https://www.akademiportal.com/Türkiye’de gözler seçimlere ve seçim sonuçlarına odaklanmışken, İstanbul seçimlerine dair belirsizliklerin Türkiye ekonomisine bilinmeyen zararları devam ediyor.

İktidar tarafının bahaneleri bitmek bilmiyor.

Atı alan Üsküdar’ı geçememesi adına her türlü kelime ve algı oyunu devam ediyor.

Türkiye’den Gelişmeler

Kılıçdaroğlu: YSK alacağı kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile düzenlediği basın toplantısının ardından, ”Yüksek Seçim Kurulu (YSK), alacağı bir kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir” dedi.

”Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Çok acı bir olay. Seçim yapıldı itirazlar yapıldı. Şimdi biz bu seçimi nasıl iptal ettirebilirizin arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz.” diyen CHP lideri YSK tekrar toplanıyor, 7 madde halinde YSK’yı göreve çağıracağım.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun 7 maddelik çağrısı şöyle;

  • YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.
  • YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.
  • YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.
  • YSK demokrasi değil seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.
  • YSK hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu buna açık ve net cevap vermek zorundadır.
  • YSK’da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?
  • İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu, alacağı bir kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir.”

Akşener: Bostan korkuluğu muydunuz?

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise, “17 yıldır seçim yapılıyor bu ülkede ve iddianız hep Türkiye’de sandık güvenliği muhteşem oldu. AK Parti kazandığında muhteşem karşısında bir başka siyasi partinin adayı kazandığı zaman da hile var” dedi.

Akşener ayrıca, “Temel problem eğer sandık güvenliğini sağlayamamışsanız suçlusu sizsiniz. Bostan korkuluğu muydunuz? 3 ay ikamet etme zorunluluğu olan yasadaki zorunluluğu siz kaldırdınız. İstanbul seçimlerinde Binali Yıldırım 2 oyla kazanmış olsaydı biz bunları konuşuyor olacak mıydık? ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan saat 12.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bahçeli ile görüşecek.

AKP, Büyükçekmece’de seçim tekrarı için olağanüstü itiraz dilekçesini verdi

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Büyükçekmece’deki seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini İstanbul İl Seçim Kurulu’a verdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teşkilatımızda sandıklara tam hakimiyette eksikler, kusurlar olmuş olabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü Rusya’ya yaptığı ziyarette yanında bulunan gazetecilere uçakta yaptığı açıklamalarda yerel seçimlerle ilgili olarak “Niye itiraz etmeyelim ki? Sonuna kadar işin takipçisi oluruz. YSK kararını verdikten sonra da iş biter” dedi.

Erdoğan Rusya ziyareti öncesi yaptığı açıklamada söylediği “13-14 bin oyla seçim mi kazanılır” sözlerine yönelik de “13-14 bin oy fark olduğu zaman seçilmez gibi bir ifade söz konusu değil. Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe şu bu kalmasın, YSK da noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız” diye konuştu.

Erdoğan’ın diğer açıklamaları şöyle:

“Burada itirazlar üzerinde bir şey konuşuluyor. İstanbul gibi 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla. Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım? İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, “Eyvallah başım gözüm üstüne” dersin. Ama nihai merci neresi, orası.”

“Şimdi burada İstanbul gibi bir şehirde benim vatandaşım, halkım, ‘benim kalbimin mutmain olması lazım, nereye itiraz yapılacaksa yapılsın’ diyor. 13-14 bin oy fark olduğu zaman seçilmez gibi bir ifade söz konusu değil. Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe şu bu kalmasın, YSK da noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız.”

“Teşkilatımızda sandıklara tam hâkimiyette, eksikler kusurlar olmuş olabilir. Bu konuda çok iddialı konuşamam. Ama şunu bilmemiz lazım, son bir yasal düzenlemeyle, bir defa sandık kurulları, sandık başkanları kamu görevlilerinden oluşur. Burada, öyle şeyler olur ki, İstanbul’da, bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üye. TSK’da görevli, sivil personel de olsa, orada sandık kurulu başkanı olamaz. Bunları tespit etmiş durumda arkadaşlarımız. Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür.”

“Muhalefetin başındaki zat benim için, ‘İçişleri Bakanı’yla, Adalet Bakanı’yla ne görüştün’ diyor… Ya ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı’yım. Ve şu anda devletin başıyım. İçişleri Bakanı da, Adalet Bakanı da benim kabinemin üyeleri. Ben onlarla her zaman her yerde her şeyi görüşebilirim. Ne görüştüğümü ben sana mı anlatacağım? Kaldı ki ben aynı zamanda bu partinin genel başkanıyım. Öyle de bir özelliğim var.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden gazeteciler arasında Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Sabah gazetesi köşe yazarı Hilal Kaplan, Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, Demirören Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal ve Ülke TV’de program yapan Turgay Güler bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı: İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin Akın İpek kararı hayal kırıklığına sebep oldu

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’de yaşayan iş adamı Akın İpek’in Türkiye’ye iadesi talebinin İngiliz mahkemesi tarafından reddedilmesinin “hayal kırıklığına sebep olduğunu” açıkladı.

Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek’in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olarak Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi Akın İpek ile birlikte Ali Çelik, Mustafa Yeşil ve Talip Büyük hakkında Türkiye’de yürüyen davanın “siyasi” olduğu gerekçesiyle Ankara’nın iade talebini Kasım ayında reddetmişti.

Ardından Türkiye kararın temyizi için Londra Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu ancak Yüksek Mahkeme de dün yaptığı açıklamada Ankara’nın temyiz başvurusunu geri çevirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un yazılı açıklaması şöyle:

Terör örgütü FETÖ mensupları Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in Birleşik Krallık’tan ülkemize iadelerinin reddine dair Londra Westminster Kaza Mahkemesi’nin kararına karşı yenilenen temyiz izni talebimizin bugün (9 Nisan) Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesi hayal kırıklığına sebep olmuştur. 251 masum vatandaşımızın şehit edildiği ve binlercesinin de yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasındaki FETÖ mensuplarının ülkemize iadeleri yönündeki beklentimiz ve çabalarımız devam edecektir. Sözkonusu terör örgütünün sadece Türkiye değil bulunduğu her ülke için tehdit olduğu unutulmamalı, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin büyük önem taşıdığı bilinmelidir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’ne yerel seçimlerde taraf tutmamaları çağrısında bulundu. NTV televizyonunun canlı yayınına katılan Dışişleri Bakanı, herhangi bir partinin seçim sonuçlarına itirazını gayrı demokratik bulmanın doğru olmadığını vurguladı.

“Seçime katılım oranına bakıldığında hiçbir ülkede bu düzeyde katılım yok. Avrupa Konseyi seçimlerin demokratik olduğuna vurgu yaptı. Halkımız tercih ettiği adaylara oyunu özgürce verdi. İtirazların olması doğal. İstanbul’da aradaki farkın çok az olması ve şaibelerin tespit edilmesinden dolayı itirazlar oldu. Herhangi bir partinin seçim sonuçlarına yönelik itirazını gayri demokratik bulmak doğru değil. Yeniden sayımın herkesin huzurunda olması gerekiyor ve böyle de oluyor. Sonuçları beklemek ve nihai karara saygı duymak gerekiyor. YSK hangi kararı verirse ona da herkes uymak durumundadır.”

“AB’nin açıklamalarını objektif görmüyoruz. Ufak tefek bazı mahallerde olaylar oldu ama genel anlamda demokratik ve şeffaf bir seçim oldu. Oyların yeniden sayılması demokratik sürecin parçasıdır. AB’nin sorumlu bir şekilde açıklama yapması gerekiyor. Seçim sürecinde taraf tutmaları önceden ters teptiği için taraf tutamadılar. Şimdi de taraf tutmasınlar.”

“ABD ziyaretimiz faydalı geçti. S-400’ü neden almak zorunda olduğumuzu açıkladıktan sonra böyle olduğunu bilmiyorduk dediler. ABD’nin satmadığını ve Türkiye’nin bir yerden karşılamak zorunda olduğunu söyledik. Bunları anlatmamız lazım. İkincisi NATO üyesi bazı ülkelerde S-300’ler var. NATO üyeliğiyle çelişmez. Söz söyleyecek kişi NATO Genel Sekreteri’dir. Herhangi bir NATO üyesinin istediği savunma sistemini alabileceğini söyledi. Bunu bu noktaya getirmek çok yanlış. Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamak yanlış.”

“S-400’lere acil ihtiyacımız var, neden kullanılmayalım. Bu kadar parayı kozmetik bir ürün için vermiyoruz ki. Patriot vereceklerinin garantisi yok. Pompeo’nun kendisine de sordum, ‘Patriot satma garantisi veriyor musunuz’ diye ‘Hayır’ dedi. Pence’in ‘Türkiye teklifimizi reddetti’ açıklaması da doğru değil. ABD patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here