ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden Türkiye’ye yaptırım tasarısı

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham ve Demokrat senatör Chris Van Hollen, Suriye’nin kuzeydoğsuna başlattığı Barış Pınarı Operasyonu nedeniyle Türkiye’ye bir dizi ekonomik yaptırımı içeren tasarı hazırladı.

Tasarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki malvarlığının dondurulması ve vize kısıtlamaları gibi yaptırımlar içeriyor.

Tasarıda ayrıca Türkiye ile askeri işlemler de hedef alınıyor. Türk ordusuyla bağlantılı enerji şirketlerini destekleyenlere yönelik yaptırımlar da öngören tasarıda ABD savunma teçhizatlarının Türk ordusuna satışına yasak getirilmesi de yer alıyor.

Tasarı Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasını da yaptırımlar açısından “çok etkili” olarak tanımlıyor.

Tasarıyı sunan Cumhuriyetçi senatör Graham, Twitter’dan yaptığı açıklamada tasarıya iki partiden de destek beklediğini yazdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu eşliğinde Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘Barış Pınarı Harekatı’ başladı. TSK, bölgeyi savaş uçakları ve top ateşiyle bombalarken, Milli Savunma Bakanlığı kara harekâtının da başladığını duyurdu. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

Trump: Türkiye’nin harekâtı oradaki Kürt nüfusu yok ederse, Türk ekonomisini mahvederim

ABD Başkanı Donald Trump, “Ankara’nın Suriye’deki harekâtının oradaki Kürt nüfusu, yok etmesi durumunda Türk ekonomisini yıkacağını” söyledi.

ABD Başkanı bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtleri yok etmesinden kaygı duyup duymadığı” yönündeki sorusuna “Bu olursa onun ekonomisini mahvederim. Bunu daha önce bir kez Pastör Brunson ile yaptım. Umarım makul davranacaktır.” yanıtını verdi.

Trump ayrıca, Türkiye’nin harekâtının “mümkün olan en insanı şekilde yapılmaması” halinde, Erdoğan’ın kast ederek “Bunu adil olmayan bir şekilde yaparsa, büyük bir ekonomik bedel ödeyecek.” diye konuştu.

Türkiye olmasaydı, milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı

Türkiye’nin uzun süredir PKK ile mücadele ettiğini söyleyen Trump, “PKK, Türkiye’nin düşmanı” ifadelerini kullandı. Trump, eski Başkan Obama’nın “Türkiye’nin ölümcül düşmanı PKK ile anlaşma yaptığını” aktardı.

“Erdoğan, Suriyelilerin ülkeleirne dönmesini istediğini söylüyor diyen ABD Başkanı, “Türkler aynı bizim gibi IŞİD’lilerin serbest kalmasını istemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Suriyeli mültecilerin durumuyla ilgili Trump, “Türkiye olmasaydı milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı” sözlerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı, harekâtı kınadı: IŞİD’le mücadele koalisyonunun güvenliğini tehlikeye atıyor
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki harekâtını kınadı. Le Drian, “Harekât, IŞİD’le mücadele koalisyonunun güvenliğini ve insani yardım çabalarını tehlikeye atıyor ve Avrupalılar’ın güvenliği için bir risk” dedi.

MSB: Fırat’ın doğusuna kara harekâtı başladı

https://twitter.com/tcsavunma/status/1182014529452023808?s=20

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Türkiye’nin harekatı bölgeyi istikrarsızlaştırma riski yarattı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye’nin harekatının “bölgeyi istikrarsızlaşma” riski yarattığını söyledi.

Raab “Türkiye’nin tek taraflı askeri harekatı konusunda ciddi kaygılarım var. Bu, bölgeyi istikrarsızlaştırma, insani acıları artırma ve ortak odak noktamız olması gereken DAEŞ’e karşı mücadelenin altının oyulması riski yaratıyor.” dedi.

Raab ayrıca, “Türkiye’nin çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak kayda değer bir cömertlik gösterdiğini” söylemekle birlikte, “Ancak biz gönüllü ve güvenli bir eve dönüş için koşullar oluşana dek, dönüş planlarını desteklemeyeceğiz.” diye konuştu.

Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi: ‘Amerikan ipiyle kuyuya inilmez’ deyimi rağbet görüyor, etkisi uzun vadeli olacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda başlattığı harekatla ilgili bir dizi sosyal medya paylaşımında bulundu:

“SDG’ye karşı bu ani ve gereksiz ihanet, bölgedeki ve dünyadaki düşmanlarımızın ve rakiplerimizin elini güçlendirir. “Amerikan ipiyle kuyuya inilmez” deyimi rağbet görüyor. Bunun etkisi uzun vadeli olacaktır.

“Türkiye ile stratejik ilişkileri korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız, ama bu orada olup bitenlere dair gerçekleri göz ardı etme ve IŞİD ve El Kaide’ye kapıları açma pahasına olmamalı.

“Türkiye ayrıca siyasi talepleri için Amerikan vatandaşlarını hapiste rehin tuttu, NATO müttefiki Yunanistan’ı Akdeniz semalarında sürekli tehdit ediyor, ayrıca Suriye iç savaşı başlamadan önce İran’a karşı ambargoları tarihte en fazla delen ülke.

“Türkiye, IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu, 40 bin yabancı savaşçı kendi topraklarından Suriye’ye geçtiğinde bile. SDG ile ortaklığımız ihtiyaç sonucunda doğdu ve kısa sürede 60 bin Suriyeli Arap, Kürt, Hristiyan’dan oluşan bir güce dönüştü. SDG, IŞİD’e karşı savaşta 11 bin kişi kaybetti.”

Abdullah Gül: Barışın kalıcılığı, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği esas alınarak, büyük güçlerin küresel hesap ve çıkarlarından bağımsız bir diplomasiyle sağlanabilir
Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin başlattığı askeri harekatla ilgili Twitter’da şu mesajları paylaştı:

“Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak, bölgemizi huzura ve istikrara kavuşturmak amacıyla yapılan harekâtı yürüten Kahraman Ordumuzun görevini başarıyla icra edip Mehmetçiğin salimen yurda dönmesini Allah’tan dilerim.

“Bölgemizde tesis edilecek barışın kalıcılığının, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği esas alınarak, büyük güçlerin küresel hesap ve çıkarlarından bağımsız bir şekilde yürütülecek diplomasiyle sağlanabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.”

AB’den yazılı açıklama: Harekata son verin, Türkiye’nin ‘güvenli bölgesine’ yardım yapmayacağız

Avrupa Birliği, Türkiye’nin “Suriye’deki askeri operasyonuna son verme çağrısında bulundu ve Türkiye’nin mülteciler için güvenli bölge planlarına yardım sağlamayacağını” bildirdi.

28 üye ülkeyi temsilen yapılan yazılı açıklamada “AB, Türkiye’ye tek taraflı askeri harekâtına son verme çağrısı yapıyor” denildi ve “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kurmayı planladığı ‘güvenli bölge’nin mültecilerin dönüşü için gereken kriterleri karşılaması düşük bir olasılık. AB yerel halkın haklarının görmezden gelindiği bölgelerde istikrar ve kalkınma yardımı sağlamayacak” ifadeleri yer aldı.

DHA: Nusaybin’e 9 roket isabet etti, halka uyarı yapıldı

Demirören Haber Ajansı, Suriye’nin Kamışlı kentinden atılan 9 roketin, sınır hattındaki Mardin’in Nusaybin ilçesinde farklı yerlere isabet ettiğini bildirdi.

Ajansa göre Kaymakamlık, belediye hoparlöründen vatandaşların sınır hattında uzak durmaları ve zemin katlara sığınmaları yönünde sık sık uyarılarda bulundu.

Trump: Türkiye Suriye’yi işgal etti, bu kötü bir fikir

Barış Pınarı Harekâtı: Milli Savunma Bakanlığ kara harekâtının başladığını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin harekatına dair bir açıklama yayımladı.

“Bir NATO ülkesi olan Türkiye bu sabah Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu da Türkiye’ye ilettik” diyen Trump, “Türkiye artık kamplarda tutulan bütün IŞİD savaşçılarının cezaevinde kalmaya devam etmesinden sorumludur. Türkiye IŞİD’in tekrardan varlık bulmasını engellemekten sorumludur” dedi.

Mısır Arap Birliği’ni toplantıya çağırdı – “Kabul edilemez bir saldırı”

Reuters, Mısır’ın Arap Birliği’ni toplantıya çağırdığını aktardı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada”Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığını en sert şekilde kınıyoruz. Bu, kardeş bir Arap devletinin ulusal egemenliğine yapılmış küstahça ve kabul edilemez bir saldırıdır” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı başlamadan önce BM’nin, NATO’nun, İran ve diğer P5 ülkelerinin ve Suriye rejiminin bilgilendirildiğini duyurdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Cezayir’den ayrılmadan önce Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla da görüşeceklerini anlatan Çavuşoğlu, “Türk diplomasisi, sahada da masada da askeriyle, ordusuyla, tüm güvenlik birimleriyle bu mücadeleyi sürdürecek. Sahada da masada da güçlü bir ülkeyiz hamdolsun” dedi.

Çavuşoğlu, P5 ülkelerinin Ankara’daki büyükelçilerinin de Bakan Yardımcısı Sedat Önal tarafından bakanlığa çağrılarak bilgilendirdiğini belirtti.

“Gerekli bildirimlerde bulunduk. BM Genel Sekreterini bilgilendirdik. Bugüne kadar nasıl gelindiği ve buradaki terör örgütlerinin oluşturduğu tehditleri anlatan, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız olduğunu da vurgulayan mektubu BM Genel Sekreteri’ne ulaştırdık. İran büyükelçisi de çağrıldı ve bakan yardımcımız bizzat bildirimde bulundu. Diğer taraftan BM Özel Temsilcisi Gair Pedersen’a da yine bakan yardımcımız bilgi verdi.

“Biz NATO müttefiğiyiz. NATO Genel Sekreterine de bir mektupla bilgilendirmede bulunduk. Diğer taraftan tabii ki ortada bir rejim var. Şu anda ilişkilerimiz olur, olmaz, o ayrı birşey. Şu anda İstanbul’da başkonsolosluğu var. Yine Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi, Barış Pınarı Harekatı’mızı da bir notayla rejimin İstanbul’daki başkonsolosluğuna bildirdik. Diğer taraftan biz uluslararası temasımızı, askerlerimiz sahada kahramanca mücadelesini verirken sürdürüyoruz.

Barış Pınarı Harekâtı: Milli Savunma Bakanlığ kara harekâtının başladığını duyurdu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Hollanda Dışişleri Bakanı, Suriye harekatının ardından Türk büyükelçisini çağırdı

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna yönelik askeri harekatının ardından Türk büyükelçisini çağırdığını açıkladı.

Açıklamada, “Hollanda, Suriye’nin kuzey doğusuna Türk saldırısını kınıyor. Türkiye’yi bu yoldan dönmeye çağırıyoruz” denildi.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye sorununu görüşmek üzere yarın toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin başlattığı operasyonun ardından Suriye’nin durumunu görüşmek üzere Perşembe günü toplanıyor.

Reuters haber ajansı, diplomatlara dayandırdığı haberinde, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var

Reuters’ın haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umduğunu söyledi.

“Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” diyen Stoltenberg bölgeyi istikrarsızlaştırma ve gerilimi artırmadan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

Barış Pınarı Harekâtı: Milli Savunma Bakanlığ kara harekâtının başladığını duyurdu
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg

Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla dört ilçede eğitime iki gün ara verildi

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Şanlıurfa’nın Akçakale, Ceylanpınar, Suruç ilçelerinde bulunan tüm okullarda, Birecik’te ise sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime iki gün ara verildi.

Reuters: Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye’nin saldırıları dolayısıyla IŞİD ile mücadeleyi durdurdu

Reuters, Amerikan ve Kürt kaynaklarına dayandırdığı haberinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye’nin saldırıları dolayısıyla IŞİD ile mücadeleyi durdurduğunu öne sürdü.

Millî Savunma Bakanlığı: Sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile hazırlanan “Barış Pınarı Harekât Planı” Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 16.00’dan itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

“Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. from Millî Savunma Bakanlığı

Millî Savunma Bakanlığı

HÜDA PAR: Harekâtın yeni kaotik durumlara ve çatışmalara neden olmaması çok önemli
Hür Dava Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklama:

“Sekiz yılı aşkındır devam eden Suriye’deki süreç, anayasa komisyonunun oluşturulması ile yeni bir aşamaya girmişken kaotik ortamın ortadan kaldırılması için yapıldığı belirtilen harekâtın, kesinlikle yeni kaotik durumlara ve yeni çatışmalara neden olmaması çok önemlidir. Sınırlarla oynamak ve demografik yapıyı değiştirmek bölgeyi sonu belirsiz kaotik bir duruma sürükler.

“Her şeyden önce bu harekâtın sınırları değiştirmeye yönelik bir harekât olmadığı ve belirli zaman ve mekânla sınırlı kalacağı gösterilmelidir.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas: “Türkiye’nin düzenlediği saldırıyı kınıyoruz; Türkiye, bölgenin istikrarının bozulması ve IŞİD’in canlanması riskini alıyor”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği saldırıyı kınıyoruz. Türkiye, bölgenin istikrarının bozulmasını ve IŞİD’in canlanması riskini almış oluyor. Türkiye’ye bu saldırıyı sona erdirmesi ve güvenlik taleplerini barışçıl bir şekilde araması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Allah askerlerimizin ayağını taşa değdirmesin

“Bugün, bütün farklılıklarımız ve iç siyasette yaşadığımız tüm tartışmaları rafa kaldıracağımız gündür. Türk Ordusu cephede yerini aldığı anda, tek siyasi Partimiz “Al-Bayrağın Partisi”dir. Mehmetçiklerimizin, Fırat’ın Doğusuna girip, terör koridorunu yaracakları hususunda şüphemiz yoktur.

Bugün, bütün farklılıklarımız ve iç siyasette yaşadığımız tüm tartışmaları rafa kaldıracağımız gündür. Türk Ordusu cephede yerini aldığı anda, tek siyasi Partimiz “Al-Bayrağın Partisi”dir. Mehmetçiklerimizin, Fırat’ın Doğusuna girip, terör koridorunu yaracakları hususunda şüphemiz yoktur. Bu yüzden de, Türkiye Cumhuriyeti’nin, diplomatik yöntemleri de kullanarak mücadeleyi sürdürmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Meral Akşener
İYİ Parti Genel Başkanı

Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere komandolardan ve mayına dayanıklı zırhlı araçlardan oluşan 100 araçlık konvoy Kilis’e ulaştı

Çeşitli illerden sevk edilen 100 araçlık komandolardan ve mayına dayanıklı zırhlı araçlardan oluşan askeri konvoy, Kilis’e ulaştı.

DHA konvoydaki birliklerin Suriye sınırına konuşlandırılacağını belirtti.

Güvenlik önlemleri eşliğinde ilerleyen konvoy Kilis’in Suriye sınırına yöneldi.

Ruhani, Suriye’ye yönelik askeri bir operasyon gerçekleştirmemesi için Türkiye’ye çağrıda bulundu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye’ye, Suriye’ye yönelik bir askeri operasyondan kaçınması çağrısında bulunarak Amerikan askerlerinin bölgeyi terk etmesi gerektiğini söyledi.

Ruhani, “Türkiye haklı olarak güney sınırıyla ilgili endişe duyuyor. Biz bu endişelerin giderilmesi için doğru bir yolun bulanabileceğine inanıyoruz. Amerikan askerlerinin bölgeyi terk etmesi gerek. Suriye’deki Kürtler de Suriye ordusuna destek vermeli” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: ‘Harekatla ilgili hazırlıklar sürüyor’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul’da basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, “Harekatla ilgili çalışmalar devam etmekte, intikaller, hazırlıklar sürmekte” ifadesini kullandı.

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2019 yılı büyüme tahminini yüzde 0’a çekti

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2019 yılı büyüme beklentisini -%1’den %0’a çekti.

Türkiye ekonomisi için 2020 yılı GSYH beklentisini %3, 2021 beklentisini ise %4 olarak korudu.

Bloomberg HT’nin haberine göre Dünya Bankası “öncü göstergeler 3. çeyrekte de toparlanmanın devam ettiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurum yıl sonu enflasyon beklentisini %16,5; 2020 için %11, 2021 için ise %9 olarak açıkladı.

   

Bloomberg: Türkiye’de kamu bankaları Suriye’ye düzenlenmesi planlanan operasyon öncesinde dolar satarak Türk Lirası’nı destekledi

Bloomberg haber ajansı, ismini vermek istemeyen iki kaynağa dayandırdığı haberinde Türkiye’de kamu bankalarının Suriye’ye düzenlenmesi planlanan operasyon öncesinde dolar satarak Türk Lirası’nı desteklediğini öne sürdü.

Habere göre kamu bankaları Pazartesi ve Salı günleri ellerindeki 1 milyar dolar değerindeki dövizi satarak Türk Lirası’na destek oldu.

TL, Pazartesi günü yüzde 2,3 değer kaybederek Ağustos ayından beri en büyük düşüşünü yaşamıştı.

Kamu bankalarının yerel seçimlerden önce de 10-15 milyar dolar değerinde döviz sattığı öne sürülmüştü.

Dolar/TL son beş haftanın zirvesinde 5,83 seviyesinde işlem görüyor.

 

Dolar/TL son beş haftanın zirvesinde 5,83 seviyesinde işlem görüyor

Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirmesi planlanan operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve bu sürecin Türkiye ABD ilişkilerine olası etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL beş haftanın zirvesinden işlem görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi ekonomisine zarar vermekle tehdit etmesinin ardından dün 5,84’e yükselen dolar/TL, öğleden sonra Trump’ın iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi ancak düşüş kalıcı olmadı.

Kur, TSİ 09:25 itibariyla 5,83’ten işlem görüyor. Kurun bugün gün içinde 5,8440’a kadar çıktığı görüldü.

ABD ve Türkiye liderlerinin hafta sonundaki telefon görüşmesi öncesi 5,70’in hemen altında işlem gören dolar/TL Trump’ın ekonomiye yönelik tehdidinin ardından dün sabah 5,84 ile 30 Ağustos’tan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar/TL, Trump’ın Türkiye’ye yönelik olumlu algılanan açıklamaları ardından ise 5,7850’ye kadar geriledi.

Ancak sonrasında Trump’ın devam eden eleştirel tweetleri piyasada dalgalanmaya neden oldu ve kur gün dünü 5,82 civarında tamamladı.


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here