YPG’yi silahlandırma gölgesinde Erdoğan Trump görüşmesi

Washington, ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk yüz yüze görüşmesine ev sahipliği yapacak. YPG’ye ağır silah desteği ve Gülen’in iadesi gibi kilit ve kritik konular masada olacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından Beyaz Saray – Beştepe arasında üç telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Ancak Trump ve Erdoğan ilk yüz yüze görüşmeyi bugün Washington’da yapacak. Trump yönetiminin Rakka operasyonu için YPG’ye silah verme kararının hemen ardından gelen görüşmenin en sıcak gündem maddesi Suriye olacak.

Erdoğan, YPG konusunda Trump’a hangi mesajları verecek?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump yönetimi, görevdeki dördüncğ ayında Suriye’de IŞİD’le mücadelede kendisine ortak olarak Suriye Demokratik Güçleri’ni seçtiği yönünde güçlü bir mesaj verdi. Washington, Rakka operasyonu için YPG’nin çatısını oluşturduğu gruba yeni silahlar gönderme kararı aldı. Erdoğan’ın ziyareti öncesi alınan bu karar, Trump yönetimi ile Türkiye arasındaki ilk gerilim olarak kayıtlara geçti. Ankara bu karardan geri adım atılmasını istiyor. Talep Trump’a Erdoğan tarafından bizzat iletilecek.

Türkiye ve ABD’nin YPG’ye yaklaşımı tamamen zıt. Ankara, Türkiye sınırında kantonlar kuran YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor ve NATO müttefiki olan ABD’nin YPG’ye silah vermesine tepki gösteriyor. IŞİD’le mücadele için verilen bu silahların, bir gün Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturabileceğine dikkat çekiliyor. Silah kararı sonrası Pentagon ve Beyaz Saray’dan Türkiye’ye verilen güvencelere rağmen bu konudaki endişeler de Trump’a ayrıntılı bir şekilde iletilecek.

ABD ise PKK’yı terör örgütü olarak tanımlarken YPG’yi aynı kategoride değerlendirmiyor. Aksine ABD, uzun bir süredir hava desteği verdiği YPG’yi IŞİD’e karşı savaşta sahadaki en etkili gruplardan biri olarak görüyor. Ankara, YPG’ye alternatif olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile Cerablus, El Bab ve Dabık’ı IŞİD’ten temizleyen Özgür Suriye Ordusu’nu gösteriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD ziyaretinden günler sonra gerçekleşecek olan Erdoğan-Trump görüşmesinde, Astana’da alınan kararların da masaya yatırılması bekleniyor. Türkiye, Rusya ve İran, Astana’da Suriye’de dört çatışmasızlık bölgesi oluşturulması konusunda mutabakat imzalamıştı.

80 koli delil ile Gülen’in iadesi sağlanacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’la uzun uzun ele alacağı başlıklardan biri de Ankara’nın kendisi için önemini ‘Türkiye’nin Usame bin Ladin’i benzetmesiyle vurgulamaya çalıştığı Fethullah Gülen’in iadesi olacak.

Ankara, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki isim olarak gösterdiği Pensilvanya’da yaşayan Gülen’in iki ülke arasındaki suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde iade edilmesini istiyor. ABD’den kaçma riskine karşı, ilk adım olarak Gülen hakkında geçici tutuklama kararı çıkarılması talep ediliyor. Türkiye’nin bu taleplerini Erdoğan’ın Trump’a iletmesi bekleniyor.

Öncesinde ise Ankara-Washington hattında yoğun bir trafik vardı. Türkiye, yeşil kart sahibi Gülen’in darbe girişimindeki rolünü kanıtlamak için 80 koliden oluşan delili ABD Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Bu deliller arasında 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın savcılık ifadesi de yer alıyor. Akar, ifadesinde darbecilerin kendisini Gülen’le konuşturmak istediğini söylüyor.

Türkiye delillerin, 1981’de imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının standardına uygun olduğunu belirtiyor. Ancak şu ana kadar ABD’ye iletilen hiçbir evrakın iade süreci için mahkemeye iletilmediği biliniyor.

Ayrıca Gülen yapılanmasının Amerika Birleşik Devletleri’nde 140 civarında okulu bulunuyor. Cumhurbaşkanı’nın bu okulların kapatılmasını da talep etmesi bekleniyor.

Zarrab davasıyla ilgili neler konuşulacak?

Trump-Erdoğan görüşmesinde ele alınacak bir diğer önemli konu İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın 75 yılla yargılandığı dava olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti öncesi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada konuyu gündeme getireceğini söyledi. Erdoğan, “Zarrab babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşım. Eğer varsa bir suçu Adalet Bakanlığı’na dosyası iletilir, yoksa hemen bazı şeyler uydurularak tutuklanırsa, vatandaşına sahip çıkamayan ülke konumuna düşeriz” demişti.

Bir yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan Zarrab, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek, bankaları dolandırmak ve kara para aklamakla suçlanıyor. İranlı işadamı Babek Zencani ile altın ticaretinde ortak olan Zarrab, Türkiye’de de rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Dört bakan ve çocuklarının da dahil olduğu 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Zarrab, 70 gün sonra serbest kalmıştı.

Erdoğan: ABD ziyareti bir milat olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD gezisini ikili ilişkilerde bir milat olarak gördüğünü belirterek, Trump ile görüşmesinde sorunları noktalama azminde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere bugün Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti.. Erdoğan, 15-17 Mayıs’ta da ABD’de temaslarda bulunacak. Erdoğan burada yapacağı görüşmeler için “Bu ziyaretimi Türkiye-Amerika ilişkilerinde yeni bir milat olarak görüyorum” ifadesini kullandı.

‘DEAŞ ile mücadeleyi biz veriyoruz’

Çin ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye yapacağı ziyarette Başkan Donald Trump ile YPG’ye verilen silah desteğinin üzerinde duracağını söyledi. ABD’nin şu anda bir geçiş süreci yaşadığını, bu nedenle Türkiye’nin çok daha dikkatli ve hassas davranması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “DEAŞ (IŞİD) ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir” diye konuştu.

‘Trump’la yapacağımız görüşme nokta mesabesinde olacaktır’

Bir öncü ekibin ABD’ye daha önce gönderildiğini, bu heyetin orada ön görüşmeler yaparak Türkiye’ye döndüğünü hatırlatan Erdoğan, Başkan Trump ile yapacakları görüşmelerde sorunları noktalama azminde olduklarını belirterek, “Sayın Trump’la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır” açıklamasını yaptı. Erdoğan, ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği silah desteğine değinerek, “Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Melüt Çavuşoğlu da ABD’nin YPG’ye silah yardımını genişletme kararına ilişkin olarak, “Yanlış adım atmamamız lazım. YPG ve PKK aynı, fark yok. Bunların eline geçen her silah Türkiye için tehdittir” diye konuşmuştu.

Suriyeli Kürtlerden oluşan Halk Savunma Birlikleri (YPG), ABD’nin IŞİD’e karşı savaşta karadaki en önemli müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’nin belkemiğini oluşturuyor. ABD’nin kararına ilişkin olarak SDG’den yapılan açıklamada ABD’nin kararının ‘önemli olduğu ve terörizmin yenilgisini hızlandıracağı’ belirtilmişti.

Gülen’in iadesi de gündemde olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethullah Gülen’in iadesi sürecine ilişkin olarak da Başkan Trump ile bu konuyu konuşacağını açıkladı. Bu konuda da ellerinde bazı bilgi ve belgelerin olduğuna işaret eden Erdoğan, “Onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat Sayın Trump’ın burada iradesini tabii çok önemsiyorum. O işi sonuna kadar kovalayacağız. Bana göre Amerika Birleşik Devletleri, FETÖ’nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli” açıklamasını yaptı.

Suriye’de ABD ve NATO ile işbirliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’deki gelişmeler kapsamında Türkiye’nin NATO ve ABD ile işbirliğine de vurgu yaptı, aynı zamanda uyarıda da bulundu. Bu bölgede Amerika ve Rusya’ya tehdit olmadığını, tehdidin Türkiye’ye karşı olduğunu belirten Erdoğan, ABD ile NATO’da beraberiz. Dolayısıyla NATO’da ittifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika’nın yanına veya Amerika’yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Brüksel’de Erdoğan’a destek eylemlerine izin verilmeyecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD gezisinden sonra 24-25 Mayıs’ta Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesine de katılacak. Brüksel ziyareti öncesinde Brüksel Belediye Başkanı’ndan Erdoğan ile ilgili sert bir açıklama geldi. Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, Brüksel’de NATO ziyareti vesilesiyle Erdoğan’a destek yanlısı toplantı veya eylemlere izin verilmeyeceğini, bu konuda kararının kesin olduğunu söyledi ve bu kararı Türk yetkililere de bildireceğini söyledi.

‘Belçika sokmam diyorsa, bunu çıkıp açıklasın’

Brüksel Belediye Başkanı’nın açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Brüksel Belediye Başkanı’nın NATO mensubu ve NATO adına konuşacak birisi olmadığını belirtti ve şunları söyledi: “O kendi işine baksın. Ne Brüksel Belediyesini ziyarete gidiyorum ne de bu noktada Brüksel’deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben, NATO’daki yapılacak bir zirveye gidiyorum. Olay budur. Gücü şuna yetiyorsa ‘Ben, NATO zirvesine de Erdoğan’ı sokmam’ diyorsa, buna gücü Belçika yetkililerinin yetiyorsa, çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “CAN” ile bu sabah Çin Halk Cumhuriyeti’ne doğru yola çıktı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanı sıra iş dünyasından temsilciler de eşlik ediyor.

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here