Mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemine, ekranı bölerek aynı anda iki uygulamayı birden çalıştırma özelliği ekleniyor.

Android N olarak adlandırılan yeni işletim sisteminin ilk versiyonu, denemeleri için telefon uygulamaları geliştiren şirketlere sunuldu.

Bu şirketlerin deneyimlerinden yararlanılarak hazırlanacak son sürümünün ise yaz aylarında mobil cihaz üreticilerine iletilmesi bekleniyor.

Android işletim sistemlerini üreten Google’ın en son işletim sistemi Android Marshmallow, şu anda Android telefonların sadece yüzde 3’ünde kullanılıyor.

Telefonların yaklaşık yüzde 36’sında ise bir önceki Android Lollipop sistemi kullanıldığı belirtiliyor.

Ancak Samsung, LG gibi büyük üreticiler, Marshmallow ile çalışan bir dizi yeni cihaz çıkarmaya hazırlanıyor.

Bilgi kopyalamak kolaylaşacak

Android N sisteminde getirilen ekranı bölme özelliği ise aynı anda iki uygulama birden kullanma olanağının yanı sıra, bir uygulamadan diğerine bilgi kopyalama kolaylığı da sağlıyor.

Android N’de ayrıca ayarlar ve bildirimlerde bazı kozmetik değişiklikler yapıldığı ve cihazın pil ömrünü uzatmanın amaçlandığı görülüyor.

Yeni Android sisteminin adı henüz kesinleşmedi, ancak Google son zamanlarda Android sistemlerine, Marshmallow ve Lollipop gibi tatlıların isimlerini takıyor.

Android N’e de adı N harfiyle başlayan, fındıklı çikolata ezmesinin adı verilmesi bekleniyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın