Cannes Film Festivali, 69. kez başlıyor

Dünyanın en büyük uluslararası film festivali olarak tanımlanan Cannes Film Festivali, 69. kez başlıyor.

Cannes’da 11-22 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Festival’de Woody Allen’dan Dardenne Kardeşler’e, Judie Foster ve Steven Spielberg’den Pedro Almodovar ve Ken Loach’a sinema dünyasının dev isimleri katılacak. “Kış Uykusu” filmi ile Nuri Bilge Ceylan’ın, 67. festivalde en büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanmasından sonra, bu sene de yarışma dalında Türk yönetmen yer almadı.

Açılış Filmi: * Woody Allen - Cafe Society (ABD) ** Yarışma dalındaki filmler: ** "Toni Erdmann"- Maren Ade (Almanya) "Julieta"- Pedro Almodóvar (İspanya) "La Fille inconnue"- Jean-Pierre ve Luc Dardenne (Belçika) "Personal Shopper"- Olivier Assayas (Fransa) "American Honey"- Andrea Arnold (İngiltere) "Juste la fin du monde"- Xavier Dolan (Kanada) "Ma Loute"- Bruno Dumont (Fransa) "Paterson"- Jim Jarmusch (ABD) "Rester Vertical"- Alain Guiraudie (Fransa) "Mal de Pierres"- Nicole Garcia (Fransa) "Daniel Black"- Ken Loach (İngiltere) "Loving"- Jeff Nichols (ABD) "Ma Rosa"- Brillante Mendoza (Filipinler) "The Last Face"- Sean Penn (ABD) "Bacalaureat"- Cristian Mungiu (Romanya) "Elle"- Paul Verhoeven (Hollanda) "The Neon Demon"- Nicolas Winding Refn (Danimarka) "Sieranevada"- Cristi Puiu (Romanya) "Agassi"- Park Chan-Wook (Güney Kore) "Aquarius"- Kleber Mendonça Filho (Brezilya)
Açılış Filmi:
*
Woody Allen – Cafe Society (ABD)
**
Yarışma dalındaki filmler:
**
“Toni Erdmann”- Maren Ade (Almanya)
“Julieta”- Pedro
Almodóvar (İspanya)
“La Fille inconnue”- Jean-Pierre ve Luc Dardenne (Belçika)
“Personal Shopper”- Olivier Assayas (Fransa)
“American Honey”- Andrea Arnold (İngiltere)
“Juste la fin du monde”- Xavier Dolan (Kanada)
“Ma Loute”- Bruno Dumont (Fransa)
“Paterson”- Jim Jarmusch (ABD)
“Rester Vertical”- Alain Guiraudie (Fransa)
“Mal de Pierres”- Nicole Garcia (Fransa)
“Daniel Black”- Ken Loach (İngiltere)
“Loving”- Jeff Nichols (ABD)
“Ma Rosa”- Brillante Mendoza (Filipinler)
“The Last Face”- Sean Penn (ABD)
“Bacalaureat”- Cristian Mungiu (Romanya)
“Elle”- Paul Verhoeven (Hollanda)
“The Neon Demon”- Nicolas Winding Refn (Danimarka)
“Sieranevada”- Cristi Puiu (Romanya)
“Agassi”- Park Chan-Wook (Güney Kore)
“Aquarius”- Kleber Mendonça Filho (Brezilya)

Cannes Film Festivali yöneticisi Thierry Fremeux, her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlediği basın toplantısıyla festivalde yarışacak filmleri açıkladı. Basın toplantısı, gösteri dünyası çalışanlarının yeni çalışma reformunu protestosu nedeniyle gecikmeli başladı. Fremeux, yarışma filmlerini seçebilmek için ekibiyle birlikte 1869 film izlediklerini, bunlardan 49’unu elediklerini, bu 49 filmin 20’sinin Altın Palmiye için, 7’sinin ‘ilk film’ kategorisinde yarışacağını duyurdu.

Woody Allen ile açılış

Yarışmanın açılış ve kapanış gecesini Fransız oyuncu Laurent Lafitte yapacak. Jüri başkanlığını ise “Mad Max: Fury Road” filminin yönetmeni ünlü Avusturalyalı yönetmen George Miller üstlenecek. Önümüzdeki hafta açıklanacak jüride ise Mads Mikkelsen, Kirsten Dunst, Valeria Golino, Donald Sutherland ve Arnaud Desplechin’ın yer alması bekleniyor.

Cannes’da 11 gün sürecek büyük sinema şöleninin açılışı, festivalin önemli müdavimlerimden Amerikalı yönetmen Woody Allen’ın “Café Society” adlı filmiyle yapılacak. Kapanışı ise bu yıl ilk kez, Altın Palmiye’yi kazanan filmin yapması kararlaştırıldı.

Birbirinden iddialı isimler yarışacak

Türkiye’den bir filmin yarışmadığı bu seneki festival, dünya sinemasının dev isimlerini ağırlayacak. Festivalde pek çok ödül kazanan Jean-Pierre ve Luc Dardenne “Bilinmeyen Kız”, Pedro Almodovar “Juliette”, Xavier Dolan “Sadece Dünyanın Sonu”, Jim Jarmucsh da “Paterson” adlı filmle yarışacak.

Sinema yönetmenlerinin seçtiği ve daha çok prestij filmlerin gösterildiği “Un certain Regarde/Bir Bakış” adlı bölümde ve özel gösterimlerde ise Steven Spielberg, Jodie Foster, Shane Black, Jim Jarmucsh (bir başka bir filmiyle), Mahammet Saleh ve Yeon Sang-Ho’nun filmleri gösterilecek.

 

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın