YAŞ’TA TERFİ ALAN KOMUTANDAN ŞOK SÖZLER
“Ben AK Parti’nin paşasıyım, beni onlar terfi ettirdi”


 

1.5 saatte tamamlanan son Yüksek Askeri Şura toplantısında TSK teamüllerine aykırı olarak yapılan terfi skandalları büyüyor.

Gazeteci Müyesser Yıldız, YAŞ kararlarıyla ilgili değerlendirmelerini almak için görüştüğü emekli askerlerin anlattıklarını köşesine taşıdı. Yıldız, ’Kuvvet komutanlığı son anda engellenen bir isim, “Biz hâlâ eski sisteme göre düşünüp, değerlendirme yapıyoruz. Oysa teamüller çalışmıyor.

Başka değerlendirmeler öne çıkıyor.

Bunu da sadece kararları alanlar biliyor” dedi. Uzun yıllar Genelkurmay’da önemli görevlerde bulunmuş bir diğeri ise şunu anlattı: “İsmi lâzım değil, bir komutanımız açıkça, ‘Ben AK Parti’nin Paşasıyım. Beni onlar terfi ettirdi’ diyor. Durum bu.” sözlerini kullandı.

Terfiler veya tasfiyelerde “Başka değerlendirmeler”inde öne çıktığını söyleyen Gazeteci Müyesser Yıldız, Genelkurmay Çatı Davası ek klasörlerinde yer alan fişleme dosyalarını hatırlattı ve ’Bunlar, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sadece 1 ay önce hazırlanmış YAŞ‘a girecek olan general-amiral ve albaylar hakkında yapılan istihbarat çalışmalarına ilişkin resmi dosyalardı.

Kuvvet Komutanları dahil 700’ün üzerinde general/amiral ve albayla ilgili 4 ayrı kaynaktan gelen bilgilerin çizelgesi çıkarılmıştı. Sözkonusu 4 kaynak, MİT ve Emniyet’in yanısıra dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da doğruladığı bazı “Hassas kaynaklar”dı. Darbe davalarında çokça gündeme gelen o “Hassas kaynakların”, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, MGK Genel Sekreteri, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, 1. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Hakimi, emekli Albay Baki Kaya ve AKP Milletvekili Şirin Ünal olduğu iddia edildi.

Dosyası görüşülecek isimlerin karşısına haklarında hakkında hangi kaynaktan ne gibi bilgiler geldiği tek tek not edilmişti. Mesela aynı kuvvetten 3 albayla ilgili 4 numaralı kaynaktan gelen bilgiler, “Terfi ettirilmeli, hükümet yanlısı” şeklindeydi. 4 numaralı kaynak, yine aynı kuvvetten bir diğer albay için ise “Terfi ettirilmeli (Eşi türbanlı), hükümet yanlısı” demişti. Ve 15 Temmuz’dan sonraki YAŞ’ta bu 4 albay Tuğgeneralliğe yükseltilmişti. Son YAŞ‘ta ne mi oldu? O 4 isim bu defa da Tümgeneralliğe terfi etti.

Bu tablo tümüyle tesadüf mü, yoksa TSK’da gerçekten artık bambaşka “ölçülerin” geçerli olduğunun göstergesi midir; Ne dersiniz?’ ifadelerini kullandı.


 

  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here