Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup Toplantısı’nda af, ittifak ve öğrenci andı tartışmalarıyla ilgili de konuştu.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlerde ittifak olmayacağına ilişkin sözlerine yanıt veren Erdoğan, “Saygı duyarız, söyleyeceğimiz tek şey madem ki yerel seçimlerde ‘Biz yolumuza’ diyorlar, biz de ‘Herkes kendi yoluna‘ deriz” dedi.

Cumhur İttifakı‘nı günlük siyasetin üzerinde tutmak istedik. Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı” diyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Milletimizin emaneti olan Cumhur İttifakı‘nı günlük siyasetin üzerinde tutmak istedik. Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı. Elbette herkesin siyasi tercihlerine saygı duyarız. Artık bu tür meselelerdeki görüş farklılılıklarımızın Cumhur İttifakı’na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Cumhur İttifakı’nı son dönemdeki en önemli kazanımlarından biri olarak görüyor, geleceğe taşımak istiyoruz.”

Erdoğan’ın diğer konulardaki açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz?

MHP ile son dönemde af, erken emeklilik, öğrenci andı gibi kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçları affedebilir ama kişilere karşı işlenen suçlarda af yetkisine devlet sahip değildir.

Biz devlet olarak uyuşturucu baronları ile de mücadele ettik torbacılarla da mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. Şu anda 50 binin üzerinde cezaevlerinde sadece uyuşturucu mahkumu var. Şimdi soruyorum milletime bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Efendim aldatılmış, ne demek aldatılmış? Katillere mi kader mahkumu diyeceğiz, hırsızlık yapanlara, bunlar mı kader mahkumu diyeceğiz? Say sayabildiğin kadar. Liste önünüze geldiği zaman zaten tabloyu görebiliyorsunuz. Devlete karşı işlenen suçlarda yapılabilecek olanları yerine getirmeye gayret edebiliriz.

Emeklilik meselesinde devletin kaldıramayacağı yük var

Emeklilikte yaşa takılanlar meselesinde de karşımıza devletin kaldıramayacağı bir yükün faturası ortaya çıktı. Bunun dışında bizim ne kimseyi ne de bir kurumu kişi olarak hedef olarak almamız mümkün değildir.

İstiklal Marşı dışında bir and tanımıyoruz

Danıştay öğrenci andından yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Bu karar bir takım eski alışkanlıkların maalesef sürdüğünü gösteriyor. Türkiye’nin hak etmediği bir tartışmaya sürükleyen bu karar bir takım eski hastalıkların bünyemizde yaşadığını gösteriyor. Bize göre milletimizin en büyük en etkili andı İstiklal Marşı’mızdır. İstiklal Marşı dışında bir ant tanıyoruz, tanımayacağız.

Siz Türkçülük yaparsanız, Kürt vatandaşların Kürtçülük yapma hakkı doğar

Şimdi sizin Türkçülük yapma hakkınız var. Ama öbür tarafta siz böyle yaptığınız zaman da benim Kürt vatandaşımızın diğer tarafta Kürtçülük yapma hakkı doğar. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz.Sembolik unsurlarımızın hepimizi kucaklaması gerekir. Bizim rabiamız işte tam da bunu kapsamaktadır. Ne diyoruz biz tek millet.


 

Bahçeli: Bundan böyle ittifak arayışımız yoktur

Erdoğan'dan Bahçeli'ye ittifak yanıtı: Saygı duyarız herkes kendi yoluna

MHP lideri Devlet Bahçeli, TBMM’deki partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AKP’nin karşı çıktığı af teklifinden vazgeçmeyeceklerini söyledi, “Yerel seçimlerde bundan böyle ittifak arayışımız yoktur” dedi.

Bahçeli, “31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle gireceğiz” diye konuştu.

“Yerel seçimlerde bundan böyle ittifak arayışımız yoktur. 31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle gireceğiz.”

“TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifi mana ve muhtevası olarak af değildir. Bazı suçlardan indirimle ilgili kanun teklifidir. Toplam 7 maddeden oluşmaktadır. Şartlı indirim yapılmasını, cezası kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesini teklif ettik. Kanun teklifimizin 3. maddesinde hangi suçları istisna tuttuğumuz gayet açık ve aşikardır. Yanındayız, arkasındayız. Seçim beyannamemizde ne dediysek onu seslendiriyoruz. Gevşeme yok, vazgeçme yok, geri dönüş yok.”

“Diyorlar ki uyuşturucu kullananlar salıverilecek. Bu temele indirmek, bu eksene sabitlemek tamiri olmayan vicdansızlıktır. Samanlıkta iğne aramaya gerek yoktur. Uyuşturucudan içeri olanlar ıslah olduysa, merhamet istiyorsa duymayalım mı? Bunlar insan değil mi, fırınlara atıp yakalım mı, katarlara doldurup sürgüne mi yollayalım?”

Ne olmuştu?

Af tartışması, AKP ile MHP arasında gerilime yol açmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak MHP’nin getirdiği af tasarısına, “50 bin uyuşturucu suçlusunun olduğu bir dönemde af çıkaramayız. Bizler uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız” diyerek karşı çıkmıştı.

Bunun üzerine Twitter’dan açıklama yapan Bahçeli, bu sözleri ‘demagoji’ diye niteleyerek, “Milliyetçi Hareket Partisi’ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine yanıt veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımızın siyasi basireti tüm dünyanın malumudur. Sayın Bahçeli’nin Cumhurbaşkanımıza karşı kullandığı ifadeler siyasi nezaket, nezahet ve yüklenen ittifak sorumluluğa uygun bir yaklaşım olmamıştır. Cumhurbaşkanımıza, genel başkanımıza saygı bizim kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullamıştı.

Bahçeli’nin konuşmasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bahçeli’den ikinci açıklama: Cumhur İttifakı duruyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde AKP ile ittifak yapmayacaklarını duyurmasının ardından bir açıklama daha yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, “Cumhur İttifakı duruyor, yerel seçimde ittifak yok” dedi.

Bahçeli, yerel seçimde İstanbul’da aday çıkaracaklarını da söyledi.

Bahçeli’den Kaşıkçı açıklaması: Tüm oklar Veliaht Prens’i işaret ediyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili konuştu.

Ortada bir vahşet vardır. Kaşıkçı alenen ve adice katledilmistir. Kaşıkçı’nın kimin emriyle öldürüldüğü net değil, tüm oklar Veliaht Prens’i işaret ediyor”

Quote Message: Bizim için muamma ilişki ağları ve cevaplanması gereken sorular vardır. Evlilik belgesi için Kaşıkçı’nın İstanbul’a yönlendirilmesi hangi karanlık akla hizmet etmektedir. Suç mahali olarak neden İstanbul seçilmiştir? Bu şahıs gerçekte kimdir? Veliaht Prens Selman cinayetin neresindedir? Başkonsolos tıpkı papaz gibi elini kolunu sallayarak nasıl ülkesine dönebilmiştir? Kaçması ve bunun da seyredilmesi yanlıştır, skandaldır.”
Bizim için muamma ilişki ağları ve cevaplanması gereken sorular vardır. Evlilik belgesi için Kaşıkçı’nın İstanbul’a yönlendirilmesi hangi karanlık akla hizmet etmektedir. Suç mahali olarak neden İstanbul seçilmiştir? Bu şahıs gerçekte kimdir? Veliaht Prens Selman cinayetin neresindedir? Başkonsolos tıpkı papaz gibi elini kolunu sallayarak nasıl ülkesine dönebilmiştir? Kaçması ve bunun da seyredilmesi yanlıştır, skandaldır.”

Haber


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here