Anasayfa / Haberler / Casusunuza aşık olduğunuzu biliyormusunuz ?

Casusunuza aşık olduğunuzu biliyormusunuz ?

C
asusunuza aşıksınız,  en iyi ifade edilebilir TANIMLA bu olsa gerek.

 

Sıradan kullanıcılar akıllı telefonlarının işletim sistemlerine müdahale etme gereksinimi duymazlar. Sonuçta ise ön yükleme ile gelen ve silinmesi mümkün olmayan uygulamalar ve akabinde fazla meraklı [Lokasyonlar ve WLAN takibi gibi] varsayılanm ayarlarla yaşamak zorundadırlar. Apple , Google ve benzeri üreticilerin cihazları standart bir kullanıcı hesabı ile ilişkilendirilir.Tüm bunlara karşı gelecek sihirli bir formül se (Jailbreak) yani açıklaması: Root olarak karşımıza çıkar. Kullanıcı bu işlemi gerçekleştimek istemese de telefonunuzun kök yetkilerini elnize geçirerek casusluktan nasıl korunabileceğinizi anlatacağım..

android

Android’in merakını öldürmenin tek yolu cihazınızda Google hesabı kullanmamakla mümkün olacaktır..

Bunun için il KURULUM’da Google hesabınız sorulduğunda ‘HAYIR’ deyip geçin ve her sorulduğunda “Daha Sonra” diyerek geçiştirin. Farzedin daha önce bir hesap eklemişsenin bile AYARLAR Menüsünden heabınızı silebilirsiniz.
Bunu yapmasanız bile seçenekleriniz hala mevcut. Akıllı telefonlarda CASUSLUĞUN Püf noktası “wlan” takibidir.
İhtiyacınız olduğunda “Wlan” özelliğini kapatmanız gerekiyor. Android bu halde bile zaten, konumunuzu daha kolay bulabilmek adına, sürekli ard arda istekler gönderebiliyor. Bu özelliği de devre dışı bırakmak isterseniz gelişmi (wifi) alt menüsünden WİFİ taramaya izin ver seçeneğini iptal edebilirsiniz. Ayrıca >> hesaplar Google reklamlar<< menüsünden>> ilgi alanına dayalı reklamları KAPAT<< seçeneğini devreye sokmanız gerekiyor. >> KOnum<< Menüsünden>>
Google konum geçmişini << kapalı duruma getirmiş olmanız gerekiyor. Alttaki seçenek le Konum geçmişinizi silin ,gelen ekrandaki kutucuğu onaylayın ve silin. Ayrıca>> YEDEKLE VE SIFIRLA<< Menüsünde >> verilerimi yedekle<< seçeneğini de iptal ediniz. Bunları yapmamanız durumunda Android uygulama verilerinizi, Wlan şifrelerinizi ve diğer ayarlarınızı Google sunucularına servis ederek kaydeder.

ios-

Sürekli takip özelliğini açmak isteyen uygulamaları öncelikli kullanıcı onayını almaları gerekmektedir, fakat yine de >> AYARLAR << ve << GİZLİLİ<< menülerini gözden geçirmek çok akıllıca bir davranış olacaktır. Bu işlevi kullanan tüm uygulamalar >> KONUM SERVİSLERİ << altında listelenmektedir. Özellikle >> HER ZAMAN << takip etmek isteyen uygulamalara dikkat etmelisiniz. AYARLARI >> asla << olarak değiştirmeniz mümkün. <<GİZLİLİK<< menüsünde ayrıca hangi uygulamaların kişilerinize, takviminize, mikrofon ve diğer bilgilerinize erişim hakkı bulunduğunu grebilir, bu uygulamaları isterseniz tek tek engellemenizde mümkündür. Ayrıca >> HAKKINDA << Ve ardından>> Reklam << ayarlarını girerek reklam takibini kapatmanız gerekiyor..

WİNDOWS

Microsoft , Windows Phone 8’den benzersiz cihaz kimliğini kaldırmış olsa bile bir reklam kimliği bulunmaktadır ve doğal olarak uygulamalardaki reklam işlevleri tarafından bol bol kullanılmaya devam ediyor. Bu nedenle >> AYARLAR << menüsünden bu özelliği kapatmak gerekiyor. Windows Phone’e üzerinden hangi uygulamaların sınırlandırıldığını gösteren ve iptal eden bir engel menü yok. Bu yüzden ya konum belirlemeyi tamammen kapatmak için >> AYARLAR|SİSTEM| KONUM <<menüsüne başvurarak, ya da uygulamaları tek tek kontrol etmek gerekiyor..

 

Oktay İ.

 

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *