BM Güvenlik Konseyi Afrin gündemiyle toplanıyor.

ABD ve AB: Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hareketinden endişeliyiz.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ayrı açıklamalarında kaygılı olduklarını söylediler.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de harekatla ilgili “aşırı kaygılı” olduklarını söyledi.

Londra’ya giderken gazetecilere açıklamalarda bulunan Tillerson, “Kuzey Suriye’de Türk vakasıyla ilgili endişeliyiz” dedi.

Tillerson ayrıca, “Türkiye’nin vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru hakkını tanıyor ve takdir ediyoruz” diye konuştu.

Her iki tarafa da sivil can kayıpların en aza indirilmesi ve itidalli davranması konusunda çağrı yaptığını söyleyen Tillerson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD meşru güvenlik kaygıları konusunda Türkiye ile birlikte çalışmayı hedefliyor.”

‘ABD Kürtleri ayrılıkçılığa teşvik ediyor’

Tillerson’ın açıklamasından birkaç saat önce ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’yi, “Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik etmekle” suçladı.

Lavrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Washington aktif olarak Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik etti, etmeyi de sürdürüyor… ABD ya durumu anlamıyor, ya da yaptığı kesinlikle bilinçli bir provokasyon” diye konuştu.

ABD, daha önceki açıklamalarında Türkiye’ye Afrin’e yönelik bir operasyon başlatmaması çağrısı yapmıştı.

Amerikalı yetkililer, operasyonun ardından da Zeytin Dalı Harekâtı’nın kapsamının ve zamanlamasının sınırlı olması gerektiğini söylemişti.

Bu çağrıya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Ne zaman iş biterse, bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz yok. Bunu da bilmeniz lazım” dedi.

Binali Yıldırım ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Afrin açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi. Görüşmede ana gündem maddesi Afrin operasyonuydu.

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili bugün Çankaya Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ana gündem maddesi Afrin operasyonuydu. Basına kapalı yapılan görüşmenin 50 dakika sürdüğü bildirildi. Toplantı sonunda Yıldırım ve Kılıçdaroğlu ortak bir açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin Türkiye’nin şu ana kadar bir asker kaybının olmadığını ve başta CHP olmak üzere siyasi partilerin, ana muhalefet partisi ve MHP’nin bu harekâta tam destek verdiğini söyledi.

Yıldırım “Kısa süre içerisinde bu harekatı tamamlayıp hem Afrin’de yaşayan insanların huzura kavuşması hem de ülkemize sınrlarımıza Hatay’da, Kilis’te civarda bulunan karakollarımıza, köylerimize, ilçelerimize yapılan saldırıların ve tehditlerin tamamen ortadan kaldırılması sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “Harekatın karşısında cılız sesler çıkmakla beraber yurt cağında kayda değer toplumsal olay yoktur” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım ile son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. CHP Lideri “Zeytin Dalı Harekâtı kaçınılmaz olarak Türkiye’nin gündemine gelmiştir. Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdüyorlar. En büyük arzumuz kimsenin burnunun kanamadan ülkemize görevlerini yapıp dönemleridir. Askerlerimiz görev yaparken Suriye’nin toprak bütünlüğü de çok önemli. Askerlerimiz görev yaparken bir yandan terör ve terör örgütünü cezalandırırken aslında Suriye’nin toprak bütünlüğüne de katkı yapıyorlar” dedi.

Diğer taraftan Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında yapılacak olan Bakanlar Kurulu’nun Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı gündemiyle bugün TSİ ile 15’te toplandığı bildirildi.

TRT Haber’de yer alan habere göre harekatın 3’üncü gününde gelinen son nokta, sahadan ulaşan bilgiler ışığında Bakanların sunumlarıyla değerlendirilecek ve bundan sonraki seyri ele alınacak ve harekatın kısa ve orta vadeli hedefleri ile bu amaçlara ulaşılması için takip edilecek yol haritası gözden geçirilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni’ndeki konuşmasında Suriye’de yapılan operasyonların Kürtlere karşı olmadığını söyledi. Erdoğan “Afrin’den geri adım atmayacağız” dedi.

Kremlin: Türk hükümeti ile bağlantıdayız

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı harekâtı bugün üçüncü gününde. Kremlin Sözcüsü Peskov, Moskova ve Ankara’nın operasyonla ilgili bağlantıda olduğunu açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı harekâtı üçüncü gününe girerken, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Kremlin ve Ankara’nın operasyonla ilgili bağlantıda olduğunu açıkladı. Operasyon Fransa’nın talebi üzerine bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ele alınacak.

Gazetecilerle bir telekonferansta konuşan Peskov Moskova’nın operasyon başlamadan bilgi sahibi olup olmadığına yönelik sorulara açıklık getirmezken, Moskova’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünün temel önemine inandığının altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Soçi’de gelecek hafta Rusya’nın evsahipliğinde yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Kürt tarafının da davet edildiğini açıkladı.

Afrin BM’de

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı harekâtı Fransa’nın talebi üzerine bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tartışılacak.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdıklarını belirtirken, Rus tarafı da endişelerini dile getirdi ve “provakasyonu engellemek” adına Afrin’den birliklerini çektiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bağdat’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Fransa’dan bize destek vermesini bekleriz” diyerek, harekâtı BM’ye götüren ülkeleri “müttefik olarak değil teröre destek veren ülkeler” olarak değerlendireceklerini bildirdi.

Diğer tarafından televizyon kanalları askeri kaynaklara dayandırdıkları haberlerde kara birliklerinin Suriye’de ilerlemeye devam ettiğini ve 11 köyü ele geçirdiğini bildiriyor.

Afrin’deki Kürt medya merkezinden yapılan açıklamada ise Türkiye’yi destekleyen altı savaşçının öldürüldüğünü ve Türk tarafının deteklediği isyancıların aldığı noktaların geri alındığı belirtildi.

Sivil kayıp iddiaları

Öte yandan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Türk tarafının Afrin’e düzenlediği hava saldırılarında sekizi aynı aileye mensup 21 sivilin yaşamını yitirdiğini iddia etti. Gözlemevi sorumlusu Rami Abdel Rahman, ölenlerden altısının çocuk olduğunu açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’da yaptığı bir paylaşımda sivil ölümlerinin doğru olmadığını belirtti.

Mattis: “Türkiye bilgi verdi”

Öte yandan Asya ziyaretine başlayan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin Washington’a harekat başlamadan önce bilgi verdiğini ve Ankara’nın bölgede “meşru” bir takım güvenlik endişeleri olduğunu söyledi.

Mattis, “Türkiye samimi idi. Harekatı yapacakları uçakları kaldırmadan önce bizi uyardılar ve danıştılar, şu an dışişleri bakanlığı kanalıyla ilerlemeye devam ediyoruz” diyerek Türkiye “sınırları dhilinde aktif bir ayaklanma olan tek NATO üyesi ülke ve Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var” şeklinde konuştu.

Ankara YPG’yi PKK’nın Suriye’deki kolu olarak görüyor. PKK, AB ve ABD tarafından da terörist örgüt olarak kabul ediliyor. Ancak ABD Suriye’de IŞİD ile mücadelesinde YPG ile işbirliği yapıyor ve bu konu ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerdeki en gergin noktalardan birini oluşturuyor.

‘Zeytin Dalı’ operasyonu

TSK, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik hava operasyonunu 20 Ocak’ta başlattı. TSK “Zeytin Dalı” adı verilen operasyonda “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait” hedeflerin vurulduğunu açıkladı. 21 Ocak’ta ise Başbakan Binali Yıldırım askerin Suriye’ye geçerek kara harekatı başlatıığını duyurdu.

Operasyonun başlamasının hemen ardından ABD, Rusya, İran gibi ülkelerin diplomatik temsilcilerine bilgi verilirken, çeşitli ülkelerden “itidal” çağrısı geldi.

ABD harekatın kapsamının ve süresinin sınırlı tutulması çağrısı yaparken, Rusya Interfax ajansında yer alan habere göre Afrin’deki gözlemci ve askerlerini geri çekerek başka bir bölgeye kaydıracağını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel harekatın kendisini kaygılandırdığını belirterek, “Türkiye ve Kürt birlikler arasındaki askeri çatışmalar önceden kestirilemeyen riskleri beraberinde getiriyor” dedi.

Reuters: Afrin’deki PYD hedefleri bombalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığını söylemesinin ardından Anadolu Ajansı sınırdan uçak seslerinin geldiğini duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik operasyona başladığı öne sürüldü.Reuters haber ajansı üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde savaş uçaklarının Afrin’deki PYD/YPG hedeflerini bombaladığını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberinde ise Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında sınır hattında uçak sesleri duyulduğu belirtildi. AA, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birliklerin bir kısmının, Afrin’de PYD/PKK kontrolündeki bölgelere girmeye başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bugün Kütahya’da Adalet ve Kalkınma Partisi 6’ncı Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek” demişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün yapılan açıklamada da, Afrin bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdaafa kapsamında karşılık verildiği belirtilmişti.

Fransa’dan BM Güvenlik Konseyi’ne çağrı

Fransa Afrin’e harekât nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yaptı.

Fransa Afrin’e düzenlenen operasyon tepki gösterdi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Suriye’deki son gelişmeler nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) acil toplanmasını talep etti. Le Drian twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suriye: Guta, İdlib, Afrin. Fransa, BMGK’da acil toplantı talebinde bulunuyor. Bu sabah Türk mevkidaşım ile görüşme yaptım” ifadelerine yer verdi.

Suriye’deki gelişmelerin son derece kaygı verici olduğunu söyleyen Fransa Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede ateşkes çağrısında bulunduğunu belirtti.

Fransa BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biri.

Tillerson-Lavrov görüşmesi

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’li meslektaşı Rex Tillerson’la telefon görüşmesi yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, iki bakanın görüşmelerinde Suriye’deki kuzeyindeki gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Kongresi’ne yönelik hazırlıkların da konuşulduğu belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afrin’deki Rus askeri personelinin güvenlik gerekçesiyle çekildiği kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ABD, Suriye’de Kürtleri ayrılıkçılığa teşvik ediyor

Zeytin Dalı Harekâtı üçüncü gününe girerken, Rusya’dan harekât ve ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili arka arkaya açıklamalar geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili olarak Ankara ile sürekli temas halinde olduklarını söyledi.

Peskov, Moskova’nın operasyon hakkında önceden bilgisi olup olmadığı yönündeki soruyu ise yanıtlamaktan kaçındı.

Rus sözcü ülkesinin Suriye’nin toprak bütünlüğünün önemine inanmayı sürdürdüğünü söyledi.

‘Suriye Barış Süreci Kongresi’ne Kürt yetkililer de davet edildi’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Washington aktif olarak Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik etti, etmeyi de sürdürüyor” dedi. Lavrov açıklamasında, “ABD ya durumu anlamıyor, ya da yaptığı kesinlikle bilinçli bir provokasyon” ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca Soçi kentinde 29-30 Ocak tarihlerinde yapılacak Suriye Barış Süreci Kongresi’ne Kürt yetkililerin de davet edildiğini söyledi.

Rus bakan, “Listeye Kürt temsilciler de eklendi” dedi, PYD’nin Kongre’ye katılıp katılmayacağı konusunda ise bir açıklama yapmadı.

Rusya daha önce ABD’nin tek taraflı Suriye politikalarının “Ankara’yı çileden çıkardığını” belirtmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan Zeytin Dalı Harekâtı öncesi Rusya’ya gitmiş, ABD ise harekatın başlamasının ardından NATO’daki müttefiki Türkiye’ye, Suriye’nin kuzeybatısındaki askeri operasyonlarını sınırlandırması ve “itidalli davranması” çağrısı yapmıştı.

Fransa, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı

Bugün Türkiye’nin Afrin operasyonu Fransa’nın talebi üzerine, Rusya ve ABD’nin de daimi üyeleri arasında olduğu Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde görüşülecek.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Guta, İdlib, Afrin – Fransa Suriye’deki gelişmeler konusunda BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Türk meslekdaşımla görüştüm” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Afrin konusunu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacak olan ülkeyi, müttefik olarak değil “teröre destek veren ülke” olarak görüleceğini söylemişti.

Afrin: Zeytin Dalı Operasyonu

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here