Erbil’de Türk diplomatlara suikast…ABD’de ‘Gülen’ davası…Dink cinayetinde karar…Kaçırılanlar TBMM’de

  • ERBİL’DE TÜRK DİPLOMATLARA SALDIRI
  • KAÇIRILAN 6 KİŞİYİ MECLİS’E SORDU
  • DİNK DAVASINDA KARAR
  • AVŞİN BEBEK HALA HAPİSTE!
  • ‘GÜLEN’İ KAÇIRMA’ DAVASI BAŞLADI
  • AYM’DEN EMEKLİ MAAŞI KARARI

ERBİL’DE TÜRK DİPLOMATLARA SALDIRI

Ölü ve yaralılar var

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda 1 Türk diplomat hayatını kaybetti. Saldırıda, restorana yemek için giden Türk diplomatların doğrudan susturuculu silahlarla hedef alındığı belirtiliyor. Yaralıların da olduğu ve bir Irak vatandaşının da hayatını kaybettiği saldırının ardından açıklama yapan yerel güvenlik güçleri, kaçan silahlı iki kişinin yakalanması için çalışma başlatıldığını duyurdu. Saldırıyı doğrulayan Dışişleri Bakanlığı da, Erbil Başkonsolosluğu’nda bir görevlinin, konsolosluk dışında bulunduğu bir sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olduğunu açıkladı.

KAÇIRILAN 6 KİŞİYİ MECLİS’E SORDU

‘Kendi eşinizin kaçırıldığını düşünsenize…’

HDP Milletvekili Filiz Keresteci, Ankara ve İstanbul’da kaçırılan ve 5 ayı aşkındır kendilerinden haber alınamayan 6 kişiyi ve ailelerinin mağduriyetini Meclise taşıdı.
‘İnsan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili kuşku duyun ve ihlallerin araştırılmasına vesile olun!’ çağrısı yapan Filiz Keresteci, ‘Kendi eşinizin kaçırıldığını düşünsenize… İşkence var diyoruz, 6 kişi kayıp diyoruz, bu bir şaka değil!’ sözlerini kullandı.

DİNK DAVASINDA KARAR

Tuncel’e 99 yıl Samast’a 2.5 yıl hapis

Suikast sonucu 2007’de hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada cezalar açıklandı. Dosyası ayrılan ana dava hükümlülerinden Erhan Tuncel’e 99 yıl 6 ay, tetikçi Ogün Samast’a 2.5 yıl, Yasin Hayal’e ise 7.5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme salonunda polis tarafından kelepçe takılarak gözaltına alınan Tuncel, hükümle birlikte tutuklandı. Haberin Devamı

AVŞİN BEBEK HALA HAPİSTE!

Acilen tedavi görmesi gerekiyor ancak yetkililer duymuyor

Annesiyle birlikte Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hemanjiom hastası 1,5 yaşındaki Avşin bebekle ilgili yapılan çağrılar sonuçsuz kaldı. Avşin bebeğin annesi için yapılan tahliye ve cezanın ertelenmesi taleplerine olumlu cevap verilmiyor. ‘Tutsak bebekler’ isimli sosyal medya hesabı, bu kez Mardin Valiliği’ne seslenerek Avşin bebek ve annesi için tahliye çağrısı yaptı. Yüzündeki lekelenme ve şişliklerin giderek arttığı belirtilen Avşin bebeğin tedavi ve iyileşme süreci için mutlaka daha sağlıklı ve hijyenik ortamlarda bulunması gerekiyor.

‘GÜLEN’İ KAÇIRMA’ DAVASI BAŞLADI

Erdoğan’la dört bakanının ismi de dosyada…

Amerikan yargısının AKP hükümeti adına Fethullah Gülen’e karşı yasa dışı lobicilik yapmakla suçladığı İran asıllı Amerikalı işadamı Bijan Kian’ın yargılandığı dava Virginia’da başladı. Jüri seçimleri yapılan davanın ilk oturumunda dört Türk bakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isimleri de dava dosyasına girdi. Kian ve eski ortağı Michael Flynn ile Türk iş adamı Ekim Alptekin arasındaki yazışmaları detaylı olarak mahkeme salonuna taşıyan savcılar, bu mesajlarda ismi geçen Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Mevlüt Çavuşoğlu ve Nihat Zeybekçi’nin fotoğraflarını ekrana yansıtarak Adalet Bakanlığı temsilcisi Jeffrey Olson’a bu isimleri teşhis ettirdi. Savcılık Ekim Alptekin’in, Tayyip Erdoğan, Michael Flynn ve Bijan Kian’ı New York’ta bir araya getirerek ’proje’yi tartışma planlarını içeren mesajlarını da dava dosyasına soktu. Mahkemeye sunulan belgelerde Ekim Alptekin’in Flynn’e yapılan ödemelerden yüzde 20 komisyon aldığı, ayrıca Fethullah Gülen’i karalayan ve ‘bir an önce iade edilmesi gerektiği’ni söyleyen makalenin yazımında Ekim Alptekin üzerinden Türk hükümetinin doğrudan etkili olduğu ortaya çıktı. Duruşmada ABD Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Ofisi temsilcisi Jeffrey Olson, Fethullah Gülen’in iade talebi süreciyle ilgili jüriye detaylı olarak bilgi verdi. Türk hükümetinin 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Gülen’in ’önlem olarak tutuklanması‘yla ilgili bir talep gönderdiğini belirten Olson, talebi destekleyen herhangi bir delil sunulmadığı için olumlu cevap veremediklerini söyledi. Doğu Virginia Bölge Mahkemesi’nde görülmeye başlayan davanın yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor.

AYM’DEN EMEKLİ MAAŞI KARARI

Bankaya yatan emekli maaşı geri alınamaz!

Anayasa Mahkemesi, emeklileri ve mirasçılarını yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Mirasçı Muratcan Kolçak’ın başvurusunu karara bağlayan Yüksek Mahkeme, bankaya yatan emekli maaşının mülkiyet hakkı kapsamına girdiğine ve geri alınamayacağına hükmetti.


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here