Beyaz Saray, hackerlar’ın resmi kayıtlara ulaştığını ve şu anki tahminlere göre en az 5,6 milyon memurun parmak izinin çalındığı yönünde açıklamalarda bulundu..

Buna yönelik başka yetkililer ise personel yönetim üssünde çalındığı iddia edilen parmak izi sayısının 5,6 milyon rakamından çok daha da fazla olduğu yönünde açıklamalarda bulundu…

İlk yapılan açıklamalarda ise çalınan parmak izi kayıtlarının 1,1 milyon olduğu yönünde idi.

Personel yönetim üssü ise ABD’de çalışmakta olan tüm memurların sorumluluğu altında.

Bu merkezde tam olarak 21,5 milyon federal çalışanın kayıtları bulunuyor ve tutuluyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında üssün ‘Siber Saldırı’ (hacklendiği) duyurulmuştu, HACKER’ların kimlik bilgileri de dahil, yanı sıra (Güvenlik)bilgilerini çaldığı da bildiriliyor.

Bütün sosyal güvenlik ID leri (numaraları) isimler adresler sağlık,finansal bilgiler ve biometrik verilerde ele geçirilmişti.

‘Parmak izleri evet manipüle edile bilmektedir’

Çalınan doneler arasında çok fazla sayı da parmak izinin bulunduğu da kayıtlara geçti.

Üs, çalınmış olan parmak izi verilerinin kötü amaçlı kullana bilme olasılığının “SINIRLI” Olabileceği yönünde açıklamalarda yaptı.

Lakin teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu parmak izleri örnek; kimlik bilgisi kanıtı olarak kullanıla bilme olasığı da çok fazla.

Peyaz Saray’ın yapmış olduğu açıklamalarda, Federal Soruşturma Bürosuna ait (FBI) konuya hakim bir grubun bu konu üzerinde titizlikle çalıştığı, çalınan donelerin gelecekte ne şekilde kötüye kullanılabilirliğini araştırdıkları vurgulandı.

Üssün,Yünetim Merkezi ise çalınmış olan donelerin sahiplerini bilinçlendirmek adına çok büyük bir proje hazırlamaya çalıştıklarını da belirtti..

“PEN TEST PARTNERS GÜVENLİK” Şirketi yetkilisi Ken Munro “BİOMETRİKLERLE´´ Alâkalı ilk günden bu zaman zarfına en büyük endişe içeren mevzunun iptal mevzusu olduğununu vurguluyor.

Örnek: Kolaylıkla şifreler değiştirile biliyor ama yeni parmak izi almak mümkün olmuyor.

Çalınmış olan parmak izlerine dair açıklama,Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ABD ziyareti öncesinden yapıldığı açıklandı.

‘Siber Güvenlik Uzmanları’ daha önce (HACKERLAR’IN) Ulaşıp çaldıkalrı bilgiler hususunda Çin’i de suçlamışlar ancak Çin ise bu iddiları kabul etmeyerek bir iftira olduğunu belirtmişti.

Çinli lider Xi ve ABD Başkanı Brack Obama bu günlerde Siber Güvenlik konusunu masaya yatırmak için bir araya gelecekler.

Gelişen ve günden güne de gelişmekte olan teknoloji ve yazılımlar,proğramlamalar,aslında dünyanın gelecekte  yaşaya bileceği enformasyon intiharlarını şimdiden gözler önüne seriyor.

Dijital dünya’ya aktarılan gerçek Dünya’ya Sanal Dünya’da aslında pekte yer yok gibi gözüküyor.

Unutmayalım “Bir İnsanın Yapabildiği Her şeyi Bir Başka İnsan da Bozabilir”

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın