Bir erkek bir kadınla rızası olmadan cinsel ilişkiye girdiğinde buna tecavüz denir. Peki ya bir kadın, bir erkeğin rızası olmadan onu içine alırsa?

İngiltere ve Galler yasalarına göre bu tecavüz sayılmıyor.

Bu makale ve haber içeriğinde bazı okurların rahatsız olabileceği ifadeler yer almaktadır.


Lancaster Üniversitesi Hukuk Okulu’ndan Dr. Siobhan Weare, 2016-17 yıllarında kadınların sekse zorladığı erkekler üzerine, İngiltere’de ilk niteliğindeki araştırmayı yaptı ve internet üzerinden 200’den fazla erkeğin katıldığı bir anket düzenledi.

Bu hafta yayımlanan son araştırması ise Mayıs 2018 ile Temmuz 2019 arasında 30 erkekle yüz yüze yaptığı görüşmelerden oluşuyor. Bu görüşmelerde erkeklerin sekse nasıl zorlandığı, sonuçları ve adalet sisteminin tepkisi inceleniyor.

Araştırmaya katılan tüm erkekler anonimleştirilmişti. Ama onlardan birine John diyeceğim.

John, partneriyle ilişkisinde bir şeylerin yanlış gittiğini ilk olarak partneri kendine zarar vermeye başladığında fark etmiş. Korkutucu bir olayın ardından partnerini acil servise götürmesi gerekmiş. Bu sorunun altında yatabilecek psikolojik nedenleri saatlerce tartışmışlar.

Altı ay sonra ise partneri kendine zarar vermeyi bırakıp John’u hedef almaya başlamış:

“Oturma odasında oturuyordum. Bir anda mutfaktan geldi, burnumu yumrukladı ve gülerek kaçmaya başladı. Sonra da bu tip şiddet olayları sıklaştı.”

John, partnerinin aile hekiminden yardım almaya çalıştığını, psikoloğa yönlendirildiğini ve fakat randevusuna gitmediğini anlatıyor.

“İşten eve gelip seks talep ediyordu. Şiddet dolu davranıyordu ve işler öyle bir noktaya geldi ki eve dönmesinden korkar hâle gelmiştim.”

Bir keresinde John uykusundan uyandığında partnerinin sağ elini metal yatak başına kelepçelediğini görmüş. Yatağın yanındaki müzik sisteminin hoparlörünü alarak kafasına vurmaya başlamış, diğer elini de bir naylon iple bağlayarak seks yapmaya zorlamaya çalışmış.

Korkan ve acı çeken John bu talebi yerine girecek durumda olmadığı için John’u dövmüş ve yarım saat boyunca o şekilde bırakmış. Sonra geri gelip ellerini çözmüş. Bunun ardından bu olay hakkında konuşmayı reddetmiş.

Aradan çok vakit geçmeden partneri hamile kalmış ve şiddet durmuş. Fakat bebek doğduktan sonra John yine bir gece elleri yatağa kelepçelenirken uyanmış. Sonrasında partneri ona zorla Viagra içirmiş ve ağzını bağlamış.

‘İnsanlar bana hiç inanmadı’

“Yapabileceğim hiçbir şey yoktu” diyor ve ekliyor:

“Bu olayın ardından duşa girdim ve uzunca bir süre orada kaldım. Çıktıktan sonra merdivenden aşağı indim ve beni görünce söylediği ilk şey ‘Yemekte ne var?’ oldu.”

John başına gelenleri insanlara anlattığında genellikle kendisine inanmadıklarını fark etmiş:

“Neden evi terk etmediğimi soruyorlar. Orası benim evimdi, çocuklarım için almıştım. Bir de maddi kısmı var, finansal açıdan da ilişkide kilitlenmiş bir durumdaydım.

“İnsanlar ‘Neden geri vurmadın?’ diyorlar. Bu soruyla çok karşılaşıyorum. Bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay.

“Keşke bu ilişkiyi daha erken sonlandırsaydım.”

Dr. Weare’in görüştüğü erkeklerin bir kısmının başına gelenler de John’un hikayesindeki gibi. Araştırmasında ulaştığı bazı bulgular ise erkekleri sekse zorlayan kadınların, bu erkeklerin partnerleri veya eski partnerleri olduğu, bu davranışın daha geniş bir aile içi şiddet ortamının bir parçası olduğu.

İnsanların kendilerine inanmamaları da sıklıkla karşılaştıkları bir durum.

Araştırmaya katılan bir erkek, şikayetçi olmak için polise gittiğinde memurun “Sen de keyif almış olmalısın, yoksa daha erken şikayetçi oldurdun” dediğini anlatıyor.

Bir diğer erkek ise “Bu konuyu konuşmaktan çekiniyoruz çünkü anlattığımızda erkek olduğumuz için bize inanılmıyor. Bir erkek nasıl istismara uğrayabilir? ‘Bak koskoca adam’ diyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Weare’nin bulguları arasında şunlar yer alıyor:


 • Erkekler genellikle sekse zorlandıklarını bildirmekten utanıyor. Aile içi şiddete maruz kaldıklarından şikayet edip cinsel şiddet kısmını es geçebiliyorlar.
 • Bunun akıl sağlığına ciddi etkisi olabiliyor. Bu etkilere travma sonrası stres bozukluğu, intihar düşüncesi ve cinsel işlevsizlik de dahil.
 • Bazı erkekler birden fazla şekilde istismara uğradıklarını anlatıyor. Bazıları çocukken cinsel istismara uğramış, bazıları da aralarında erkeklerin de yer aldığı saldırganlardan çeşitli şekillerde cinsel şiddet görmüş.
 • Pek çoğu polis, adalet sistemi ve yasalar hakkında baskın bir şekilde olumsuz görüşlere sahip.

Weare’in araştırmasının yok ettiği bir mit, erkeklerin fiziksel olarak daha güçlü olmaları nedeniyle kadınların erkekleri içlerine girmeye zorlamasının mümkün olmadığı. Bir diğeri ise erkeklerin kadınlarla tüm cinsel ilişki imkanlarını olumlu bir şey olarak gördüğü inancı.

Tecavüz sırasında fizyolojik tepki

Yok edilen üçüncü bir mit de erkeklerin sertleşmesinin seks istediklerini göstermesi. Weare “Ereksiyon sadece uyarıcılara verilen fizyolojik bir tepkidir” diyor ve ekliyor:

“Erkekler korku, öfke ve dehşet hissederken de sertleşebilir.

“Kadınların da tecavüze uğradıkları sırada cinsel tepki verebildikleri, örneğin orgazm olduklarını gösteren araştırmalar var. Bunun nedeni bedenlerinin fizyolojik bir tepki vermesi. Bu kadın ve erkek mağdurları etkileyen bir durum. Bu konu yeterince konuşulmasa da bu alanda net kanıtlar var.”

Weare’in 2017’deki araştırmasına katılanların bir kısmı, aşırı sarhoş veya kafası güzelken sekse zorlandıklarını ve bunu engelleyecek durumları olmadığını söylüyor.

Görüşülen kişilerden biri, gece bir mekanda eğlendikten sonra bir kadınla eve döndüğünü, evde bilincini kaybettiğini anlatıyor, bunun da tecavüz etmek için içkisine katılan bir uyuşturucudan kaynaklandığını düşünüyor. O gece rızası olmadan cinsel ilişkiye zorlandığını aktarıyor.


Nereden yardım alabilirsiniz?

Aile Bakanlığı, cinsel şiddete maruz kalanların şikayet ve ihbar için Valilik, Kaymakamlık, kolluk kuvvetleri ve adli makamlar ile iletişime geçmelerini; danışma, destek, sığınmaevi/konukevi ve maddi yardım için de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ALO 183 danışma hattı ve barolarla iletişime geçmelerini tavsiye ediyor.


Şantajla içine girmeye zorlamak

Araştırma kapsamında konuşulan bir diğer erkek, öğrenciyken bir yaz tatili kampında sekse zorlandığını anlatıyor. Bir kadın iş arkadaşı, erkek arkadaşına yazdığı mektubu gördüğünde “Ya benimle yatarsın ya da eşcinsel olduğunu herkese söylerim” demiş. “Bir kadınla yatarsam hayatımın değişeceğini ve heteroseksüel olacağımı düşünüyordu”.

O tarihe kadar eşcinsel olduğunu arkadaşlarına, ailesine ve iş arkadaşlarına söylemediği için boyun eğmek zorunda kalmış.

Son araştırmanın katılımcıları sekse zorlanmalarının tecavüz olduğunu söylerken, İngiltere ve Galler yasalarında bunun tecavüz olarak sayılmamasına öfkeli. Bunu bir tecavüz olarak görmeyen İngiliz toplumu da bu öfkeden payını alıyor.

Bir katılımcı “Eski partnerinizin sarhoş olup sizi sekse zorlaması, tecavüz etmesi pek çok herifin fantezisidir, değil mi?” diyor ve ekliyor:

“İşte barda içerken biraz azgın ve civelek davranmaya başlarsa, ‘Yaşasın! Bu fantastik! Ben de bunu istiyordum!’ derler. Ama böyle bir şeyi yaşamayı gerçekten istemezsiniz… Emin olun istemezsiniz.”

Weare, “Ama sen bir erkeksin, bir kadın tarafından nasıl tecavüze uğrayabilirsin, bu çok saçma” başlıklı makalesinde bazı ABD eyaletlerinde tecavüzün, geniş bir tanımla rızasız cinsel ilişki olarak kabul edildiğini aktarıyor.

Son araştırmada yer alan sekiz öneriden biri de İngiltere’nin tecavüz yasalarını güncelleyerek sekse zorlanan erkekleri de kapsaması.


Duygusal şiddet uygulayan erkeklerin ortak özellikleri

Bir Kadın Bir Erkeğin Rızası Olmadan Onu İçine Alırsa Tecavüz Sayılır mı?

Sürekli ne yaptığınızı ve kiminle birlikte olduğunuzu bilmek istiyor. İstediğini yapmazsanız sinirleniyor. İşi berbat etmemeniz için size onun nasıl yapılacağına dair talimat veriyor.

Eğer siz, bir arkadaşınız ya da akrabanız böyle bir durumdaysa, sizi kontrol etmeye çalışan baskıcı bir erkekle karşı karşıya olmanız muhtemel.

Bunlar, Meksikalı çift ve aile terapisti Tere Diaz Sendra’nın görüşleri.

İngiliz basını BBC Mundo Servisi’ne konuşan Sendra, “Cinsiyet eşitliği konusunda evrimleştiğimiz bir yüzyılda kulağa inanılmaz gelebilir, ancak sahiplenici ve kontrolcü davranışlarla kapana kıstırılmış danışmanlar o kadar çok görüyorum ki” diyor. “Özellikle de kadınlara oluyor” diye belirtiyor.

Aile içi şiddetin önlenmesi konusunda çalışan Sendra, psikolojik şiddete varan kontrolcü davranışın ne olduğunu, bu davranışın nasıl tespit edileceğini ve bundan nasıl kaçınılacağını anlatıyor.

Bir Kadın Bir Erkeğin Rızası Olmadan Onu İçine Alırsa Tecavüz Sayılır mı?
Tere Diaz Sendra

Kontrolcü ve baskıcı bir partner nasıl tanımlanır?

Bu kaba, sert ve saygısız bir kişidir.

Hepimiz bir ara kontrolcü bir şekilde davranmışızdır ancak psikolojik şiddet uygulayan kişi bazı imtiyazlarını hükmetmek ve başka bir kadını ya da erkeği kendi arzularına, çıkarlarına, ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine göre boyun eğdiren kişidir.

Psikolojik şiddet uygulayan kişi nasıl bir strateji izler?

Genellikle baştan çıkarma, manipülasyon ve korku içerir, bunlar da tehditvari bir davranışı.

En tehlikeli vakalar, “narsistik sapkınlık” şeklindeki davranış bozukluklarına sahip kişilerdir.

Kurbanları suçlunun kendileri olduğuna, başka kimsenin onları istemeyeceğine ve başka bir hayata adım atamayacaklarına inanana kadar onları tamamen değersizleştirmek, susturmak ve kafalarını karıştırmak isterler.

Ancak bunlar nadir görülen vakalar.

Psikolojik şiddete eğilimli bir partnerin özellikleri neler?

 • Zaferleri ve flörtleriyle böbürlenir
 • Partnerine ya da ilişkiye vakit ayırmaz
 • Saygısızca davranır
 • Ana karakter olmak ister
 • Başkalarının duygularının onun için önemi yoktur
 • Kontrolcü ve sahiplenicidir
 • Eylemlerinin ve tepkilerinin nadiren sorumluluğunu alır
 • Eğer “kendi tipi” değilse, partneri de dahil olmak üzere başkalarını hor görür
 • Şakaları, sarkazmı ve ironiyi kötü davranışların tuzu biberi olarak kullanır
 • Kendi tatmini ve cinselliği önceliğidir
 • Yalan söyler
 • Çatışmadan kaçınır
 • Böler ve zafer kazanır
 • Cazibelidir

Kadınlar da psikolojik şiddet uygular mı?

Psikolojik şiddetin, gücü elinde tutmakla genellikle doğrudan ilgisi var.

Ancak kadınları başkalarının uyduları gibi davranmaları için koşullayan pek çok etken de var – özellikle de çocuklarının ve partnerlerinin.

Öte yandan erkekler, kendilerini kendi hayatlarının kahramanı yapmaya daha fazla eğilimliler.

Ancak kadınlar da duygusal şiddete varan baskı uygulayabilir. Kadın da partnerini ekonomik olarak kontrol altında tutabilir ya da partnerini çocukları görmesini engellemekle tehdit edebilir.

Duygusal şiddet uygulayanlar böyle mi doğar yoksa büyüdükçe mi böyle olur?

Genellikle birbiriyle bağlantılı pek çok faktör var.

Daha tepkisel ve şiddete eğilimli olarak doğmuş kişiler de var. Daha az hoşgörülü olma ve çabuk hayal kırıklığına uğrama eğilimindeler. Aynı zamanda mütemadiyen bir onaylanma isteği içindedirler.

Bu tür insanlar istemeyerek de olsa daha sonra pişmanlık duyabilecekleri tepkileri göstermeye daha fazla eğilimliler.

Ancak bir tür cesaret ve bağımsızlık gösterilerini yücelten ve ödüllendiren ataerkil bir yapıda yaşadığımız gerçeğine de gözlerimizi kapatamayız.

Çoğu zaman erkek çocukları “adam” olmayı öğreniyor. Bu tür davranışlar kültürel olarak normalleştiriliyor ve “narsistik sapkın” tarzı ekstrem boyutlara taşınabiliyor.

Bir Kadın Bir Erkeğin Rızası Olmadan Onu İçine Alırsa Tecavüz Sayılır mı?

Kadınlar da psikolojik şiddete eğilimli insanlar büyütebilirler mi?

Kadınlar bu tür sistemlerin içinde kendilerini bulurlar, onları yaratmazlar.

Kontrol, sahiplenme ve psikolojik şiddete ilişkin pek çok durumun normalleştirildiği ve görmezden gelindiği ataerkil bir dünyada yaşıyoruz.

Bir kadın kararlı, açık sözlü, biraz fevri olduğunda, hemen deli ya da cinsel açlık çeken biri olarak görülüyor.

Ancak aynı özelliklere sahip bir erkek, “karakter sahibi” şeklinde yorumlanıyor.

Psikolojik şiddete eğilimli olanlar değişebilir mi?

Eğer isterlerse, evet.

Ancak bu zordur, çünkü kimse sahip olduğu ayrıcalıkları kaybetmek istemez.

Eğer narsistik kişilik bozukluğu ve sosyopati eğilimleri olan biriyle ilişki içindeyseniz, size uzaklaşmanızı öneririm.

Ancak erkeklerin karşılarındaki kişiyi korkuttuklarını anlamadıklarını söyledikleri durumlar olacaktır. Bu insanlar başkalarını değiştirmek yerine kendileri değişebilirler.

Erkeklere ne söylerdiniz?

Bir ilişki bittiğinde, kadınların bunu aşmalarına destek olacak daha fazla çevreleri ve duygusal bağlantıları oluyor.

Erkekler yabancılaşma ve duygusal okuryazarlıkları daha düşük olması nedeniyle daha fazla fiziki risk altındalar.

Pek çok erkek güçlü olma ve her şeyi bilen ve koruyan olma fikrine takılıp kalmış durumdalar – profesyonel hayatlarında da başarılı olmak buna dahil.

Ancak zayıf olarak algılanmaktan korktukları için konuşmaktan kaçındıkları acıları ve kederleri var.

Bundan uzaklaşan erkekler özgürlüğü kucaklıyorlar.

Kadınlara tavsiyeniz var mı?

Aşk harika ve onu aramaya devam etmek zorundayız.

Ancak pek çok kadın aşkın hayattaki tek şey olduğunu düşünüyor, bu da onları kişiliklerinin diğer kısımlarını unutmaya itiyor.

Sevme ve sevilmenin dışında kişisel anlamda bir değer görmüyorlar.

Onları güzel bir şekilde sevilmeyi aramaya ve kötülerine nokta koymaya davet ediyorum. Ve aşkı hayatlarındaki tek proje haline getirmemeye.

Bu haber içeriğindeki bazı kaynaklar İngiliz basını BBC Mundo Servisinden çevrilerek aktarılmıştır


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın