Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi

Ankara’da şarbon karantinası

ET ve Süt Kurumu’nun (ESK) kurbanlık hayvan olarak getirerek Gölbaşı ilçesinin bir mahallesine yakın bölgedeki özel çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si telef oldu. Yapılan incelemenin ardından ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asılan çiftlik ve olduğu bölge, karantinaya alındı.

Gölbaşı ilçesine bağlı Günalan ve Ahiboz mahalleleri yakınlarındaki çiftlikte bulunan büyükbaş hayvanlar, geçen günlerde telef olmaya başladı. Çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, telef olan yaklaşık 50 büyükbaş hayvandan örnek alarak incelemeye gönderdi. İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asıldı. Maske ile çiftlik bölgesinde çalışan görevliler de hastalık olduğunu belirterek olay yerine gelen basın mensuplarını bölgeden uzaklaştırdı.

İlgili haber videosu:

Trabzon’da Şarbon Hastalığı Şüphesi

 

BREZİLYA’DAN GETİRİLMİŞ

Et ve Süt Kurumu’na ait olduğu belirtilen yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvanın Brezilya’dan kurbanlık olarak Türkiye’ye getirildiği ve Gölbaşı’ndaki bir özel çiftliğe kira ödeyerek yediemine bıraktığı öğrenildi.

Olayla ilgili Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, kendisinin konuyla ilgili açıklama yetkisinin bulunmadığını belirtti.

Et ve Süt Kurumu yetkilileri de olayla ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Dünya’dan ve Türkiye’den önemli gelişmelerin yer aldığı 27:08:2018 Haberler ve önemli gelişmeler

‘Dövize bağımlı AVM kiraları bir ayda 240 milyon lira arttı’

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

Sinan Öncel, dalgalı seyreden döviz kurlarının markaları olumsuz etkilediğini söyledi.
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’a konuşan Öncel, “Artık üyelerimizde mağaza kiralarını ödeyecek derman kalmadı. Geçen yıl 35 bin lira olan bir mağazanın kirası 62 bin liraya çıktı” dedi.

“Bizde de benzer bir kanun kaçınılmaz görünüyor” ifadesini kullanan Öncel, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki AVM’lerde 12 milyon metrekare kiralanabilir alan var. 3’te birinde dövize bağlı kira sözleşmesi sürüyor. 4 milyon metrekareyi en düşük fiyat 30 dolarla çarpsak 120 milyon dolar eder. Ağustos faturaları 2 TL farkla kesildi. Bir ayda 240 milyon lira yapar.

“En büyük sorun da söz konusu AVM’lerdeki mağazayı kapatmak isteyince, 6-12 aylık kira cezası işletilmesi.”

İran, Suriye ile askeri işbirliği ve yeniden inşa anlaşması imzaladı

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

İran ve Suriye askeri işbirliği ve Suriye’nin yeniden inşası anlaşması imzaladı.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Suriyeli mevkidaşı Ali Abdullah Eyüb ile Şam’da görüşen İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, 2 günlük temaslarında ‘ayrıntılı görüşmeler’ yaptıklarını belirtti.

‘SURİYE YENİDEN İNŞA AŞAMASINA GİRİYOR’

Tasnim haber ajansının aktardığına göre, Hatemi “Suriye kriz aşamasından çıkıyor ve yeniden inşa aşamasına giriyor” ifadelerini kullandı.

Suriye Savunma Bakanı Eyüb de İran’ın ülkesindeki terörle mücadeleye verdiği desteği överek iki ülkenin yakın ilişkilerinin diğer aktörler tarafından bozulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Tasnim anlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki askeri ve savunma işbirliğini artıracağını belirtti.

4 kişilik ailenin açlık sınırı 1812, yoksulluk sınırı 5904 lira

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı araştırması’nın ağustos ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’ 1812 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 5.904 lira oldu.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4.26 oranında arttı. Yılın sekiz aylık döneminde fiyatlardaki artış yüzde 12.71 oranına ulaştı.

Gıda enflasyonunda son oniki ay itibarıyla artış oranı yüzde 20.45 olurken, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12.05 olarak hesaplandı.

Oğlunun sünnet arabasına ‘Kalanı Trump’a yeter’ yazdı: Türklerle oyun oynanmaz

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

Abdullah Erdağı isimli vatandaş, 1.5 yaşındaki oğlu Ömer Hamza’nın sünnet düğünündeki arabasına “Kalanı Trump’a yeter” yazısı koydu.
Söz konusu yazı, kentte büyük ilgi çekti.

Otomobille şehir turu atan Erdağı, şunları söyledi:

“Trump’un ülkemiz üzerinde oynadığı oyunların farkındayız. Farklı bir cevap vermek istedik. Türklerle oyun oynanılmaz.”

Rusya, Suriye kıyılarına 3 yeni gemi gönderdi

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Karadeniz Filosu’ndan Amiral Grigoroviç ve Amiral Essen fırkateynleri Akdeniz’deki Rus donanmasına katılması için yola çıktı. Gemiler nihai güzergâhlarına varmadan önce yol üzerinde sahte düşman hedeflerini tespit ve izleme tatbikatı gerçekleştirdi. Bu gemilerin ardından aynı filodan Valentin Pikul isimli bir mayın gemisi de Suriye kıyılarına gitmek üzere gönderildi.

Öte yandan bu adım Rusya Savunma Bakanlığı’nın ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye ordusunun sivillere karşı kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye’ye karşı yeni bir bombardıman gerçekleştirme hazırlığında olduğu uyarısını yaptığı bir dönemde geldi.

Nitekim Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da, dün İdlib’de militanlar tarafından 2 gün içinde yeni bir kimyasal silah provokasyonunun planlandığını ve bu provokasyon üzerinden Şam’ın suçlanmak istediğini söylemişti.

İngiltere, ABD ve Fransa nisanda benzer bir bahaneyle Suriye’yi vurmuştu.

Van Gogh’la ilgili ‘Hayattayken değeri bilinmedi’ düşüncesi yanlış olabilir

Arşiv 27.8.2018 Haber Arşivi: Gelişmeler haberler gündem

Yeni keşfedilen ve Van Gogh’un erkek kardeşi Theo’ya ait olduğu belirtilen bir mektup, Van Gogh’un ‘yaşarken değerinin bilinmediğine’ ilişkin yaygın tezi çürütür niteliklte.

BBC’nin Daily Telegraph gazetesinden aktardığına göre, Martin Bailey isimli yazar ve küratörün bulduğu mektup, Van Gogh’un ölümünden kısa süre önce parlamaya başladığına işaret ediyor.

Theo Van Gogh, erkek kardeşi Vincent’ın, kulağını kestikten sonra ve Fransa’daki Saint-Paul-de-Mausole isimli akıl hastanesinde olduğu dönemde yazılmış. Mektuptan 4 ay sonra Temmuz 1890’da da, ünlü ressam hayatını kaybetmiş.

Mektubunda Theo Van Gogh, erkek kardeşine, onun resimlerinin de bulunduğu kapalı sergiyi ziyaret ettiğini, sergiye onur konuğu olarak dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sadi Carnot’nun da katıldığını yazıyor. Theo’nun mektubunda, Sadi Carnot’nun Van Gogh’un eserlerinden de hayranlıkla bahsettiği ifade ediliyor.

Theo mektubunda ayrıca, Paris’teki Salon des Independent’ın düzenlediği kapalı sergide, kardeşi Van Gogh’a ait 10 eserin, galerinin duvarlarına görünür ve geniş bir şekilde yerleştirildiğini vurguluyor.

‘UZUN SÜREDİR ŞÜPHEYLE BAKIYORDUM’

Van Gogh hakkındaki son kitabı üzerinde çalışan Bailey, yıllar sonra dönemin basın arşivinde Carnot’nun bu sergide yaklaşık 1 saat geçirdiği bilgisine ulaşmış.

Mektup, kısa süre önce Van Gogh Müzesi’nin arşivine katılmış.

Bailey, mektubunda Theo’nun erkek kardeşi Vincent Van Gogh’a Carnot’nun ziyaretinden üstünkörü bahsettiğini, o yüzden bu olayın araştırmacıların dikkatinden kaçmış olabileceğini söylüyor.

Bailey ayrıca, o dönem Van Gogh’un bir resim bile satamadığından hareketle ressamın tanınmadığına ilişkin efsaneler dolaştığını söylüyor, “Uzun süredir Van Gogh’un yok sayıldığı yönündeki efsanelere şüpheyle bakıyordum” diyor.

Yazar ve küratör, dönemin Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin ünlü ressamın tanınmaya başladığını gösterdiğine dikkat çekiyor.

Bailey sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hayatı 37 yaşında böyle trajik bir şekilde sonlanmasaydı gelişmeye devam edecek, kısa sürede de bir dahi olarak görülmeye başlanacaktı. Van Gogh’la ilgili efsanelerden biraz uzaklaşıp, ressamın hayatına taze bir gözle bakmalıyız.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here