Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler

Operasyon nerede ve ne zaman düzenlendi?

Trump Pazar günü düzenlediği bir basın toplantısıyla, Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ABD özel kuvvetlerinin Suriye’de düzenlediği bir operasyonda kendisini öldürdüğünü tüm dünyaya duyurdu.

Trump televizyon kanallarından canlı yayınlanan açıklamasında “Dünyanın bir numaralı terörist lideri öldü” dedi.

Trump operasyonu ‘ Suriye’nin kuzeybatısında gece saatlerinde düzenlenmiş olan tehlikeli ve zorlu bir görev’ olarak niteledi.

Başkan Trump, ABD özel kuvvetlerine bağlı timleri taşıyan helikopterlerin Cunartesi gecesi TSİ 23.00 sularında gizli bir noktadan havalandığını belirtti.

ABD hükümeti, Bağdadi’nin yakalanmasını sağlayacak nitelikte istihbarat sağlayanlara 25 milyon dolar ödül vadediyordu.

Trump operasyonun başlamasıyla birlikte kendisinin yanı sıra ABD yönetiminin istihbarat ve ulusal güvenlik birimlerinin başındaki isimlerin Beyaz Saray’da gelişmeleri canlı olarak takip ettiğini ifade etti.

Trump’ın anlatımına göre operasyon yaklaşık iki saat sürerken, ABD askerlerini taşıyan helikopterlerin çift yönlü uçuşu 1 saat 10 dakika sürdü.

ABD basınına bilgi veren yetkililer, Pazar gününün ilk saatlerinde ABD özel kuvvetlerinin İdlib Vilayeti’ne bağlı Barişa köyündeki bir binaya yönelik operasyona başladığını aktardı.

Söz konusu köy, Türkiye sınırına yaklaşık 5 kilometre uzakta bulunuyor ve Hatay’a bağlı sınır köyü Kavacık’ın karşısında yer alıyor.

Bağdadi operasyonun gerçekleştiği yer

Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler
Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler
uydu görseli: Terra Server Dgital Globalobe

İdlib, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı silahlı muhaliflerin elinde kalan son yerleşim yeri konumunda ve bölgede çok sayıda cihatçı militan da bulunuyor. Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlüğünde bölgede çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmuş durumda.

Her ne kadar bölgedeki örgütlerin IŞİD’e karşı olduğu bilinse de Suriye genelinde kontrol ettiği toprakları yitiren IŞİD’e bağlı birçok militanın da İdlib’e kaçtığı ve burada saklandığı tahmin ediliyor.

İdlib’in batısında, güneyinde ve doğusunda Rusya’nın da askeri destek verdiği Suriye ordusu konuşlanmış durumda.

Bağdadi operasyonu nasıl düzenlendi?

Trump, ABD istihbarat servislerinin Bağdadi’yi son birkaç haftadır takibe almış olduğunu ifade etti ve operasyonun düzenlendiği binanın altında çok sayıda tünel olduğu konusunun istihbarat servislerince bilindiğini söyledi.

Trump söz konusu tünellerin büyük kısmının tamamlanmamış olduğunu ve çıkmaz tüneller olduklarını da belirtti.

Cumartesi günü Trump’ın emriyle çok sayıda özel kuvvetlere bağlı askerin toplam sekiz helikopterle operasyona başladığı ifade edildi.

Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler

Operasyona ABD’nin bölgedeki gemilerinin yanı sıra savaş uçaklarının da katıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamalardan ABD askerlerini taşıyan helikopterlerin Türkiye hava sahasından geçerek operasyon bölgesine intikal ettiği anlaşılıyor.

Aynı helikopterler, Suriye’de ise Şam yönetimi ve Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullandılar.

Trump, Rusya’nın işbirliği içerisinde ABD helikopterlerine Suriye hava sahasını açtığını ifade etti ancak Kremlin’in operasyonun detayları ya da hedefi konusunda bilgilendirilmediğini de söyledi.

“Bölgeye uçuş ve geri çıkış operasyonun çok çok tehlikeli bir kısmıydı” diyen Trump, “İnanılmaz bir ateş altında kalma riskimiz vardı. Çok çok alçaktan, çok çok hızlı bir uçuş gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Helikopterlerin hedef binaya yaklaşmasıyla birlikte ateş açıldığını söyleyen Trump, bu tehditlerin hızla etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Barişa köyünde yaşayan bir kişi İngiliz Basını BBC’nin sorularını yanıtlarken, önce helikopterlerden ateş açıldığını, bu ateşin yaklaşık 30 dakika kadar sürdüğünü, ardından da kara birliklerinin ilerlemeye başladığını söyledi. Aynı kişi helikopterlerin iki evi hedef alarak füzeler de ateşlediğini, evlerden birisinin tamamen yerle bir olduğunu aktardı.

ABD özel kuvvetlerine bağlı askerler helikopterlerden inip ilerlemeye başladıktan sonra hedef binayı çevreleyen duvarları patlatarak askerlerin geçebileceği delikler oluşturduğu ifade edildi.

Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler
Barişa köyünde yaşayan bir kişi, ABD helikopterlerinin iki eve ateş açtığını ve evlerden birisinin tamamen yıkıldığını söylüyor.

Trump, bubi tuzağı olabileceği ihtimali nedeniyle birliklerin ana kapıdan girmediğini söyledi.

Trump Bağdadi’nin çıkmaz bir tünele girdiğini ve burada ‘ağlayarak, çığlık atarak köpek gibi öldüğünü’ söyledi:

“Bina ve çevresi tamamen temizlenmişti. Bölgedekiler ya teslim olmuş ya da öldürülmüşlerdi. 11 çocuk evden yara almadan çıkarıldı. İçeride kalan tek kişi Bağdadi ve Bağdadi tarafından ölüme sürüklenen üç çocuktu.”

Henüz Bağdadi’nin öldüğünü teyit eden bağımsız bir kaynak yok.

Trump Bağdadi’nin son dakikaları olduğunu ifade ettiği anları şöyle anlattı:

“Köpeklerimiz peşindeydi… Tünelin sonuna ulaştı. Üzerindeki yeleği ateşledi kendisini ve yanındaki üç çocuğu öldürdü. Patlamanın etkisiyle vücudu parça parça oldu. Tünel de üzerine çöktü.”

Operasyonun düzenlendiği bölgeden videolar ve fotoğraflarda bir bina enkazı ile yanmış ve kurşun yağmuruna tutulmuş bir minibüs görülüyor.

ABD Bağdadi’nin öldüğünden nasıl emin olabiliyor?

Trump, tünelde kendisini havaya uçuran kişi üzerinde yapılan testlerin, o kişinin Bağdadi olduğuna dair ‘kesin, anında ve tam tespit’ sonucunu verdiğini ifade etti.

ABD Başkanı, test sonuçlarının Bağdadi öldürüldükten 15 dakika sonra elde edildiğini de vurguladı.

Trump, operasyona ABD özel harekât birlikleriyle birlikte katılan teknik ekibin yaptığı DNA testinin, ABD istihbaratının elindeki Bağdadi DNA örnekleriyle bire bir eşleştiğini de söyledi ve teknik ekibin Bağdadi’ye ait vücut ve doku örneklerini de birlikleri tahliye eden helikopterlere taşıdığını belirtti.

Bağdadi’nin öldürüldüğünü ya da öldüğünü teyit eden bağımsız bir kaynak henüz bulunmuyor. IŞİD destekçilerinin mesajlaşmalarında da ‘ABD’ye güvenilmemesi gerektiği’ çağrıları yapılıyor.

Bağdadi operasyonunda başka hayatını kaybeden oldu mu?

Trump operasyonda hiçbir ABD askerinin hayatını kaybetmediğini, Bağdadi’yi koruyan çok sayıda savaşçının ise operasyonda öldürüldüğünü söyledi.

Operasyonda ölenlerin arasında Bağdadi’nin eşlerinden ikisinin bulunduğu da açıklandı. Trump her iki kadının da bulunduklarında üzerlerinde patlatılmamış intihar yelekleri olduğunu söyledi.

Trump’ın açıklamalarına göre tünelde yaşanan kovalamaca sırasında ABD özel kuvvetlerinin bir köpeği yaralandı.

Operasyonda yakalanan kişiler arasında yaralılar olup olmadığı ise bilinmiyor.

Trump “Yakalanan IŞİD savaşçıları hapse götürüldü. Çocuklar ise birilerinin himayesinde” dedi ve daha fazla detay vermedi.

Bağdadi neden İdlib’deydi?

Düne kadar Bağdadi’nin Irak – Suriye sınırında, çölde saklandığına inanılıyordu. İdlib ise bu bölgeden kilometrelerce uzakta.

Trump, Bağdadi’nin İdlib’de olduğunu, çünkü burada IŞİD’i yeniden diriltmeye çalıştığını söyledi.

Bu yılın Mart ayında IŞİD’in kontrolündeki son yerleşim yeri olan Bağuz ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından ele geçirilmiş ve Trump da IŞİD’e karşı zafer ilan etmişti.

Trump açıklamasında “O yüzden buralara gitti. Eğer bir şeylerleri yeniden inşa etmek istiyorsanız en anlamlı yer burasıydı” diye konuştu.

Trump, operasyon sırasında Bağdadi’nin gelecek planları ile ilgili önemli belgelerin de ele geçirildiğini söylüyor ve “Bağdadi’nin yerine geçebilecek kişileri biliyoruz. Şimdiden görüş alanımızdalar” dedi.

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi kimdi?

Bağdadi operasyonu: IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi kimdi?

Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler

“IŞİD Kıyameti” kitabının yazarı William McCants, 2017 yılında BBC için Bağdadi’nin kim olduğunu kaleme almıştı.

İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebu Bekir el-Bağdadi, 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde, alt orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ailesi dindarlığıyla biliniyor ve ailenin parçası olduğu aşiret Muhammed Peygamber’in soyundan geldiğini iddia ediyordu.

Bağdadi gençlik yıllarında Kuran-ı okuma konusunda tutkuluydu. Genç Bağdadi için şeriat kurallarına riayet de çok önemliydi.

Bağdadi üniversite eğitimi için İlahiyat alanını seçti.

Üniversite eğitimi, yüksek lisans, doktora dönemi
1996’da Bağdat Üniversitesi’nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi’nde Kuran çalışmaları alanında 1999’da yüksek lisans, 2007’da doktorasını tamamladı.

Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat’ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

Yerel bir camide mahallenin çocuklarına Kuran okuyordu. Aynı zamanda caminin futbol takımının yıldızıydı.

Amcası, mezuniyeti sonrası dönemde Bağdadi’yi, Müslüman Kardeşler hareketine katılmaya ikna etti.

Bağdadi kısa süre içinde, hareket bünyesindeki az sayıdaki, şiddet yanlısı ultra-muhafazakârın cazibesine katıldı ve Selefi cihatçılığı benimsedi.

Bağdadi operasyonu hakkında bilinmeyenler
Bağdadi, 10 ay boyunca ABD’nin tevkif merkezinde tutuldu.

Siyasi eylemcilikten isyancılığa

Irak’ın 2003’te ABD öncülüğündeki güçler tarafından işgalinden birkaç ay sonra Bağdadi, Ceyş Ehl el-Sünni ve el-Cemah adlı isyancı örgütün kurulmasına yardım etti.

ABD güçleri Şubat 2004’te Bağdadi’yi Felluce kentinde tutukladı ve 10 ay boyunca kalacağı, Bucca Campı’ndaki tevkif merkezine götürdü.

Tutukluk sürecinde Bağdadi, kendini dini konulara adadı, Cuma hutbesi okudu, mahkûmlara namaz kıldırdı ve onlara dersler verdi.

Rakip gruplar arasında ittifaklar kurulmasını sağladı

Onunla birlikte kalan mahkûmlardan birine göre Bağdadi, Saddam’a sadık insanlarla cihatçıların karışık kaldığı tevkif evindeki rakip gruplar arasında faaliyet gösterme konusunda becerikliydi.

Bağdadi buradaki birçok grup arasında ittifaklar kurdu ve Kasım 2004’te serbest bırakılması ardından da onlarla iletişime devam etti.

Serbest kalmasından sonra Bağdadi, Ürdünlü Ebu Musab El-Zerkavi’nin başında olduğu, El Kaide’nin yerel ayağı olan Irak El Kaidesi’nin sözcüsüyle temas kurdu.

Bağdadi’nin dini bilgisinden etkilenen sözcü, ultra-muhafazakâr İslam’ın ilkelerine bağlı kalacak şekilde Irak El Kaidesi’nin propagandasını yapması için onun Şam’a gitmesine ikna oldu.

Zerkavi, Haziran 2006’da bir ABD hava saldırısında öldürüldü ve yerine Mısırlı Ebu Eyyüp El-Masri geldi.

Aynı yılın Ekim ayında Masri, Irak El Kaidesi’ni dağıttı ve Irak İslam Devleti (IİD) örgütünü kurdu. Grup, özel olarak El Kaide’ye bağlılığını bildirmeye devam etti.

Bağdadi, Suriye’deki kaostan yaralanmak için 2011’de Suriye’deki üyelerine örgütlenme emri verdi.

Irak İslam Devleti’nin yeni emiri

Dini konulardaki yeterliliği ve Irak İslam Devleti’ni kuran yabancılarla, örgüte daha sonra katılan yerel Iraklılar arasında köprü kurmasındaki yeteneğiyle Bağdadi, grup içinde istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Önce örgüt bünyesindeki Şeriat Komitesi’nin yöneticisi oldu ve örgütün emirinin Ebu Ömer El-Bağdadi olmasını kararlaştıran 11 üyeli Şura Konseyi’ni seçti.

Bağdadi daha sonra örgütün Koordinasyon Komitesi’ne atandı ve grubun Irak’taki komutanlarının iletişimini denetledi.

Nusra Cephesi’nin kurulması

Örgütün kurucusu ve emirinin Nisan 2010’da ölmeleri ardından Şura Konseyi Ebubekir El-Bağdadi’yi yeni emir seçti.

Bağdadi, ABD ordusuna ait özel güçler tarafından büyük ölçüde yok edilen örgütü yeniden inşa etmeye koyuldu.

2011’de Suriye’deki kargaşadan yararlanmak isteyen Bağdadi, Suriye’deki örgüt üyelerinden birine, Suriye’de gizlice Irak İslam Devleti’nin bir kolunu kurmasını istedi.

Bu örgüt daha sonra Nusra Cephesi adıyla kamuoyu tarafından tanınacaktı.

IİD’nin IŞİD’e evrilmesi

Bağdadi kısa süre sonra Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Colani ile anlaşmazlığa düştü.

Bunun nedeni, El-Colani’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan ana akım Sünni muhaliflerle işbirliği yapmak istemesiydi.

Bağdadi ise Esad’la mücadelenin peşinden gitmeden önce kaba güce dayanarak bir devlet kurmak istiyordu.

2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının IŞİD olduğunu açıkladı.

El Kaide lideri Zevahiri’ye başkaldırı

El Kaide lideri Ayman El-Zevahiri Bağdadi’ye, Nusra Cephesi’nin bağımsızlığın sağlamasını emretti. Bağdadi ise emri yerine getirmedi.

Şubat 2014’te Zevahiri IŞİD’i El Kaide’den çıkardı.

IŞİD buna Nusra Cephesi’yle çatışarak ve Suriye’nin doğusunda elinde tuttuğu, Bağdadi’nin sert dini kuralları dayattığı yerlerdeki gücünü pekiştirerek cevap verdi.

Buralardaki gücünü garantiye alması ardından Bağdadi adamlarına, Irak’ın batısına doğru genişleme emri verdi.

IŞİD, El Kaide yönetimine meydan okuyarak kuruldu.

Halifelik ilanı

Temmuz 2014’te IŞİD Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirdi.

Bundan kısa bir süre sonra da Bağdadi “halifelik” ilan etti ve örgütün adını “İslam Devleti” olarak değiştirdi.

Medya bugüne kadar Bağdadi’nin ölümü iddiasıyla ilgili çeşitli kereler haberler yayımladı ancak daha sonra bu bilgilerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Bağdadi’nin ölmesiyle örgüt; yetenekli bir arabulucuyu, acımasız bir siyasetçiyi, bir din âlimini ve soylu kökleri olan bir kişiyi (ki bu neredeyse devlet kurmuş küresel düzeyde bir militan örgütün lideri için sıradışı bir kombinasyon) kaybetmiş oldu.

William McCants IŞİD Kıyameti: İslam Devleti’nin Tarihi, Stratejisi ve Mahşer Günü Görüşü’ kitabının yazarıdır. McCants, ABD’deki Brookings Enstitüsü’nde ABD’nin İslam Dünyasıyla İlişkileri Projesi’ni yönetiyor ve John Hopkins Üniversitesi’nde ders veriyor.


  


 

Tanıtım

https://www.teknobin.com/urun/lemfo-lem-t-4g-lte-android-7-1-1-akilli-saat/
LEMFO LEM T AKILLI SAAT

LEMFO LEM T 4G LTE Android 7.1.1 Akıllı Saat + Telefon – 2.86 İnch Ekran, 5MP Kamera, 2700 mAh Batarya, GPS/GLONASS, WIFI, LEMT, IP67 Su Geçirmez
Detaylar için >> tıklayın

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here