Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri

Mastürbasyonun bilimsel olarak tanımı “kişinin tatmin için cinsel organlarını el ya da başka araçlar kullanarak uyarılması” diye tanımlanıyor olsa da mastürbasyon yapmanın binlerce çeşidi var ve bu bazı çeşitlerin sadece % 10 bilinip klasik hale getirilmiş durumda…

Mastürbasyon uzun süredir farklı toplumlarda zararlı ve gayrı ahlaki bir şey olarak görüldü. Ancak artık bunun hiç de doğru olmadığı kabul ediliyor.

Uzmanlar mastürbasyonun vücuda, sağlığa yararlı, keyifli bir deneyim olduğuna dikkat çekiyor.

Bazı uzmanlar mastürbasyonun çoğu bilinmeyen beş faydası olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Kadın Doğum Uzmanı ve Uzman psikolog Dr.Cenk Kiper öne sürülen bu beş tezdeki bazı noktalara karşı çıkıyor.

  • Kadınların adet sancılarıyla başa çıkmasına yardımcı oluyor

Uzmanlar mastürbasyonun özellikle adet dönemindeki ağrılarını önleyebildiğini ve adet dönemindeki genel rahatsızlık hissini azaltabildiğini söylüyor.

Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri

Rossello Tıp Enstitüsü’nden Dr. Mariano Rossello Gaya “Orgazm yaşanırken kanda oluşan tüm kimyasallar adet ağrıları sırasında ağrıkesici gibi davranıyor. Aynı zamanda kimyasallar genital bölgedeki baskıyı ve rahatsızlığı azaltıyor” diyor.

Dr. Cenk Kiper de adet döneminde hormonlardan dolayı kadınlarda cinsel dürtülerin daha fazla olduğuna dikkat çekiyor ve mastürbasyonun bu dönemde hem psikolojik hem de fiziksel bir rahatlama sağlayacağını belirtiyor.

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Cinsel Terapi ve İlişki Terapisi dergisindeki bir yazıya göre mastürbasyon yapan erkekler daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oluyor.

Yazıda “Erkeklerde spermlerin dışaı atılması fırsatçı bakterilerin yol açabileceği enfeksiyonları önlüyor. Çalışmalar daha çok orgazm olan erkeklerin daha çok Imminoglobulin A (IgA) antikoru ürettiğini gösteriyor.” deniyor.

Ayrıca Avustralya’nın Melbourne kentindeki Kanser Epidemiyoloji Merkezi haftada beş defadan fazla mastürbasyon yapan 20 ila 50 yaşındaki erkeklerin kanser olma riskinin azaldığını vurguluyor.

Bazı çalışmalarsa mastürbasyonun kadınlarda kısırlığa yol açabilecek endometriyozisi ve idrar yolları hastalıklarını önlediğine işaret ediyor.

Mastürbasyonun kadınlarda rahim ağzını açıp, mukus ve rahim ağzı sıvılarının salgılanmasıyla enfeksiyonları önlediği kaydediliyor.

Dr. Cenk Kiper ise mastürbasyonun bağışıklık sisteminin güçlenmesine doğrudan bir etkisi olmadığı görüşünde. Kiper’e göre mastürbasyon düzenli cinsel rahatlamayla insan psikolojisini düzeltip, stres düzeylerini azaltmasıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

  • Uykuyu iyileştirebiliyor

Uykusuzluk sorununa önerilen pekçok çözüm var. Ancak özellikle erkekler için önerilen en güvenli ve doğal yöntem mastürbasyon.

Faydaları ile Mastürbasyon: Mastürbasyonun bilinmeyenleri

Uzmanlara göre “cinsel tatminle birlikte bir dizi endorfin, katekolamin ve sitokin gibi uyku getiren hormonlar salgılanıyor. Ayrıca boşalma prolaktin hormonunun artışı ve dopamine hormonunun azalmasıyla uyku getirebiliyor. Bu durum da erkeklerde orgazmın ardından yaşanan uyku halini açıklıyor.

Dr. Cenk Kiper de “İnsan bir enerji harcadıktan sonra yorgunluk hisseder. Kişi mastürbasyon yapmışsa daha rahat ve kolay uykuya geçecektir” diye konuşuyor.

  • Genel olarak iyi hissettiriyor

Dr Gaya “Mastürbasyon hem biyolojik hem de psikolojik anlamda sağlık açısından genel olarak iyidir. Endorfin ve katekolamin hormonları stres düzeylerini artırır ve moralimizi düzeltir” diyor.

Dr. Cenk Kiper de “Enerji birikiminiz varsa, onu salmanıza neden olarak iyi hissetirebilir” diyor.

  • Çiftlerin cinsel yaşamını geliştiriyor

Mastürbasyonun partnerinizle iletişiminize katkı yaparak cinsel yaşamı iyileştirdiği söyleniyor. Bu teze göre mastürbasyon vücudunuzu, tepkilerinizi, sizi nelerin uyardığını keşfetmenize katkı sağlıyor ve böylece cinsel birleşmeyi daha da keyifli hale getiriyor.

Ancak Dr. Cenk Kiper bu teze karşı. Kiper cinsel partneriniz varken, özellikle de partnerinizle cinsel sorun yaşıyorsanız, mastürbasyon yapmanın çiftlerin cinsel yaşamına, zarar vereceği görüşünü savunuyor.

Ancak şunu belirtmekte yarar var pek çok sosyal araştırma sonuçları gösteriyor ki eşleri ile iyi bir cinsel yaşama sahip erkekler mastürbasyonu da aralıksız yapıyor, bunu yapmak onların eşleri ya da partnerleri arasındaki cinsel yaşama kötü değil ayrıca güzel bir deneyim de sunuyor…

Başta da belirtmiş olduğum gibi mastürbasyonun klasikleşmiş çeşitlerini bir kenara bırakıp keşfedilmeyen çeşitleri keşfetmeye ihtiyaç olduğu da tartışmasız bir gerçektir.

En az hiç bilinmedik denenmedik 30 çeşidinin olduğunuda bir dipnot olarak düşmek isterim.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here