericidir. Yargılama süreci devam ederken, bu süreci hukuka aykırı olarak etkileyecek biçimde açıklamalar yapmak, yargı mensuplarını hedef göstermek, tahkir ve tehdit etmek açıkça suçtur” dedi.

Hiç kimsenin mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceğini vurgulayan Bozdağ açıklamasında, “Türkiye’nin ana muhalefet partisinin liderine bazı temel ilke ve gerçekleri, sayısız vesilelerle tekrarına rağmen bir kez daha hatırlatma zarureti ortaya çıkmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; kararlarını Anayasa, kanun ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz” ifadelerine yer verdi.

Adalet Yürüyüşü devam ediyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı Adalet Yürüyüşü’nü sürdürüyor. Yürüyüşün ilk gününde 19 km. yol kat eden Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan Maltepe Cezaevi’ne kadar 428 kilometrelik yürüyüşünün 25 gün sürmesi bekleniyor. Elinde ‘Adalet’ yazan döviz bulunan Kılıçdaroğlu, “Bıçak kemiğe dayandı artık ‘yeter’ diyoruz. Yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Kutlu bir yürüyüştür. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz, 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz” diye konuşmuştu.


CHP adalet için İstanbul’a yürüyor

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Berberoğlu’nun konulduğu İstanbul’daki Maltepe Cezaevi’ne kadar yapılacak Adalet Yürüyüşü’nü başlattı. CHP Genel Başkanı “Bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın hakkında yakalama kararı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları ile ilgili davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Ankara’dan İstanbul’a kadar yapılacak “Adalet Yürüyüşünü” başlattı. Saat 11.00 gibi CHP’lilerin toplandığı Ankara Kızılay’daki Güvenpark’a gelen KıIıçdaroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada “Kendi ülkemizde gazatecilerin hapiste olmasını istemiyoruz. Milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Kendi ülkemizde birlikte beraber barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

“Bıçak kemiğe dayandı”

“Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz” diyen CHP Genel Başkanı “Bıçak kemiğe dayandı artık. Yeter diyorum, bunun için yürüyüşümüzü başlatıyorum. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz” dedi.

Konuşmasında bu yürüyüşün bir siyasal parti ile ilgisi olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, adaleti isteyen herkesi bu yürüyüşe destek vermeye çağırdı. CHP Genel Başkanı “Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz, adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz, barış, huzur olmaz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu “Biz herkes için adalet istiyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları ile ilgili davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanmasının ardından mahkeme kararını eleştirmiş ve Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü” başlatacağını açıklamıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Şimdi hiçbir veri ve delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Hangi anlayış, hukuk ile? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklar” diye konuşmuş, kararı veren hakimleri adalet dağıtmamak ve “Saray’ın sopası olmakla” suçlamıştı.
MYK’da alınan karara göre Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekiller Ankara’dan İstanbul’da Berberoğlu’nun konulduğu Maltepe Cezaevi’ne kadar yürüyecek. Kılıçdaroğlu’nun günde 18 kilometre yürüyeceği ve Adalet Yürüyüşü’nün toplamda 28 gün sürmesinin beklendiği bildiriliyor.

Ankara Valiliği’nden açıklama

Ankara Valiliği yürüyüşle ilgili açıklamasında, yürüyüşe makul sayıda kişinin katılabileceğini, güvenlik tedbirlerinin alındığını bildirdi. Türk basınında yer alan haberlere göre, güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinliklerin yapılmayacağı vurgulandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden tepki

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Almanya temsilciliği de Berberoğlu’na ilişkin verilen mahkeme kararına tepki gösterdi. Kararın ardından bir açıklama yapan Örgütün Almanya Temsilcisi Christian Mihr “Türk yargısı bu kararı ile basın özgürlüğünü küçümseyici tutumunu bir kez daha göstermiş oldu. Bu uzun hapis cezası, sadece tek bir amaca hizmet ediyor. O da, gazeteciler ve onların potansiyel haber kaynaklarına gözdağı vermek” diye konuştu. Mihr “Berberoğlu’na verilen skandal mahkeme kararı derhal geri çekilmelidir” dedi.

Gazeteciler Erdem Gül, Can Dündar ve ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun Suriye’ye gönderildiği iddia edilen Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait mühimmat yüklü TIR’larla ilgili haber nedeniyle yargılandığı davada, Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kaçma şüphesi gerekçesiyle Berberoğlu’nun tutuklanmasına karar verdi.

14. Ağır Ceza Mahkemesi, Mayıs 2016’da, MİT TIR’larıyla ilgili haberleri yayınladıkları gerekçesiyle, Gül’ü 5 yıl, Dündar’ı da 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Dün görülen “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yapılan yargılamanın ana dava dosyasından ayrılmasına karar vermişti. Savcının, Gül ve Dündar hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası talebi var.

Berberoğlu geçen yıl Türkiye’de dokunulmazlığı kaldırılan 130 milletvekilinden biri. Enis Berberoğlu 2009-2014 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni idi.

Enis Berberoğlu Kimdir?

Kadri Enis Berberoğlu, (d. 5 Haziran 1956, İstanbul) Türk gazeteci, yazar ve siyasetçi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı.

Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın hakkında yakalama kararı

1975 Avusturya Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

Gazetecilik hayatı

Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti.

Siyasi hayatı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 5-6 Eylül 2014 tarihleri arası Ankara’da yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. TBMM XXV. ve XXVI. dönem İstanbul milletvekilidir.

Özel hayatı

Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilen Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

24 Nisan 2005 tarihli köşe yazısında, aile boyu suç ve meziyete inanmadığını kaydedip, çarpıcı örneği kendi köklerinden verdi: “Berberoğlu (cumhuriyetten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir’de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım.” (Sözcü)


 

Videolar

https://twitter.com/T_C_Basbakan/status/874975174893989888

https://twitter.com/TerziAli1972/status/875999636837859328


Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here