Kedi, köpek gibi ürünlerinden faydalanılmayan ya da kesilmeyen hayvanlara pire, kene, bit gibi parazitlerin bulaşmasını engellemek adına kullanılan ‘fipronilin’, yumurtalara bulaşması sonucu patlak veren skandal daha fazla ülkeye yayılmış durumda.

Çıkış noktası Belçika olduğundan yola çıkılan skandalda, Romanya, Slovakya ve Danimarka, İrlanda, İtalya, Polonya, Slovenya’da da fipronile rastlandığı açıklandı.

Fipronil bulaşmış yumurtaların Romanya, Slovakya ve Danimarka, İrlanda, İtalya, Polonya, Slovenya’da da tespit edilmesiyle, zehirli yumurtaların yayıldığı Avrupa ülkesi sayısı 16’ya çıkmış oldu. Skandalın patlak vermesinin ardından Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Lüksemburg’da fipronilli yumurta tespit edildiği duyurulmuştu.

AB kriz oturumu düzenleyeceğini duyurdu

Fipronilli yumurta skandalının çok sayıda ülkeye uzanmasının ardından AB bir kriz oturumu düzenleme kararı aldı. Cuma günü AB Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu yetkilisi Vytenis Andriukaitis, skandalın yayıldığı ülkelerin ilgili bakanlıkları ve birimleriyle bir kriz toplantısı yapılacağını açıkladı.

Andriukaitis, toplantının skandala yönelik tüm olguların bir araya getirilmesinin ardından yapılacağını ifade etti. AB Komisyonu yetkilisi hali hazırda fipronilli yumurtaların en fazla etkilediği Almanya, Belçika ve Hollanda’nın ilgili bakanlarıyla görüştüklerini aktardı.

Almanya’da 10 milyon 700 bin yumurta tesbit edildi

Rheinische Post gazetesinin haberine göre, Almanya Federal Tarım Bakanlığı ülke genelinde yaklaşık 10 milyon 700 bin fipronil bulaşmış yumurta olabileceğini tahmin ediyor. Gazete haberini, Yeşiller Partisi’nin Federal Tarım Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesine dayandırıyor. Bakanlık daha önce yaklaşık 10 milyon yumurtaya fipronil bulaştığını tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Skandalın ardından Hollanda’da, fipronil kullandığı gerekçesiyle yumurta üreticisi Chickfriend şirketinin iki müdürü gözaltına alınarak, tutuklandı. Başlatılan soruşturmaların merkezinde ise yasaklı olan fipronili, Dega- 16 adlı dezenfektan maddeye karıştırdığından şüphelenilen Belçikalı bir şirket bulunuyor. Bu kapsamda Belçika ve Hollanda’da çok sayıda baskın düzenlendi.

Hollanda’da fipronil tespit edilen yumurtalar imha ediliyor

Fipronilli Yumurta Krizi Avrupa'ya Yayılmış Durumda

Fipronil için izleme programı

Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre buna ek olarak federal ve eyaletler düzeyinde fipronil için bir izleme programı yürütülüyor. Sözcü skandalın ardından gıda maddelerinin genel olarak fipronil maddesine karşı test edilmesinin de gündeme geldiğini, ancak detayların henüz netlik kazanmadığını açıkladı.

Federal Gıda ve Tarım Bakanlığı fipronil bulaşmış yaklaşık 10 milyon 700 bin yumurtanın Hollanda’dan Almanya’ya gönderilmiş olduğunu tahmin ediyor. Avrupa Birliği verilerine göre kanatlı ve yumurta üretiminde kullanımı yasak olan fipronili kullandıkları gerekçesiyle Belçika, Fransa, Hollanda ve Almanya’daki bazı kanatlı yetiştirme çiftliklerine kilit vuruldu.

Suç örgütleri şüphesi

Almanya Tarım Bakanı zehirli yumurta skandalına kasıtlı yol açılmış olabileceğini söyledi. Organize suç örgütlerine işaret eden Bakan Schmidt suçluların cezalandırılmasını talep etti.

Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt zararlı böcekle mücadelede kullanılan zehrin yumurtalara kasıtlı olarak bulaştırılmış olabileceğini söyledi. Suç unsuru taşıyan örgütlü eylemlerin mutlaka üzerine gidilmesi gerektiğini belirten Schmidt yumurta skandalına sebebiyet verenlerin suç işlediklerini ve mutlaka cezalandırılmalarının gerektiğini dile getirdi. Faillerin Belçika ve Hollanda’da bulunabileceklerini söyleyen Almanya Tarım Bakanı fipronilin böcek ilacına nerede karıştırıldığının araştırıldığını açıkladı.

Christian Schmidt ARD televizyonuna verdiği demeçte Belçika makamlarını eleştirdi ve yetkililerin fipronilli böcek ilaçlarından çoktandır haberdar olduklarını söyledi. Haziran ayında durumu öğrenip temmuz sonunda bilgi vermenin acil uyarı sistemiyle bağdaştırılamayacağını belirten Almanya Tarım Bakanı konunun Avrupa Birliği Komisyonu ve AB Bakanlar Konseyi’nde görüşülmesini talep etti. Belçika ve Hollanda skandalın aydınlatılmasına yardımcı olunacağını duyurdu.

Christian Schmidt zehirli yumurtaların toplatıldığını ve satıştaki yumurtaların sağlığa zararlı maddeyi içermediğini söyledi. Büyük ihtimalle piyasada zehirli yumurta kalmadığını belirten Almanya Tarım Bakanı gıda maddesi üretiminde kullanılan zehirli yumurtalarla ilgili araştırmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.
Hollanda, Belçika ve Almanya’nın ardından zehirli yumurtalar İngiltere ve Fransa’da da tespit edilmişti. Almanya, Belçika ve Hollanda’da soruşturma sürüyor.

 

[divider]

Twitter

Facebook

Pinterest

Akademi Portal Arşiv

Akademi Portal

Haber

Arşiv

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here