Erdoğan Kuzey Kıbrıs Meclisi’nde konuştu: ‘Cumhurbaşkanlığı külliyesi inşasına başlıyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1974’teki Kıbrıs Harekatı’nın yıl dönümü için yapılacak törenlere katılmak üzere gittiği Kuzey Kıbrıs’ta, Meclis’ten konuşma yaptı.

“Kıbrıs davasının sahibi Türk milletinin tamamıdır” diyen Erdoğan, günler öncesinde duyurduğu ‘müjdeyi’ de Meclis’te açıkladı, Kuzey Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşaatında yakında başlanacağını duyurdu.

Şu anki Cumhurbaşkanlığı binasını “gecekonduya” benzeten Erdoğan, Lefkoşa’daki Metehan bölgesinde 500 dönüm arazi içinde parlamento binasının da olduğu külliyelerin ve millet bahçesinin yapılacağını bildirdi.

Erdoğan “Biz bunu (Meclis binasını) KKTC’ye yakıştırmıyoruz, Cumhurbaşkanlığı binası ise İngiliz döneminden kalma bir gecekondu. Kermiya’da hem bir külliye yapacağız, hem de muhteşem bir millet bahçesini yapacağız. Devlet olmanın ifadesi budur” dedi.

2004’te Annan Planı’nın başarısızlığa uğramasını hatırlatan Erdoğan, “Türk sözünde durur, Rum sözünde durmaz” dedi.

Adada iki ayrı devlet olduğunu söyleyen Erdoğan, “Uluslararası toplum er ya da geç bu gerçeği kabul edecektir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Kimi gafillerin zehirli ayrılık oklarını Kıbrıs Türk halkının kalbine saplamasına fırsat vermeyeceğiz” dedi.

‘İki devletli çözümden yanayız’

Kuzey Kıbrıs’a hareketinden önce yaptığı basın toplantısında, adada yeni bir müzakere sürecinin “ancak iki eşit ve egemen devlet modeliyle olabileceğini” dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Eşit, egemen iki devletli çözümden yanayız. 40-50 senemizi onların söyledikleriyle geçirdik, netice alamadık. O devir kapandı. Azınlık felsefesini de kabul etmiyoruz.”

Erdoğan Kuzey Kıbrıs'ta 'Cumhurbaşkanlığı külliyesi inşasına başlıyoruz'
| Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Lefkoşa’da Kuzey Kıbrıs lideri Tatar karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın savunduğu iki devletli formülü hatırlatarak, “Kıbrıs’ta tüm taraflara bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri yönündeki çağrımı tekrarlıyorum. Kıbrıs Türk tarafı dünyaya kimin çözümden yana olduğunu, kimin de çözümsüzlükten nemalandığını bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) adadaki müzakerelerin federasyon modeliyle sürdürülmesini dile getirirken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümü hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini ifade etmişti.

Erdoğan, “Kıbrıs Türk’ü Ada’da yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor” ifadelerini kullanarak, Ankara’nın Kuzey Kıbrıs’ın yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Muhalefet boykot etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yaptığı konuşma Kuzey Kıbrıs muhalefet partileri tarafından boykot edildi. Boykotun gerekçesi, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs ilişkilerinin doğru zeminden çıktığı” ve Türkiye’nin tepeden bir bakışla adaya yaklaştığı yönünde.

Ekim ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ankara’nın Ersin Tatar’a açık destek vermesi ve son olarak Kuzey Kıbrıslı iki ismin Türkiye’ye “milli güvenlik” gerekçesiyle sokulmaması, tepkilere neden olmuştu.

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da muhalefetin tavrını destekleyerek, törenlere katılmayacağını açıklamıştı.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yazılı açıklama yaparak, Meclis’teki muhalefet partilerinin boykot kararına tepki gösterdi. Tatar, boykot kararını “ihanet” olarak değerlendirerek, “Bu kararı alanlar Rum tarafı ile işbirliği içerisindeler” iddiasında bulundu.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın