Anasayfa / Genel / Dev Proje’de “2 bin 600 tonluk” dev Operasyon [Körfez Asma Köprüsü]

Dev Proje’de “2 bin 600 tonluk” dev Operasyon [Körfez Asma Köprüsü]

İzmit-Körfez Asma Köprüsü’nün 2 bin 600 tonluk en ağır parçası 57 metre yükseğe kaldırıldı. Yaklaşık 11 saat süren operasyonda Türkiye rekoru kırıldı.

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü’nün 2 bin 600 tonluk en büyük parçası “ağır kaldırma” yöntemiyle yerleştirildi.

Viyadüğün 124 metre boy ve 36 metre genişliğe sahip olan yaklaşık bir stadyum büyüklüğündeki en ağır tabliyesinin kaldırılmasına öğle saatlerinde düzenlenen törenle başlandı.
Yaklaşık 11 saat süren operasyon gece saatlerinde tamamlandı ve tabliye Türkiye rekoru kırılarak 57 metreye yükseltildi.

2

En ağır tabliyenin kaldırılması sırasında yapılan törene Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ve Otoyol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı katıldı. Törende İzmit-Körfez Geçişi Asma Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğün Proje Müdürü Cengiz Gümüşdağ, tanıtım filmi ile yaptıkları ağır kaldırma operasyonunu anlattı. Gümüşdağ, “Ekibimiz çok uzun süredir birlikte çalıyoruz. Bu projeyle çok özel mühendisler yetiştirdik, daha sonra bizim yetişemeyeceğimiz daha büyük köprüler yapsınlar diye” dedi.

TÜRKİYE REKORU Bin 123 metre 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekoru kırılarak sürme yöntemiyle oluşturulan Güney Yaklaşım Viyadüğün en ağır parçasının kaldırılmasında da Türkiye rekoruna imza atılacak. Geçen mayıs ayında 2 bin 350 ton ağırlığa sahip ilk açıklığın kaldırılmasıyla da rekor kırılmıştı. Güney Yaklaşık Viyadüğün tamamı ise Türk işçiliğinden oluşuyor.

TÜRKİYE REKORU
Bin 123 metre 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekoru kırılarak sürme yöntemiyle oluşturulan Güney Yaklaşım Viyadüğün en ağır parçasının kaldırılmasında da Türkiye rekoruna imza atılacak. Geçen mayıs ayında 2 bin 350 ton ağırlığa sahip ilk açıklığın kaldırılmasıyla da rekor kırılmıştı. Güney Yaklaşık Viyadüğün tamamı ise Türk işçiliğinden oluşuyor.

İSTANBUL-İZMİR ÜÇ BUÇUK SAATE DÜŞECEK

3

DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ ASMA KÖPRÜSÜ OLACAK

Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan İzmit-Körfez Asma Köprüsü, tamamlandığında bin 500 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprüsü olacak.

5

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *