Günün Haber Başlıkları: Önemli haberler Videolu

Dünya’dan ve Türkiye’den önemli başlıklar, haber niteliği taşıyan paylaşımlar.

Abdullah #Gül’ün koruma müdürü @osmancangal’dan AK Partili #Dağ’a yanıt: Her köpeğe kemik atacak değiliz

Dönemin #Genelkurmay Başkanı ve yeni kabinenin Milli Savunma Bakanı #Orgeneral #HulusiAkar’ı derdest ettikleri sırada uyguladıkları şiddetin tıbbi raporu ortaya çıktı.

Hollanda’dan Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına yönelik açıklama: Wilders provokatör ama düşünce özgürlüğüne saygılıyız

Hollanda hükümeti, ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından düzenlenen Hz. Muhammed karikatür yarışmasının, hükümetin insiyatifi dışında gerçekleştiği aktardı. Hollanda hükümeti ayrıca, yarışmanın düşünce özgürlüğü gereği yasaklanmayacağını belirtti.

Hollanda hükümeti dün yapılan bakanlar kurulu toplantısında, Hz. Muhammed karikatür yarışması nedeniyle Pakistan başta olmak üzere, İslam ülkelerinde yükselen tepkileri ele aldı.

Kabine, İslam ülkelerine, karikatür yarışmasının hükümetin inisiyatifinde gerçekleşmediği ısrarla belirtme kararı aldı.

‘HÜKÜMETİN İNSİYATİFİNDE DEĞİL, BUNA KARIŞAMAYIZ’

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda’dan açıklama isteyen Pakistan ve diğer İslam ülkelerinden gelen tepkilere yönelik olarak, “Yarışmayı düzenleyen kişi bir parlamento üyesi ama hükümet üyesi değil. Hollanda düşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır” açıklamasını yaptı.

Bakan Blok, Hz. Muhammed karikatür yarışması çok tatsız olarak tanımlarken, kendisinin böyle bir tercihi olmayacağını vurguladı. Ancak bunun, Wilders’in kişisel değerlendirmesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız” dedi.

Blok ayrıca, “İslam ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Hollanda vatandaşlarının, karikatür yarışması nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye atılmaması gerektiğini” vurguladı.

‘WİLDERS PROVOKATİF BİR SİYASETÇİ’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise, yarışmayı düzenleyen ana muhalefet partisi lideri Wilders’i, “İfade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi” diye tanımladı.

Hz. Muhammed karikatür yarışmasının hangi olumlu amaca hizmet edeceğini anlayamadığını söyleyen Rutte, “Ama herkesin kendi medeniyetine göre bir iç disipline sahip. Değerlendirmesi ona kalmış” diye konuştu.

Hollanda Başbakanı, kendisini dindar biri olduğuna işaret ederek, “Ben Hristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli” açıklamasında bulundu,

WILDERS: KORKAK İSLAM SEVİCİLERİ TARAFINDAN YÖNETİLİYORUZ

PVV lideri Wilders ise, provokatör suçlamasına tepki göstererek, “Ben sadece özgürlüğümüzle oynatmak istemediğimizi göstermek istiyorum” dedi. Aşırı sağcı lider, Başbakan Rutte ve hükümet için de, “Korkak İslam sevicileri tarafından yönetiliyoruz. Bu inanılmaz” ifadesini kullandı.

YARIŞMANIN TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Wilders, parlamento binasında sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek karikatür yarışması ve sergisinin tarihini henüz açıklamadı.

Şu ana kadar 200 karikatürün gönderildiği yarışmanın, Hıristiyanların en önemli kutsal bayramı Noel öncesi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

CumaftesiAnneleri700Hafta CumartesiAnneleri’nin 700. hafta oturumuna yasak!

Nil virüsü uyarısı: Yunanistan’da 2012’den bu yana en yüksek sayı

New York Times: Rıza Sarraf hücresine rüşvetle alkol, cep telefonu, yiyecek ve C vitamini sokuyordu.

Hollanda’dan Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına yönelik açıklama: Wilders provokatör ama düşünce özgürlüğüne saygılıyız

[divider]

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here