Anasayfa / Genel / Yeni nesil EKG cihazı’nın hayatı kolaylaştıracağı belirtiliyor
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yürütülen proje kapsamında geliştirilen yeni nesil elektrokardiyografi (EKG) cihazı ile kalp atışı ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek. AA

Yeni nesil EKG cihazı’nın hayatı kolaylaştıracağı belirtiliyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yürütülen proje kapsamında geliştirilen yeni nesil elektrokardiyografi (EKG) cihazı ile kalp atışı ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilen avuç içi büyüklüğündeki yeni nesil elektrokardiyografi cihazı ile kalp atışları ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek. Cihazın kaydedeceği sinyaller, aynı zamanda tablet ya da masa üstü bilgisayar ve cep telefonuyla görüntülenebilecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilen avuç içi büyüklüğündeki yeni nesil elektrokardiyografi cihazı ile kalp atışları ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek. Cihazın kaydedeceği sinyaller, aynı zamanda tablet ya da masa üstü bilgisayar ve cep telefonuyla görüntülenebilecek.

 

Hasta takibi kolaylaşacak
Cihaz sayesinde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların kalbe etkisinin de ölçülebileceğini belirten İYTE Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Özçelik, “Vücudun herhangi bir yerine yapıştırılan cihaz, kalp sinyalleri sürekli ölçülebilecek. Cihazı taşıyan kişiden alınan ve kaydedilen sinyaller, wireless, bluetooth gibi kablosuz ağlarla hem bu cihazı taşıyan kişinin hem de hastayı takip eden doktorun, hastanenin görebileceği şekilde bilgisayara ya da cep telefonuna aktarılabilecek” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Cihazı öğreciler geliştirdi Cihazın İYTE'deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından geliştirildiğini dile getiren Prof. DR. Özçelik, şunları söyledi: “Bu esas olarak uzun süreli kalp rahatsızlığı geçiren ya da bu riski taşıyan hastaların takip edilmesini sağlayacak. Hastaların rahatsızlıklarının artıp artmadığı belirlenecek. Bazı tedavilerde kullanılan ilaçların hastalara etkileri izlenebilecek. Bu, tamamen doktorlara yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş küçük, taşınabilir bir cihaz. Cihaz, bir firma tarafından deneniyor. Eğer test denemeleri sonucunda bu minik EKG cihazlarının kendi istedikleri özelliklere sahip olduklarını görürlerse bunları kullanıcılara hizmet olarak vermeyi düşünüyorlar. Özellikle evde tek başına yaşayan, bakıma muhtaç yaşlı kişilerin vücutlarında yaşam sinyallerini görüp, sürekli takibini yapmak mümkün olacak."

Cihazı öğreciler geliştirdi
Cihazın İYTE’deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından geliştirildiğini dile getiren Prof. DR. Özçelik, şunları söyledi:
“Bu esas olarak uzun süreli kalp rahatsızlığı geçiren ya da bu riski taşıyan hastaların takip edilmesini sağlayacak. Hastaların rahatsızlıklarının artıp artmadığı belirlenecek. Bazı tedavilerde kullanılan ilaçların hastalara etkileri izlenebilecek. Bu, tamamen doktorlara yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş küçük, taşınabilir bir cihaz. Cihaz, bir firma tarafından deneniyor. Eğer test denemeleri sonucunda bu minik EKG cihazlarının kendi istedikleri özelliklere sahip olduklarını görürlerse bunları kullanıcılara hizmet olarak vermeyi düşünüyorlar. Özellikle evde tek başına yaşayan, bakıma muhtaç yaşlı kişilerin vücutlarında yaşam sinyallerini görüp, sürekli takibini yapmak mümkün olacak.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *