Çavuşoğlu’ndan İdlib açıklaması:Teklifimiz açık, saldırılar dursun ve terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu:

“Teklifimiz açık. (İdlib’deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım.”

Dışişleri Bakanlığı: Filistin Kurtuluş Örgütü Washington ofisinin kapatılması ABD’nin barış sürecinde tarafsızlığını yitirdiğinin göstergesi

Çavuşoğlu: Teklifimiz açık, saldırılar dursun birlikte hareket edelim

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washington’daki ofisini kapatma kararına ilişkin soruya yazılı yanıt verdi:

Karar endişe vericidir ve ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafsız konumunu yitirdiğinin bir başka göstergesidir. “

Bu karar iki devletli çözüm vizyonunun tahrip edilmesi yönündeki teşebbüsleri cesaretlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.”

Dışişleri Bakanlığı

Erdoğan’ın makalesi- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya Esad’ı durdurmalı

Çavuşoğlu: Teklifimiz açık, saldırılar dursun birlikte hareket edelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’deki Wall Street Journal gazetesi için yazdığı makalede dünyayı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı hareket etmeye çağırdı.

Erdoğan makalesinde “İdlib’e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplum sorumluluğunun farkında olmalı. Pasif kalmanın bedeli büyük olur. Suriye halkını Beşar Esad’ın merhametine terk edemeyiz” dedi.

IŞİD’in ortaya çıkışının “Suriye’de olanların sebebi değil sonucu olduğunu” söyleyen Erdoğan, operasyonun “aşırılıkçılık ve terörizme yeni imkanlar doğuracağını” vurguladı.

“İdlib, köprüden önceki son çıkıştır. Eğer Avrupa ve ABD şimdi harekete geçmede başarısız olursa sadece masum Suriyeliler değil, tüm dünya bedel ödemeye katlanacaktır. Türkiye yanı başındaki katliamı durdurabilmek için tüm gücüyle elinden geleni yapmıştır. Başarılı olduğumuzdan emin olmak için dünyanın kalanı da dar kişisel çıkarları bir kenara koymalı ve bunları siyasi çözüme yöneltmelidir…”

“Kimyasal saldırılara odaklanan ABD’nin, ölümler arasında keyfi hiyerarşi gözetmeyi reddetmesi gerekir. Konvansiyonel silahlar çok daha fazla ölümden sorumludur fakat yanı başımızdaki katliamı durdurma sorumluluğu sadece Batı’ya düşmemektedir. Astana sürecindeki ortaklarımız Rusya ve İran da bu insani felaketi durdurmada aynı şekilde sorumludur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Moody’s: Not verdiğimiz Türk şirketlerinin çoğu, refinansman riskleriyle başa çıkabilir

Çavuşoğlu: Teklifimiz açık, saldırılar dursun birlikte hareket edelim

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, not vermiş olduğu Türk şirketlerinin çoğunun, “refinansman riskleriyle başa çıkabileceğini” açıkladı.

Moody’s’in raporunda, “sağlıklı likidite profillerinin ve iyi dengelenen borç vadelerinin derecelendirmeye tabi olduğu ve mali olmayan Türk şirketlerinin çoğunun” kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca bu risklerden koruyabileceği belirtildi.

Reuters’ın aktardığı açıklamada, kredi kalitesi için en büyük riskin ise bankacılık sisteminin ve ekonominin dış fonlamaya erişiminin sıkılaşması olduğu belirtildi.

Türkiye’nin bankacılık sistemi ve ekonomisinin geneli açısından dış fon bulmanın sıkılaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük risk, şirketlerin borçlanmaya erişiminde olası bir azalma olacaktır, ancak bu şu anda Moody’s’in baz aldığı senaryo değil.”

Moody’s, TL’nin değer kaybı karşısında en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun ise Yaşar Holding olduğuna dikkat çekti.

 

[divider]

 

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest |  Akademi Portal  

ANA SAYFA YouTube Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here