YouTube’da Krallığa giden yolun bilinmeyen kuralları Youtube’da bilinmeyenler

Konu içerikleri bilinmeyen soruların cevapları

 • YouTube tanıtılacak videoları nasıl seçer?
  Videolarımın daha geniş bir kitleye tanıtılmasını nasıl sağlayabilirim?
  Videolar Ana Sayfa’da nasıl sıralanır?
  Trendler için kaç video seçilir?
  “Sıradaki” bölümünde Önerilenler arasındaki videolar nasıl sıralanır?
  Videolar Arama’da nasıl sıralanır?
  Videonun başlığını veya küçük resmini değiştirmek videonun algoritmada yeniden sıralanmasını sağlar mı?
  Keşfedilmek için başlığımı ve küçük resmimi nasıl optimize edebilirim?
  Para kazanma durumu (sarı simge) videomun keşfedilebilirliğini etkiler mi?
  Etiketler ne kadar önemlidir?
  Kanal konumumu belirli bir ülkeye/bölgeye ayarlamak, söz konusu kitlede daha fazla sayıda izleyiciye ulaşmama yardımcı olur mu? (ör. Brezilya’da olmama rağmen konumumu ABD olarak değiştirme)
  Beğenme/Beğenmeme sayıları videomun performansını etkiler mi?
  Bir videoyu liste dışı olarak yükleyip daha sonra herkese açık hale getirirsem video performansım olumsuz etkilenir mi?
  Performansla ilgili sık sorulan sorular
  Videolarımdan birinin düşük performans göstermesi kanalımı olumsuz etkiler mi?
  Video yüklemeye ara verirsem kanal performansım düşer mi?
  Her gün veya haftada en az bir kez içerik yüklemem gerekir mi?
  Video yayınlamak için en uygun zaman nedir?
  Ortalama izleme yüzdesi mi ortalama izleme süresi mi daha önemli?
  İzlenme sayım abone sayımdan neden daha az?
  Kanalım neden Ana Sayfa veya Önerilenler’den daha az trafik alıyor?
  Eski bir video kısa süre önce çok izlenmeye başladı. Bunun nedeni nedir?
  Çocuklara özel tanımlaması video performansımı nasıl etkiler?

 

YouTube tanıtılacak videoları nasıl seçer?

Öneri sistemimiz, aşağıdaki noktaları dikkate alarak kitlenize sunulacak en iyi video grubunu belirler:
Kitlenin izlediği içerikler
Kitlenin izlemediği içerikler
Kitlenin içerik izlemeye ayırdığı zaman
Beğenilenler ve beğenilmeyenler
“İlgilenmiyorum” geri bildirimi
Memnuniyet anketleri


 

Videolarımın daha geniş bir kitleye tanıtılmasını nasıl sağlayabilirim?

YouTube’da başarılı olmak için algoritmalar veya analizler konusunda uzman olmanız gerekmez. Bunun yerine kitlenizi tanımaya odaklanın. Öneri sistemimiz kitlenize video tanıtmaz, kitleniz YouTube’u ziyaret ettiğinde onlar için videolar bulur. Videolar, performanslarına ve kitlenizle alaka düzeylerine göre sıralanır.


 

Videolar Ana Sayfa’da nasıl sıralanır?

Ana Sayfa, kitlenizin YouTube uygulamasını açtığında veya YouTube.com’u ziyaret ettiğinde gördüğü sayfadır. Burada her izleyiciye en alakalı ve kişiselleştirilmiş önerileri sunmayı amaçlarız. Kitleniz Ana Sayfa’yı ziyaret ettiğinde YouTube, aboneliklerden videolar gösterir. Benzer izleyiciler tarafından izlenen videolar ve yeni videolar da gösterilir. Gösterilecek videoların seçilmesinde şu unsurlar etkilidir:
Performans: Diğer unsurların yanında, videonuzun benzer izleyicilerin ilgisini çekme ve onları memnun etme konusunda ne kadar başarılı olduğuna bakılır.
İzleme ve arama geçmişi: Kitlenizin kanalı veya belirli bir konudaki videoları izleme sıklığına ve her videonun daha önce kaç kez gösterildiğine bakılır.

Önerilerinizi ve arama sonuçlarınızı yönetme

YouTube, Google ve Chrome’daki etkinlikleriniz; YouTube arama sonuçlarınızı, ana sayfanızda gördüğünüz önerileri, uygulama içi bildirimleri ve diğer sayfalarda önerilen videolarınızı etkileyebilir.
Bu önerileri ve arama sonuçlarını birkaç şekilde etkileyebilirsiniz. İzleme geçmişinizdeki belirli videoları kaldırabilir ve arama geçmişinizdeki aramaları temizleyebilirsiniz. Dilerseniz izleme ve arama geçmişinizi duraklatabilir veya bunları temizleyerek yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

İzleme geçmişi ve arama geçmişi

İzleme geçmişinizdeki belirli videoları silme: İlginizi çekmeyen öneriler görüyorsanız izleme geçmişinizden ilginizi çekmeyen konuyla alakalı bir videoyu kaldırmayı deneyin. Bu sayede, gelecekte aynı konuyla ilgili benzer videolar gösterilme olasılığını azaltabilirsiniz.

Arama geçmişinizdeki belirli aramaları silme: İlginizi çekmeyen öneriler görüyorsanız arama geçmişinizden ilginizi çekmeyen konuyla alakalı bir aramayı kaldırmayı deneyin. Bu sayede, gelecekte aynı konuyla ilgili benzer videolar gösterilme olasılığını azaltabilirsiniz.

Geçmişi duraklatma: İzlediğiniz veya aradığınız içeriklerin ileride öneriler ve arama sonuçlarını etkilemesini istemiyorsanız izleme ve arama geçmişinizi duraklatabilirsiniz. Örneğin, normalde ilgi duymadığınız bir konuyu ödeviniz için araştırıyorsanız arama geçmişinizi duraklatabilirsiniz. İşiniz bittiğinde geçmişi devam ettirmeyi unutmayın.

Geçmişi temizleme: İzleme ve arama geçmişinizdeki öğeler artık ilgi alanlarınızla alakalı değilse arama ve izleme geçmişinizi temizleyebilirsiniz. İpucu: İzleme geçmişinizi, bazı videoları yeniden izlemek için kullanmak mı istiyorsunuz? Bir oynatma listesine veya “Daha Sonra İzle”ye ekleyerek bu videoları bulabilirsiniz.


Trendler için kaç video seçilir?

YouTube’da Trendler sekmesi
Trendler sekmesi, izleyicilerin YouTube’da ve dünyada neler olup bittiğini görmesini sağlar. Trendler, çok çeşitli izleyici kitlelerinin ilginç bulabileceği videoları ve kısa videoları göstermeyi amaçlar. Bazı trend videolar, popüler bir sanatçının yeni şarkısı veya yeni bir filmin fragmanı gibi tahmin edilebilir içeriklerdir. Bazıları ise viral olmuş bir video gibi daha şaşırtıcı içeriklerdir.

Trendler sekmesi kişiselleştirilmemiştir. Aynı ülkedeki tüm izleyicilere aynı trend videolar listesi gösterilir. Bu nedenle Trendler sekmesinde tarayıcınızla aynı dilde olmayan videolar görebilirsiniz. Hindistan’da ise Trendler sekmesinde en yaygın 9 Hint dilinin her biri için bir sonuç listesi gösterilir.

Bazı ülkelerde, popüler kısa videolar Trendler sayfasındaki bir rafta öne çıkarılabilir.

Trend videolar listesi yaklaşık her 15 dakikada bir güncellenir. Her güncellemede videolar listede üst veya alt sıralara taşınabilir ya da konumunu koruyabilir.

Bir videonun Trendler sekmesinde yer alıp almayacağını belirleyen etmen nedir?
Trendler, her gün YouTube’da yayınlanan çok sayıda yeni videodan yalnızca bazılarını gösterebilir. Trendler, şu özelliklerdeki videoları göstermeyi amaçlar:

Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden
Yanıltıcı olmayan, tıklama tuzağı kurmayan veya sansasyonel özellikler taşımayan
YouTube’da ve dünyada olup bitenleri içerecek şekilde kapsamlı olan
Farklı ve çeşitli içerik üreticileri sunan
Tercihen şaşırtıcı ya da yeni olan
Trendler bu özelliklerin hepsini dengelemeyi amaçlar. Bunun için aşağıdakilerin dahil olduğu, ancak bunlarla sınırlı olmayan bazı sinyalleri dikkate alır:

Görüntüleme sayısı

Videonun görüntüleme alma hızlı (ör. “sıcaklık”)

YouTube dışındaki kaynaklar dahil görüntülemelerin nerede yapıldığı

Videonun ne kadar eski/yeni olduğu

Videonun, aynı kanaldan son yüklenen videolara kıyasla performansı
YouTube’da neler olup bittiğini gösteren videolardan, izleyicilerimize hitap eden ve platformdaki içeriği yansıtan bir liste oluştururken tüm bu sinyalleri bir araya getiriyoruz. Bu nedenle, belirli bir günde en çok izlenen video, Trendler sekmesinde 1. sırada yer almayabilir. Daha çok izlenen videolar da daha az izlenenlere göre daha alt sıralarda gösterilebilir.

Trendler sekmesinde gösterilen içeriklerin güvenliği konusunda son derece dikkatliyiz. Bu nedenle; ağır küfür, erişkinlere uygun içerik veya şiddet içeren ya da topluluktaki kişileri aşağılayan videoların gösterilmemesini sağlamak için filtreler kullanıyoruz. ABD ve diğer bölgelerde, güvenlik ve uygunluğu sağlamak için bu konuyla ilgilenen çalışanlarımız da bulunur.

YouTube, içeriklerin Trendler sekmesine yerleştirilmesi için ödeme kabul etmez ve hiçbir içerik üreticiye ayrıcalıklı davranmaz. Trendler sekmesi için video seçerken YouTube reklamlarından gelen izlemeleri dahil etmeyiz. Çoğu büyük pazarda, Trendler’deki videoların en az yarısının öncelikli olarak YouTube için içerik hazırlayan içerik üreticilerden gelmesini sağlıyoruz.

Trend videoların gizlilik ayarları
Videolar, Trendler sekmesinde yalnızca gizlilik ayarları herkese açık olarak belirlenmişse gösterilir. Kısıtlı mod etkinleştirilirse Trendler sayfasında belirli videolar gizlenebilir. Kısıtlı mod hakkında daha fazla bilgi edinin.


“Sıradaki” bölümünde Önerilenler arasındaki videolar nasıl sıralanır?

Önerilen Videolar, kitlenizin izlediği videonun yanında “Sıradaki” bölümünde önerilir. Önerilen Videolar, kitlenize izleme olasılıklarının en yüksek olduğu bir sonraki video önerilecek şekilde sıralanır. Bu videolar genellikle kitlenizin izlediği videoyla ilgilidir ancak izleme geçmişine göre de kişiselleştirilebilir.


Videolar Arama’da nasıl sıralanır?

Google’ın arama motoru gibi YouTube’un arama özelliği de anahtar kelime aramalarına göre en alakalı sonuçları sunmaya çalışır. Videolar sıralanırken aşağıdaki unsurlar dikkate alınır:
Başlık, açıklama ve video içeriğinin izleyicinin aramasıyla eşleşme oranı.
Aramada en çok etkileşimi sağlayan videolar.
Not: Arama sonuçları, belirli bir arama için en çok izlenen videoların listesi değildir.


Videonun başlığını veya küçük resmini değiştirmek videonun algoritmada yeniden sıralanmasını sağlar mı?

Olabilir ancak bu durumun nedeni, video başlığının veya küçük resminin değiştirilme işleminden ziyade izleyicilerin videonuzla kurduğu etkileşimin değişmesine sistemlerimizin verdiği tepkidir. Videonuzun izleyicilere farklı görünmesi, video izleyicilere önerildiğinde izleyicilerin videoyla etkileşimini değiştirir. Videonuzun başlığını ve küçük resmini değiştirmek, izlenme sayısını artırmak için etkili bir yol olabilir ancak zaten işe yarayan unsurları değiştirmez.


Keşfedilmek için başlığımı ve küçük resmimi nasıl optimize edebilirim?

Keşfedilmek için başlığınızı ve küçük resminizi optimize ederken şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Küçük resminizin küçük resim politikamıza uygun olduğundan emin olun.
Videolarınızın içeriğini doğru şekilde yansıtan, ilgi çekici başlıklar kullanın.
İçeriğinizi doğru şekilde yansıtan küçük resimler oluşturun.
Yanıltıcı, tıklama tuzağı olan ya da sarsıcı özellikte başlık ve küçük resimler kullanmaktan kaçının. Bu tür başlıklar ve küçük resimler, potansiyel yeni izleyicilerin kanalınızdan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu özellikleri taşıyan başlıklar ve küçük resimler videonuzun bildirilmesine de yol açabilir. Bu durumda, videonuzun yeni izleyicilere önerilme olasılığı daha düşük olur.

Para kazanma durumu (sarı simge) videomun keşfedilebilirliğini etkiler mi?

Hayır, arama ve öneri sistemimiz hangi videolardan para kazanıldığını, hangilerinden kazanılmadığını bilmez. Para kazanmanın etkin olup olmadığına bakılmaksızın, kitlenizin beğenebileceği videolar önermeye odaklanıyoruz. Videonuzda şiddet barındıran veya sansürsüz içerik bulunuyorsa para kazanma özelliği devre dışı bırakılabilir. Ayrıca uygun olmadığı için çok sayıda izleyiciye önerilmeyebilir. Bu örnekte videonun daha az önerilmesinin nedeni para kazanma özelliğinin devre dışı olması değil, videodaki içeriktir.

Etiketler ne kadar önemlidir?

Önemsizdir. Etiketler, öncelikli olarak yaygın yazım hatalarının düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılır (örneğin, YouTube yerine U Tube ve You-tube).

Kanal konumumu belirli bir ülkeye/bölgeye ayarlamak, söz konusu kitlede daha fazla sayıda izleyiciye ulaşmama yardımcı olur mu? (ör. Brezilya’da olmama rağmen konumumu ABD olarak değiştirme)

Hayır, konum ayarları YouTube’da videoların nasıl önerildiğini belirlemek için kullanılmaz.

Beğenme/Beğenmeme sayıları videomun performansını etkiler mi?

Biraz etkiler. Beğenme ve beğenmeme sayısı, sıralama için dikkate alınan yüzlerce sinyalden biridir. Öneri sistemimiz, kullanıcıların bir videoyu izlemeyi seçip seçmediğini öğrenir. Sistem, izleyicinin videonun ne kadarını izlediğini ve beğenip beğenmediğini öğrenir. Genel video performansınız, bu unsurların bir araya gelmesiyle belirlenir.

Bir videoyu liste dışı olarak yükleyip daha sonra herkese açık hale getirirsem video performansım olumsuz etkilenir mi?

Hayır, önemli olan yayınlandıktan sonra izleyicilerin videoya verdiği tepkidir.

Performansla ilgili sık sorulan sorular

Videolarımdan birinin düşük performans göstermesi kanalımı olumsuz etkiler mi?

Önemli olan, her bir video izleyicilere önerildiğinde izleyicinin söz konusu videoya verdiği tepkidir. Sistemlerimiz, hangi videoların kitleniz için en iyi öneriler olduğunu belirlerken daha çok video ve kitle düzeyindeki sinyalleri kullanır. Kanalın toplam izlenme sayısında düşüş olmasının nedeni izleyicilerin kendilerine önerilen videolarınızdan çoğunu izlememesi olabilir.

Video yüklemeye ara verirsem kanal performansım düşer mi?

İhtiyacınız olduğunda ara vermenizi öneririz. Ara veren binlerce kanalla ilgili çalışmalarımız sonucunda, verilen aranın uzunluğu ve izlenme sayısındaki değişiklik arasında bir ilişki bulamadık. Kitleniz normal izleme alışkanlarına geri dönerken “ısınmalarını” sağlamak biraz zaman alabilir.

Her gün veya haftada en az bir kez içerik yüklemem gerekir mi?

Hayır, yıllar içinde yaptığımız analizler sonucunda yüklenen içeriklerde izlenme sayısındaki artışın yüklemeler arasındaki süreyle ilişkili olmadığını belirledik. Birçok içerik üretici, nicelikten çok niteliğe önem vererek kitleleriyle güvenilir bağlar kurdu. Tükenmiş hissetmemek için kendinize zaman ayırmanızı öneririz. Bu hem kitleniz hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir.

Video yayınlamak için en uygun zaman nedir?

Yayınlama zamanının videonun uzun vadeli performansını etkilediğine dair veri bulunmamaktadır. Öneri sistemimiz, videonun yüklendiği zamana bakılmaksızın doğru videoları doğru izleyicilere sunmayı amaçlar. Ancak yayınlama zamanı, Canlı videolar ve ilk gösterim videoları gibi formatlarda önemlidir. İlk gösteriminizin zamanını nasıl belirleyeceğinizi veya bir sonraki canlı yayınınızı ne zaman yapacağınızı anlamak için YouTube Analytics’te İzleyicilerinizin YouTube’da aktif olduğu zamanlar raporunu inceleyin.
Kitlenizin en aktif olduğu zamanlarda video yayınlamak, ilk dönemdeki izleyici sayısının yüksek olmasına fayda sağlayabilir ancak videonun uzun vadedeki izleyici sayısını etkilediğine dair bir veri bulunmamaktadır.

Ortalama izleme yüzdesi mi ortalama izleme süresi mi daha önemli?

Keşif sistemimiz kitle etkileşimini belirlerken sinyal olarak mutlak ve göreli izlenme süresini kullanır. Sizin de aynı şeyi yapmanızı öneririz. Nihayetinde, hem kısa hem de uzun videoların başarılı olmasını istiyoruz. Bu nedenle, videolarınızda içeriğinize bağlı olarak uygun uzunluğu tercih etmenizi öneririz. Genel olarak göreli izlenme süresi kısa videolar açısından, mutlak izlenme süresi uzun videolar açısından daha önemlidir. İzleyicilerinizin içeriklerinizi ne süreliğine izlemek istediklerini anlamak için kitleyi elde tutma verilerini kullanabilir ve içeriklerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

İzlenme sayım abone sayımdan neden daha az?

Abone sayınız, kaç izleyicinin YouTube kanalınızı takip etmek için abone olduğunu gösterir. Bu sayı, videolarınızı izleyen izleyici sayısını temsil etmez. İzleyiciler, ortalama olarak onlarca kanala abone olur. Abone oldukları kanalların yaptığı her yeni yükleme için kanalı ziyaret etmeyebilirler. İzleyicilerin, videolarını artık izlemedikleri kanallara abone oldukları da sıkça görülür. YouTube Analytics ile kitlenizi tanıyın.

Kanalım neden Ana Sayfa veya Önerilenler’den daha az trafik alıyor?

Kanalın izleyici sayısının zaman içinde artmasının ve azalmasının birçok nedeni vardır. Önerilerden gelen trafikteki azalmanın en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:
Kitlenizin YouTube’daki diğer videoları ve kanalları daha fazla izlemesi.
Kitlenizin YouTube’da daha az zaman geçirmesi.
Birkaç videonuz yüksek performans gösterdikten veya bir videonuz “viral” olduktan sonra bu izleyicilerin diğer içeriklerinizi izlemek için geri dönmemesi.
Normalden daha az içerik yüklemeniz.
Videolarınızda odaklandığınız konunun popülerliğinin azalması.
Kitlenizin ilgi alanlarının zaman içinde değişebileceğini unutmayın. Her zaman yeni konular ve formatlarla denemeler yapmaya devam etmeniz önemlidir. Kitle oluşturmak için içerik üreticilerin hem mevcut izleyicilerini koruması hem de yeni izleyiciler çekmesi gerekir.

Eski bir video kısa süre önce çok izlenmeye başladı. Bunun nedeni nedir?

İzleyicilerin eski videolara daha çok ilgi göstermesi sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğu izleyici videoları kronolojik sırayla izlemez veya izleyeceği içeriğe karar verirken içeriğin ne zaman yayınlandığına dikkat etmez. İzleyicilerin eski bir videoya daha fazla ilgi göstermesinin nedeni aşağıdakiler olabilir:
Videonuzda ele aldığınız konunun popüler olması.
Yeni izleyicilerin kanalınızı keşfetmesi ve eski videolarınızı “başından kalkmadan izlemesi”.
Önerilerde gösterildiğinde videonuzu izlemeyi tercih eden izleyicilerin sayısının artması.
Bir dizide yeni bir video yayınlayarak izleyicileri eski bölümleri izlemeye teşvik etmeniz.
Eski bir video daha fazla trafik almaya başladığında, bu izleyicilerin daha fazla içerik izlemek için geri gelmesini sağlamak üzere ne tür bir içerik yükleyebileceğinizi düşünün.

Çocuklara özel tanımlaması video performansımı nasıl etkiler?

Çocuklara özel olarak ayarlanmış videoların, diğer çocuk videolarının yanında önerilme olasılığı daha yüksektir. Çocuklara özel tanımlamasını doğru şekilde yapmadığınız videolar, diğer benzer videolarla birlikte önerilmeyebilir.

Bu tür bilgilerin devamının gelmesi için yorumlarınızı yazın, hangi bilgiye daha çok ihtiyaç olduğunu yorumlarınızda bize bildirin.


Twitter’da takip et

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın