AMATEM’in kurucusu ve TBMM Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu üyesi Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, uyuşturucudan kurtaracak ilaçların Türkiye’ye sokulmadığını söyledi. Beyazyürek, “Sanki gizli bir güç, Avrupa’da etkin kullanılan bu ilaçların ülkemize girmesini engelliyor. O kadar uğraşmamıza rağmen sadece bir ilacı getirebildik” dedi.

Bağımlıyı tedavi edecek ilaçların yurt dışından bilerek getirilmediğini savunan Prof. Dr. Mansur Beyaztürk, çarpıcı açıklamalarda bulundu, AMATEM’e giden 100 bağımlıdan ancak 3’ünün tam olarak tedavi olabildiğini söyledi.

Şu anda Türkiye’de bağımlılığı tedavi edecek ilaç bulunmadığını savunan Beyazyürek, şöyle konuştu: “Şu anda AMATEM’ler bağımlıların tedavisine cevap veremiyor. Bu merkezin kuruluş aşamasında devlet beni yurt dışı toplantılarına gönderdi. Orada uyuşturucuyla mücadelede etkin olarak kullanılan ilaçların olduğunu gördük. AMATEM’lerin işlevliği için bu ilaçların Türkiye’de olması gerektiğini düşündük ve raporlar hazırladık. Şu anda Türkiye’de uyuşturucu bağımlılığını tedavi edecek ilaç yok. Avrupa’da etkin kullanılan ilaçlar Türkiye’de yok. Sanki gizli bir güç bu ilaçları ülkemize gelmesini engelliyor. O kadar uğraşmamıza rağmen ancak bir ilacı getirtebildik. Durum böyle olunca AMATEM’e giden bir hastanın uyuşturucudan kurtulma olasılığı yüzde 3’lere düştü. Bu illetten kurtulmak için 50 defa AMATEM’e yatan hastalara tanık olduk.”

Madde bağımlılarının tedavisinde Amerika’da 1957 yılından beri kullanılan bir ilaçtan bahseden Beyazyürek, “Yarı sentetik eroin olduğu için devlet eliyle veriliyordu. Bu ilacı kullanan bir bağımlı bir süre sonra bağımlılıktan kurtuluyordu” dedi.

‘İLAÇ TÜCCARI DEDİLER’

“Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu ilacı savunuyorum diye beni ilaç tüccarı ilan ettiler” diyen ve İstanbul’daki Balıklı Rum Hastanesi’nde bağımlıların tedavisi için geniş çaplı bir çalışma başlattıklarını dile getiren Beyazyürek, o dönem maruz kaldıkları engellemeleri şu sözlerle anlattı:

‘BAKANLIK ENGELLEDİ’

“1995 yılında bu ilacı kullanmaya başladık. O zaman ilk defa yurt dışından getirttik. Bu ilacı kullanırken hasta, eroin alsa dahi aldığını hissetmiyor ve zamanla bu illetten kurtuluyor. Yine bazı kesimlerden çok sert tepkiler geldi. Ama görüldü ki bu ilaç tedavide sonuç vermeye başladı. Daha sonra Sağlık Bakanlığı uyuşturucuda en etkin ilaçlar listesi yayınladı ve bizim kullandığımız ilaç ilk sırada yer aldı. Daha sonra ise sebebini öğrenemediğimiz şekilde piyasadan kaldırıldı.”

‘LAF OLSUN DİYE’

Uyuşturucu ile mücadelede devletin yetersiz kaldığını dile getiren Beyazyürek, “Laf olsun diye beni komisyona çağırıyorlar. Konuşup duruyoruz sadece. Bir insan bankadan bin lira kredi çekse onun 7 sülalesini araştırıyorlar. Bin lira için bu kadar araştırma yapılıyorsa trilyonların döndüğü bir piyasadan devletin nasıl haberi olmaz. Bir bakanın çocuğu ölmeden bu iş ele alınmayacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘BİR HAFTA YATAN ÇIKIYOR’

AMATEM’lerde tedavi altına alınan bir bağımlının bir hafta sonra salıverildiğini dile getiren Beyazyürek, tedavilerdeki başarıların yüzde 3’lerde kaldığını belirtti. Beyazyürek, “AMATEM’e giren bir bağımlı bir hafta durup sonra hemen hayata salıveriliyor. Tekrar uyuşturucuya başlıyor. Hastanın çıkışı ile toplumun içine girişi için ara bir istasyon gerekiyor” dedi.

‘TATİL KÖYÜ GİBİ OLMALI, 6 AY KALMALI’

Rehabilitasyon merkezlerinin önemine dikkat çeken Beyazyürek, “Bu, İran gibi ülkelerde dahi uygulanıyor. İnsanlar uyuşturucunun etkisiyle aileden ve toplumdan kopuyor. 6 ay tatil köyünde kalır gibi sağlıkçıların eşliğinde rehabilitasyon süreci geçirmeleri gerekiyor. AMATEM’e 50 defa girip çıkan hasta biliyoruz. 185 bin denetimli serbestlikten yararlanan insan var. AMATEM’ler 185 bin kişiye nasıl yeter?” diye konuştu.

'O İLAÇLAR ECZANELERDE YOK' Bu arada, Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Uzm. Ecz. Harun Kızılay, uyuşturucuyla mücadelede kullanılan ilaçların Avrupa'da bulunduğunu fakat Türkiye'de bulunmadığını doğruladı. Kızılay, ruhsat tarihi 2007 olan bir ilacı örnek verdi, "Psikiyatri uzmanı tarafında yazılması durumunda 50 miligram olarak reçete ile satın alınabiliyor" şeklinde konuştu. 'TUBİM'İN KAPATILACAĞINA DAİR DUYUM ALDIM' Merhum Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in 1997’de uyuşturucuyla mücadele konusunda yardım istediğini belirten Beyazyürek, “8 sayfalık bir rapor hazırlayarak kendisine sundum. Bu raporda bir araştırma enstitüsü kurulmasını önerdim. O raporda yazdığım tek bir öneri gerçekleşti. Sadece TUBİM açılabildi. Ama bu merkezinde birkaç ay önce kapatılacağına dair çok vahim iddialar duydum ve çok üzüldüm” dedi.
‘O İLAÇLAR ECZANELERDE YOK’
Bu arada, Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Uzm. Ecz. Harun Kızılay, uyuşturucuyla mücadelede kullanılan ilaçların Avrupa’da bulunduğunu fakat Türkiye’de bulunmadığını doğruladı. Kızılay, ruhsat tarihi 2007 olan bir ilacı örnek verdi, “Psikiyatri uzmanı tarafında yazılması durumunda 50 miligram olarak reçete ile satın alınabiliyor” şeklinde konuştu.
‘TUBİM’İN KAPATILACAĞINA DAİR DUYUM ALDIM’
Merhum Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in 1997’de uyuşturucuyla mücadele konusunda yardım istediğini belirten Beyazyürek, “8 sayfalık bir rapor hazırlayarak kendisine sundum. Bu raporda bir araştırma enstitüsü kurulmasını önerdim. O raporda yazdığım tek bir öneri gerçekleşti. Sadece TUBİM açılabildi. Ama bu merkezinde birkaç ay önce kapatılacağına dair çok vahim iddialar duydum ve çok üzüldüm” dedi.
Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın