Akıncı Üssü iddianamesinde Kadir İnanır’ın adı geçiyor

Hürriyet Gazetesi yazarlarında Cengiz Semercioğlu, oyuncu Kadir İnanır’ın adının FETÖ iddianamesinde geçtiğini dikkat çekiyor.

Dava dosyalarını didik didik ettiği, her iddianameyi, her ifadeyi satır satır tek tek okuduğu için böyle bir detayı (Hürriyet Gazetesi yazarı) Sedat Ergin’den başkası yakalayamazdı

Geçen gün aradı; ‘Akıncı Üssü iddianamesinde Kadir İnanır’ın adının geçtiğini biliyor musun?’ dedi…

Yok abi, bilmiyorum’ dedim.
‘Merak etme, kendisi de bilmiyordur zaten. Sana iddianameyi göndereyim de bir bak’ dedi.

Akıncı Üssü iddianamesinin 380’inci sayfasında geçiyor Kadir İnanır’ın adı.

15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’nde Adil Öksüz’le birlikte yönettiği belirlenen tutuklu Kemal Batmaz, tıpkı firari Adil Öksüz gibi Akıncı Üssü civarına arsa bakmaya gittiğini söylemişti…

Oysa Adil Öksüz’le darbe öncesi Atatürk Havalimanı’nda ve darbe gecesi Akıncı Üssü’nde görüntüleri ortaya çıkmıştı Kemal Batmaz’ın…

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci ismi olarak değerlendirilen biri Kemal Batmaz…”

CİHANGİR’DE, KADİR İNANIR’IN ÜST KATINDA CEMAAT EVİ VARMIŞ

İşte Batmaz’la ilgili Muhammet Namlı adlı eski bir cemaatçinin 3 Kasım 2016’da verdiği ifadede geçiyor Kadir İnanır’ın adı.

Muhammet Namlı ifadesinde, Kemal Batmaz’ın Nevşehir Lisesi’nde sınıf arkadaşı olduğunu, şüphelinin mutaassıp bir aileden geldiğini, 1988 yılında İTÜ Harita Mühendisliği bölümünde okumaya başladığını söylüyor.

Tam da o yıllarda tanık Muhammet Namlı, Cihangir’de Fethullah Gülen grubuna ait lüks bir evde kalıyormuş.

O dönem yakın arkadaşı olan Kemal Batmaz’ı da Cihangir’deki bu lüks cemaat evine zaman zaman götürüyormuş.

Bu cemaat evinin üst katında ikamet eden isim kim? Kadir İnanır…

İfadede; ‘Hatta kaldığı evin üst katında sanatçı Kadir İnanır’ın ikamet ettiği’ şeklinde bir cümleyle yer alıyor ünlü sanatçı.

Demek ki 1988’lerde Kadir İnanır’ın da Cihangir’de lüks bir dairesi var.

Kadir İnanır gibi, etrafta olup biten her şeyle ilgili birinin bu cemaat evinden habersiz olması mümkün olabilir mi?

En iyisi bunu kendisine sorayım diyerek Kadir İnanır’ı aradım dün sabah…”

KADİR İNANIR: TERLİKLER KAPIDA BİR CEMAAT EVİYDİ

“Kadir İnanır dün sabah aradığımda, Dalaman-Göcek tarafında tatilini sürdürüyordu.
Ay sonunda Kanal D’ye çekmeye başlayacakları ‘Galatalı Eşref’ dizisi için enerji depoluyor, senaryo çalışıyordu.

‘1988 yılında Cihangir’de otururken alt katında cemaat evi varmış abi’ diye girdim cümleye, anlatmaya başladı…

‘Tam alt katımda değildi o. İki altımda oturuyorlardı.

Doğru, o dönem Cihangir’de İlyas Çelebi Sokak’ta oturuyordum.

15 Temmuz darbe girişiminin tepe yöneticilerinden biri de (Kemal Batmaz) o evde yetişenlerden biriymiş galiba…
Hatta İbrahim Altınsay da bizim apartmandaydı. Zaman zaman konuşurduk bunu.

Terliklerin kapı önüne bırakıldığı bir cemaat eviydi orasıydı.

Bilirdik ama o zamanlar kimse eğilmezdi bu meselenin üzerine.’

Kadir İnanır neredeyse 30 yıl öncesini bugün gibi anlattı bana, Akıncı Üssü iddianamesinde yer alan ifade doğruymuş demek ki…”

İLGİLİ ARŞİV HABERLER

02.08.2015

Kadir İnanır’dan Bahçeli’ye: Ben barış savunucusuyum

Akıncı Üssü iddianamesinde Kadir İnanır'ın adı geçiyor

Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunan ünlü aktör Kadir İnanır, kendisini Yeşilçam filmlerinden örnekler vererek eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye cevap verdi.

O dönemde Hürriyet Gazetesine konuşan İnanır, kendisinin her zaman barıştan yana olduğunu belirterek, “Sayın Bahçeli anladığım kadarıyla benim bütün filmlerimin diyaloglarını bile biliyor.

Ben barış savunucusuyum, savunmaya da devam edeceğim. Başka bir şey söylemeye gerek yok” ifadelerini kullanmıştı.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Akil İnsanlar Heyeti’ni ve isim vermeden heyetteki sanatçı Kadir İnanır’ı eleştirerek, “Şimdi bir artist, kalkmış TV’de reklam yapıyor, keçiler diye. Kendilerine göre sinema oyuncusu. Bilmedikleri, nereden yazıldığı belli olmayan bir senaryoyu uygulamaya başlamışlar. Bu sanatçılar bu tür senaryolara alışık. Türk sinemasından hareketle çözüm sürecini savunanlar arasında ‘iyi adam’, ‘kötü adam’ bulunuyor. İyi adam Ayhan Işık, kötü adam da Ahmet Tarık Tekçe olmuştur. Kim işine yarıyorsa o Ayhan Işık, kim işine yarıyorsa Ahmet Tarık Tekçe” dedi.

ARŞİV 09.11.2016

Kemal Batmaz: Adil Öksüz’ü tanımıyorum

Akıncı Üssü iddianamesinde Kadir İnanır'ın adı geçiyor

Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde olduğu tespit edilen ve Adil Öksüz’le birlikte FETÖ’nün en önemli ‘asker imamlarından’ biri olduğu belirtilen Kemal Batmaz’ın 4. kez ifadesi alındı. Batmaz, Atatürk Havalimanı’nda birlikte görüntülendiği Öksüz için, “Soru, sormuştur, yanıt vermişimdir. Tanımıyorum” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü darbe soruşturması kapsamında Adil Öksüz’ün yanı sıra 4 sivilin daha Akıncı Üssü’nde bulunduğu tespit edilmişti. Bu kişilerden biri de FETÖ’nün finans kuruluşu Kaynak Holding’e bağlı Kâğıt AŞ’nin eski genel müdürü Kemal Batmaz idi. Batmaz darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü civarında yakalandıktan sonra tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti.

Akıncı Üssü’ne ait 15 Temmuz tarihli görüntüleri inceleyen savcılık, Batmaz’ın da o gece Akıncı Üssü’nde olduğunu tespit etmişti. Görüntülerde Akıncı Üssü Komutanı darbeci Tuğgeneral Hakan Evrim’in Batmaz’a baş selamı vermesi dikkat çekmişti. Savcılık bu görüntülerden hareketle Batmaz’ın Öksüz ile birlikte FETÖ’nün en önemli sivil imamlarından olduğunu tespit etti.

ADLİYEYE GÖTÜRÜLDÜ

HaberTürk’ten Fevzi ÇAkır’ın aktardığına göre, Kemal Batmaz dün 4. kez ifade verdi. Ankara Adliyesi’ne yoğun güvenlik önlemleri altında getirilen Batmaz, Soruşturma Savcısı Ramazan Dinç’e ifade verdi. Savcı Dinç, Batmaz’a daha önce fotoğraflarını gösterdiği Öksüz ile Atatürk Havalimanı’nda görüldüğü ana ilişkin görüntülerini de izletti. Savcı Dinç’in Batmaz’a “Görüntülerde Öksüz ile sohbet ettiğiniz görülüyor, ne hakkında konuşuyordunuz?” sorusunu yönelttiği öğrenildi. Batmaz’ın bu soruya “Görüntülerdeki kişi benim ancak Öksüz’ü tanımam. Bir şey sormuştur, yanıt vermişimdir” dediği kaydedildi. Önceki ifadesinde Batmaz, Öksüz ile aynı karede yer almasına ilişkin ‘tesadüf’ yorumunda bulunmuştu.

‘KOMUTAN SANMIŞTIR’

Savcı Dinç, Batmaz’a Akıncı Üssü’nde bulunduğuna dair görüntüleri de izletti ve savunmasını sordu. Bir kez daha Akıncı Üssü’nde bulunduğunu reddeden Batmaz, görüntülerdeki kişinin kendi olduğunun bilirkişi raporunca ortaya konmasına rağmen inkâr etti, “Ben değilim” dedi. Batmaz, Üs Komutanı Hakan Evrim’in kendisine baş selamı verdiği ana ilişkin ise “Görüntülerdeki kişi ben değilim, ancak komutan sanıp selam vermiştir, diye düşünüyorum” yanıtını verdi. Batmaz sorgusunun ardından tekrar Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Arşiv 04.11.2016

Batmaz’dan 3 ifadede 3 farklı senaryo

Akıncı Üssü iddianamesinde Kadir İnanır'ın adı geçiyor

FETÖ’nün darbe girişimini Akıncı Üssü’ndeki 143. Filo’dan Adil Öksüz ile birlikte yönettiği belirlenen Kaynak Kağıt AŞ’nin eski genel müdürü tutuklu Kemal Batmaz’ın, 21 Temmuz, 18 ve 25 Ekim’de alınan 3 ayrı ifadesinde verdiği bilgiler birbiriyle çelişiyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Kemal Batmaz’ın, bugüne kadar savcılıkça 3 kez ifadesinin alındığı ortaya çıktı.

‘ÇAYYOLU’NDA HARUN İLE GÖRÜŞÜRKEN DARBE TEŞEBBÜSÜNDEN HABERİM OLDU’

Şüpheli Batmaz, 21 Temmuz’da savcılığa verdiği ifadede, İstanbul Beykoz’da yaşadığını ve emlakçılık yaptığını belirterek, ”Darbe girişimi günü İstanbul’dan Nevşehir’e gidecektim. Harun Biniş (Eski BTK çalışanı, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağından sorumlu olduğu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın kabul etmesi durumunda Fethullah Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi) beni aramıştı. ‘Ankara üzerinden geçeceksen bir miktar param var. Arsa bakalım, bana yardımcı ol.’ dedi. Onunla Çayyolu’nda buluştuk. Taksi ile Kazan’a gittik. Çayyolu’nda Harun ile görüşürken darbe teşebbüsünden haberim oldu. Kazan’da bizi jandarma çevirdi” dedi.

‘ANKARA’DA BULUNMA SEBEBİM, HARUN BİNİŞ İÇİN ARSA BAKMAKTI’

FETÖ ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını iddia eden Batmaz, ”Eşim kadın doğum doktoru. Ben de İstanbul Teknik Üniversitesi jeodezi mezunuyum. Bir yıl önce Hürmet AŞ’nin hissedarlığını yaptım. 2 kişi ortaktık. Mehmet Sungur ile ortaktık. Ankara’da bulunma sebebim, Harun Biniş için arsa bakmaktı” ifadelerini kullandı.

Şüpheli Batmaz, bu ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

2. İFADE: GAYRİMENKUL İŞLERİ YAPTIM

Şüpheli Kemal Batmaz’ın 18 Ekim’de alınan ikinci ifadesinde, evli ve 2 çocuklu olduğunu, çocuklarının kapatılan Anafen okullarında okuduğunu ve darbe girişimi olmasaydı çocuklarının bu okullardan kaydını aldıracağını anlattı. Batmaz, kardeşi Şakir Batmaz’ın Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde tarih profesörü olduğunu, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığını, diğer kardeşi ile uzun zamandır görüşmediğini belirtti.

Önceki ifadesinde belirttiği telefon numarasının birisi tarafından kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya şüpheli Batmaz, “Bu hattı daha önce beyan ettiğim doğrudur. Hata ile bu numarayı vermiş olabilirim. Telefon numaram 0 531 1…. Bu hattı 3 yıldır kullanıyorum. Bu numara Matris Proje Şirketi adına kayıtlıdır. Bu şirkette ben Özgür Tezcan ile 2 ortağım, şirketin sahibiyim. Ben daha önce Tezcan ile Kaynak Holding bünyesinde çalışıyordum. 2015 yılının ilk çeyreğinde ayrıldım. Buradan ayrılınca Matris Proje Şirketi’ne geçtim. Bu şirkette gayrimenkul işleri yaptım” cevabını verdi.

Ankara’ya nasıl gittiğini de anlatan şüpheli Batmaz, İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola 15 Temmuz Cuma günü saat 21.00 sıralarında Ahmet isimli şahısla çıktıklarını ifade ederek, olay günü nasıl yakalandığını şöyle anlattı:

“Ben Kazan yolu üzerinde 16 Temmuz’da öğleye doğru yakalandım. Jandarma bizi yakaladığı sırada yanımda Harun Biniş vardı. Bizi arabaya bindirdikleri sırada içinde cep telefonu, kredi kartları ve cüzdanımın bulunduğu küçük el çantam vardı. Araca binerken çantam düştü. Düştüğünü jandarmaya söyledim ancak beni dinlemediler. Yanımda kullandığım telefon haricinde 2. bir telefon veya dijital bir malzeme yoktu.”

‘15 TEMMUZ DEĞİL, 16 TEMMUZ’DA BULUŞTUK’

Bir önceki ifadesinde darbeyi yönettiği belirlenen Harun Biniş ile 15 Temmuz’da buluştuğunu söyleyen şüpheli Batmaz’ın, ikinci ifadesinde 16 Temmuz’da buluştuklarını söylemesi dikkati çekti.

Harun Biniş ile tanışma sürecini de anlatan şüpheli Batmaz, Biniş ile 2007-2008 yıllarında İstanbul’da Gülen grubu bünyesinde faaliyet gösteren Kaynak Holding’te beraber çalıştıklarını ve oradan tanıştıklarını söyledi. Biniş ile ender görüştüklerini, Ankara’ya ne zaman döndüğünü bilmediğini öne süren Batmaz, “Harun Biniş benim emlak işiyle uğraştığımı bildiği için bana e-mail üzerinden Ankara’da bir yer bakacağını, yardımcı olup olmayacağımı sordu. Ankara’da buluşacağımız yeri yazdı. 16 Temmuz Cumartesi günü Çayyolu’nda buluştuk. Buluşmak için de telefonlaşmadık” dedi.

Çayyolu’na birlikte geldiği Ahmet isimli şahsın sorulması üzerine şüpheli Batmaz, aracı eşinde olduğu için Ankara’ya otobüsle gitmek üzere terminale geldiğini belirterek, bu sırada tanımadığı birinin “Ankara’ya gittiğini, ücreti paylaşmak koşuluya kendisini de götürebileceğini” söylemesi üzerine teklifi kabul ettiğini söyledi. Bu şahsın isminin de Ahmet olduğunu ve daha önceden hiç görmediğini anlatan şüpheli Batmaz, Harun Biniş’in ise buluşma yerine ticari taksi ile geldiğini belirtti.

TİCARİ TAKSİ BİZİ NİYE BIRAKIP GİTTİ BİLMİYORUM

Harun Biniş ile buluştuktan sonra arsa bakmak için ticari taksi ile Kazan tarafına gittiklerini anlatan Batmaz, ”Bizim jandarma tarafından alındığımız bölgede hemen yakınımızda ev yoktu. Yakalandığımız yerin yakınında taksici bizi bıraktı ve gitti. Biz yaya olarak bölgeyi gezip arsa bakacaktık. Ticari taksinin bizi neden bırakıp gittiğini bilmiyorum. Taksiden indikten kısa bir süre sonra jandarma gelip bizi yakaladı” ifadesini kullandı.

Şüpheli Batmaz, 15 Temmuz günü Akıncı Üssü’ne hiç gitmediğini, bu üssün nerede olduğunu bilmediğini savunarak, Ankara’ya 09.00’da geldiğini, daha öncesinde Ankara’ya hiç gelmediğini ve verdiği telefon sinyali bilgilerinden bunun anlaşılabileceğini iddia etti.

Adil Öksüz’ü hiç tanımadığını, görüşmediğini ve birlikte seyahat etmediğini öne süren şüpheli Kemal Batmaz, Fethullah Gülen’i de basından tanıdığı, kendisiyle hiç görüşmediği iddiasında bulundu.

‘TESADÜFTÜR’

ABD’ye işi gereği birçok kez gittiğini dile getiren şüpheli Batmaz’a, ifadesi sırasında Adil Öksüz’ün ABD’ye uçuş kayıt analiz raporu gösterilerek, 11 Temmuz 2016’da ABD’ye giden Adil Öksüz ile birlikte uçtuğu, yine Türkiye’ye beraber döndüklerinin sorulması üzerine ”Tamamen tesadüftür. Adil Öksüz’ü tanımam. 11 Temmuz’da ABD’ye işim için gittim. Mehmet Sungur ile ortaklığım vardı. 2015’te ortaklıktan ayrılmıştım. Bu nedenle ortağımla görüşmek için ABD’ye gittim ancak buluşamadan geri göndüm” yanıtını verdi.

Adil Öksüz’ün darbe girişiminden hemen önce, 12 Temmuz’da ABD’den İstanbul’a döndüğü sırada havalimanındaki kameralardan alınan fotoğraflar gösterilerek, söz konusu fotoğraflarda Öksüz’ün hemen arkasında ve biraz sonra da yan yana yürüdüklerinin görüldüğünün sorulması üzerine şüpheli Batmaz, ”Mailes and mailes puanı yüklenmesi işlem yapılması gerekiyordu. Bu işlem nedeniyle peş peşe denk gelmiş olabiliriz. Bu da bir tesadüftür” dedi.

Batmaz’a, Adil Öksüz’ün 31 Aralık 2015’te ABD’ye gittiği, 4 Ocak 2016’da döndüğünü, kendisinin de 1 Ocak 2016’da ABD’ye gittiği, 5 Ocak 2016’da döndüğünün sorulması üzerine de “Tamamen tesadüftür. Bu planlı değildir. O zaman Amerika’ya neden gittiğimi hatırlayamadım” iddiasında bulundu.

‘EŞİM İLE MIAMI’YE TATİLE GİTTİM, ADİL ÖKSÜZ’ÜN O TARİHTE ABD’DE OLDUĞUNU ŞU ANDA ÖĞRENDİM’

Yine Adil Öksüz’ün 7 kişilik bir grup ile Mart 2016’da ABD’ye gittiğini ve 4 gün kaldıktan sonra geri döndüğünü, şüpheli Kemal Batmaz’ın da yine aynı tarihlerde 5 kişilik bir grupla ABD’ye gittiği ve geri döndüğü hatırlatılarak, Öksüz ile aynı tarihlerde ABD’de bulunmasının nedeni sorulan Batmaz, “Bu 5 kişilik gruptan eşim Gonca Batmaz’ı tanırım. Diğer 4 kişiyi ise bilmiyorum. Eşim ile Miami’ye tatile gittim. Adil Öksüz’ün o tarihte ABD’de olduğunu şu anda öğrendim” karşılığını verdi. Şüpheli Batmaz’a yine Öksüz’ün Haziran 2016’daki ABD’ye gidip gelmesi ve aynı tarihlerde de kendisinin de ABD’de bulunmasının hatırlatılması üzerine de aynı cevabı verdi.

Şüpheli Batmaz ile Adil Öksüz’ün 2015 yılında 2 kez, 2013 yılında 1 kez, 2012 yılında 1 kez, 2011 yılında 1 kez, 2009 yılında 3 kez, 2006 yılında 1 kez, 2004 yılında 1 kez, 2003 yılında 2 kez aynı tarihlerde ABD’ye giriş-çıkış yaptıkları, şüpheli Batmaz’ın 1997 yılından beri Amerika’ya seyahat ettiği ve özellikle 16 Mayıs 2010’da Öksüz ile aynı uçakta ABD’ye gittiği, 25 Mayıs 2010’da da aynı uçakla İstanbul’a döndüğü ve 3 dakika ara ile kapılardan giriş-çıkış yaptıklarının tespit edildiğini belirten savcı, “Adil Öksüz’ü tanımadığınızı beyan etmenize rağmen seyahatlerdeki bu irtibatı nasıl açıklıyorsunuz?” diye sordu.

‘EMLAK İŞİYLE UĞRAŞIYORUM ANCAK HİÇ ALIM SATIM İŞLEMİ YAPMADIM’

Şüpheli Batmaz cevap olarak, “Ben ticaretle uğraştığım için ABD’ye sık gelip gidiyorum. Bu sık gelip gidişlerimde Öksüz de seyahat etmiş olabilir. Kendisini tanımıyorum” dedi.

Şüpheli Batmaz’a emlak işleriyle ilgili soruya da “Ben emlak şirketine 2015 yılında dahil oldum. Darbe tarihine kadar da şirketteki görevim devam ediyordu. Şirkete girdikten darbe tarihine kadar hiçbir emlak alım satım işlemi yapmadım” şeklinde cevap vermesi dikkati çekti.

Savcılık sorgusunda, “Yurtdışı seyahatlerinde yaptırdığı rezervasyonlarında neden doğum tarihi gibi bilgileri yanlış verdiğinin” sorulması üzerine Batmaz, “Geçmiş tarih olduğu için hatırlamıyorum. Bilinçli olarak yanlış vermem söz konusu değildir” diye konuştu.

Şüpheli Batmaz’a, “En son verdiği telefon numarasını 1 Temmuz 2016’dan sonra kapatıp iz bırakmamak için tedbir mi aldığı” yönündeki soruya, “Bu tarihten itibaren telefonumu kapattığım doğrudur. Ben zaman zaman telefonumu kapatırım, telefon kapatmamın bir suç olduğunu düşünmüyorum” yanıtı verdi.

‘BU ŞAHISLARI TANIMIYORUM, ABD’YE O ZAMAN NEDEN GİTTİĞİMİ DE HATIRLAMIYORUM’

Batmaz’ın 3 Ekim 2015’te 11 kişilik grup ile ABD’ye gittiği, 7 gün sonra da aynı ekiple döndüğü, 24 Ekim 2013’de 20 kişilik bir grup ile ABD’ye gittiği, 9 gün sonra aynı ekiple yurda giriş yaptığının tespit edildiğinin belirtilmesi üzerine “Bu şahısları tanımıyorum. ABD’ye o zaman neden gittiğimi de hatırlamıyorum. Bana sorduğunuz şahıslardan Özgür Tezcan’ı tanırım. Onun da benim ortağım olduğunu söyledim” dedi.

Şüpheliler Nurettin Oruç, Hakan Çiçek, Serkan Gülşen, Recep Kaymakcan ve Hasan Balcı ile herhangi bir asker tanıyıp tanımadığı sorusuna şüpheli Batmaz, bu kişileri tanımadığını ve hiçbir asker tanıdığının olmadığını iddia etti.

Savcının, “2015’te cemaatten ayrıldığını beyan etmesine rağmen darbeden hemen 2 gün önce ABD seyahatinde FETÖ’nün isimlerinden Mehmet Sungur ile neden görüştüğü, bu durumun FETÖ’den ayrılma iddiasına aykırı olduğunu” yönündeki ifadeleri üzerine Batmaz, “Ben kendisiyle ortaklıktan da ayrıldığım için aramızdaki sorunu çözmek için yanına gittim. Sungur, ABD’ye gitmişti” ifadelerini kullandı.

‘GÜLEN’İ MEDYADAN TANIRIM’

Şüpheli Batmaz, Gülen’e ilişkin soruya ”Kendisini bizzat tanımam, medyadan tanırım. Başlangıçta samimi olarak başlayan bir yapı, zaman ilerledikçe sekülerleşti. Bu yapıyı 2015’te örgüt olarak görmeye başladım. Bugün itibarıyla terör örgütü olarak görüyorum. Dolasıyla Gülen de terör örgütünün başıdır. Ben örgüt üyesi değilim. Darbe planlamasında yer almadım. Yurtta Sulh Konseyi’ni haberlerden duydum. Kimlerden oluşur bilmiyorum” dedi.

Savcı, Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım ile ABD’de kalmak için aynı yeri bildirdiğinin yapılan yazışmalardan tespit edildiğini belirterek, “Abdulhadi Yıldırım’ı tanıyor musunuz?” sorusuna şüpheli Batmaz, Yıldırım’ın, Öksüz’ün kayınbiraderi olduğunu bilmediğini, kendisini Kaynak Holding’te stajer olarak çalıştığı dönemden tanıdığını öne sürerek, ABD’ye giderken adres vermek gerektiğini, kayıtlarda bu nedenle ortak adreste kaldıklarının görülebileceğini söyledi.

3. İFADE: GÖRÜNTÜLERDEKİ KİŞİNİN BEN OLMADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

Elde edilen yeni deliller doğrultusunda şüpheli Batmaz’ın 25 Ekim’de yeniden ifadesi alındı.

Soruşturmayı yürüten savcı, ”Önceki ifadenizde Ankara’ya 16 Temmuz saat 09.00’da geldiğinizi belirttiniz. Bu beyanın aksine darbe gecesi Akıncı Üssü’nde 143. Filo’da yürüttüğünüz faaliyetlere ilişkin kamera görüntüleri var” denilmesi üzerine Kemal Batmaz, görüntülerin kendisine izletilmesini talep etti. Görüntüleri izleyen şüpheli Batmaz, söz konusu görüntülerdeki kişinin kendisinin olmadığını iddia ederek, bu görüntülerden sonra yeni bir şey söylemek istemediğini ve görüntülerin incelettirilmesini istedi.

Bunun üzerine, görüntülerin bilirkişi eşliğinde alındığı ve teşhis işlemlerinin yapıldığının hatırlatılması üzerine şüpheli Batmaz, aleyhine olan teşhisi kabul etmediğini söyledi.

İfade sırasında, şüpheli Batmaz’a, önceki ifadesinde Harun Biniş ile 16 Temmuz’da saat 09.00’da Çayyolu’nda buluştuğunu beyan ettiği hatırlatılarak, Harun Biniş’e ait darbe gecesi Akıncı Üssü 143. Filo koridorundaki kameradan elde edilen 16 Temmuz saat 03.17 ile 03.20 arasında çekilen görüntüleri izlettirildi. Şüpheli Batmaz, görüntüdeki gözlüklü, uzun saçlı kişinin Harun Biniş’e benzediğini söyledi.

Bunun üzerine şüpheli Batmaz’a, eski ifadesinde yer alan “Arsa bakmaya gittikleri” şeklinde beyanları sorulması üzerine, “Görüntülerdeki kişinin ben olmadığımı düşünüyorum. Bu nedenle fotoğrafımın şimdi çekilerek incelenmesini istiyorum” dedi.

Bu görüntülerin izletilmesinin ardından Adil Öksüz’ün ‘sır’ plakalı aracıyla Ankara’ya darbeye hazırlık toplantısı amacıyla geldiği değerlendirilen tarihler ile Öksüz’ün 27 Aralık 2015’deki toplantısından sonra 1 Ocak 2016’da ABD’ye gittiği, 4 Ocak’ta dönüş yaptığı, şüpheli Batmaz’ın da aynı tarihlerden 1’er gün ara ile ABD’ye gidip- geldiği, Öksüz’ün 15-16 Mart’ta Ankara’daki darbe toplantısından sonra 17 Mart’ta ABD’ye gittiği, 21 Mart’ta döndüğü, şüpheli Batmaz’ın da 12 Mart’ta ABD’ye gittiği, 23 Mart’ta döndüğü, yine Öksüz’ün 20 Haziran’da ABD’ye gittiği, 25 Haziran’da döndüğü, şüpheli Batmaz’ın da 24 Haziran’da ABD’den döndüğü, yine darbeden hemen önce 11 Temmuz’da Adil Öksüz ile aynı uçakla ABD’ye gittiği, 13 Temmuz’da yine beraber aynı uçakla yurda döndükleri hatırlatılarak sorulması üzerine “Ben Adil Öksüz’ü tanımıyorum. Onunla bu şekilde seyahat trafiğimiz tamamen tesadüftür” cevabı verdi.

‘YAN YANA DURMAMIZ TESADÜF’

Şüpheli Batmaz’a, 13 Temmuz’daki ABD’den dönüşü sırasında Atatürk Havalimanı’ndan birlikte çıkış yaptığı, yan yana yürüdüklerine dair fotoğrafların gösterilmesi üzerine de “Elimizde bavul olduğu halde yürümemiz ve yan yana durmamız tesadüftür” iddiasını yineledi.

Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından şüpheli Batmaz’ın talebi üzerine çeşitli açılardan çekilen fotoğrafı ile kamera kayıtlarındaki görüntüler, bilirkişiye gönderildi.

Bilirkişi, kameralardaki kişinin şüpheli Kemal Batmaz olduğuna dair raporunu savcılığa sundu.

Arşiv 03.11.2016

Kemal Batmaz’ın kardeşi de FETÖ’den tutuklu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini Akıncı Üssü’ndeki 143. Filo’dan Adil Öksüz ile birlikte yönettiği belirlenen Kaynak Kağıt AŞ’nin eski genel müdürü Kemal Batmaz’ın, Kayseri’deki FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Şakir Batmaz ile kardeş olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görev yapan Şakir Batmaz, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp 24 Ağustos’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Batmaz’ın darbe girişimini yönetenlerden olduğu belirlenen Kemal Batmaz’ın kardeşi olduğu öğrenildi.

FETÖ soruşturması kapsamında ERÜ’de görev yapan akademik ve idari personele yönelik düzenlenen operasyonda gözaltı kararı çıkartılan 100 şüpheliden 94’ü gözaltına alınmış, aralarında Şakir Batmaz’ın da bulunduğu 26 ERÜ personeli tutuklanmıştı.

[divider]

Twitter

Facebook

Pinterest

Akademi Portal Arşiv

Akademi Portal

Haber

Akademi Portal Arşiv

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here