Darbe teşebbüsünde ABD’nin parmağı mı var?

Darbe girişiminde yine çetrefilli ve ayrımcı bir görüşe sahip AKP iktidarı hedefi görmeden havaya sallamaya devam ediyor, Birisi Fethullah Gülen’in parmağı var diyor, diğeri bir üst akıl kullandığını sanarak Amerika Birleşik Devletleri’nin parmağı var diyor.

Her zaman her konuda olduğu gibi yaşanan bu vahim olayda da yine farklı fikirlerin ve farklı görüşlerin ortaya çıkması aslında Erdoğan’ın görüşüne çok ta katılmadıklarını ortak fikirde ve görüşlerde buluşamadıklarının bir göstergesi…

Türkiye’de Gezi sürecinden itibaren artan Amerikan karşıtı tepki 15 Şubat Darbe Teşebbüsü’nün ardından daha da belirginleşti. Dün Habertürk Televizyonu yayınına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimiyle ilgili olarak doğrudan Amerika Birleşik Devletleri’ni suçladı.

Süleyman Soylu, “Darbenin arkasında Amerika var. Oradan yayınlanan birkaç dergi, bir kaç aydır faaliyette bulunuyordu. Biz ABD’ye aylardır Fethullah Gülen konusunda bir mesaj veriyoruz. ABD bize Fethullah Gülen’i vermek zorundadır,” dedi.

Süleyman Soylu’nun bu açıklamaları ABD’de rahatsızlık yarattı.

Süleyman Soylu görüşlerinde ısrarcı tutumunu sürdürüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin Washington’ın rahatsızlıklarını, Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na aktardığını açıklaması üzerine Bakan Soylu, düşüncelerini bir kez de twitter hesabı üzerinden dile getirdi.

Süleyman Soylu, “ABD ‘Darbeye destek ithamı ilişkilerimize zarar verir’ demiş. İlgililerine ricam ‘darbe olsaydı ilişkilerimiz ne olacaktı’ diye soruversinler. Kerry, darbe teşebbüsünün ilk saatlerinde “Umarım barış bir an önce sağlanır’ dedi. Darbecilerin ismi ‘Yurtta Sulh Konseyi idi’. İlgililerine” yazdı.

Gürkan Zengin: Darbe girişimi ABD operasyonuydu

Aslında Soylu görüşlerinde yalnız değil. El Cezire Türkçe’nin genel yayın yönetmeni Gürkan Zengin de darbe teşebbüsünün Amerikan operasyonu olduğunu belirtti.

Zengin sosyal medya hesabında yaptığı yorumda “Bu darbe girişimi, ‘darbeye girişenlerin bağlantıları’nın ve ‘darbenin hedefleri’nin apaçık gösterdiği gibi bir Amerikan operasyonuydu. Amerika, Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak istemiş ama bunu başaramamıştır. Darbe gecesi yaptığı açıklamayı dikkatli okuyanlar bunu görebilir. ABD’nin darbe gecesi yaptığı açıklamadaki vurgular Mısır’daki Sisi darbesinden sonraki açıklamalarındakilerle hemen hemen aynıdır,” dedi.

Perinçek: Bu Amerikancı FETÖ’cü darbe girişimidir

Darbe girişimini ABD’den destek aldığını iddia eden bir diğer isim Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu. Türkiye’nin Rusya politikasındaki değişimin mimarlarından biri olduğunu iddia eden Perinçek, yıllardır Amerikan karşıtı söylemiyle tanınıyor.

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Perinçek, “Bu Amerikancı, FETÖ’cü darbe girişiminde bulunan Hava Kuvvetleri’nden bir kısım subaylar daha önce Rus uçağını düşüren kimselerdir. Bu kesin bir bilgidir. Türkiye’nin Atlantik sisteminden uzaklaşarak, bölge ülkeleri, Rusya ve Asya ile yakınlaşması karşısında ABD’nin tepkisi” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı, kamuoyunda dile getirilen “yapılan darbe girişimi değil Erdoğan komplosudur” yaklaşımını da eleştirdi.

“Bunlar FETÖ’yü kurtarmaya yönelik bir psikolojik savaş faaliyeti içindedir. Uyarıyoruz. Bu kara propaganda Amerika emperyalizmini ve FETÖ’yü kurtarmaya yöneliktir.”

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yapılan ABD destekli darbe girişiminin çok büyük bir hata olduğunu, ABD’nin itibarına büyük bir darbe vurduğunu’’ ve ‘’15 Temmuzdan beri Türkiye’de olanlara bakıldığında bunun kesinlikle doğru olduğunu’’ ifade etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here