Anasayfa / Haberler / Uçak bileti alaçak olanlar için iyi bir haber
UÇAK BİLET ALACAK OLANLARA MÜJDE

Uçak bileti alaçak olanlar için iyi bir haber

94.54.159.107-uçak
Havayolu işletmeleri, bilet ücretlerini tüm zorunlu ücretleri de kapsayarak, “her şey dahil bilet ücreti” şeklinde açık olarak belirtecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçak bilet fiyatlarına ilişkin hazırladığı genelge taslağını, internet sayfasında görüşe açtı.

Taslakta, havayolu işletmelerinin bilet rezervasyon, pazarlama, reklam ve satış işlemlerinde müşterilerin bilet tercihlerini daha bilinçli yapabilmesi amacıyla, havayolu bilet ücret detaylarına tam, şeffaf ve sürekli erişiminin sağlanmasına yönelik düzenlemeye gidilmesi ihtiyacının doğduğu bildirildi.

Bu kapsamda havayolu işletmelerince alınacak tedbirlerin aktarıldığı taslağa göre, işletmelerin internet siteleri ve çağrı merkezlerinden yapılan ücret ilanlarında, ilk afişe edildiği bölümde bilet ücreti tüm zorunlu ücretleri de kapsayarak, “her şey dahil bilet ücreti” şeklinde açık olarak belirtilecek.

Her şey dahil bilet ücretinin ayrıntıları (temel ücret, vergi, harç, yakıt, güvenlik, sigorta vb. giderleri) detaylı olarak gösterilecek. Her şey dahil fiyatlar, hizmet sınıflarına göre (ekonomi, business vb.) ayrı ayrı verilebilecek.

Havayolu işletmeleri tarafından yolcuya özel sunulan, ilave ve/veya seçmeye bağlı hizmetler için alınacak ücretler, ilgili satış kanalında açık ve şüpheye yer bırakmayacak biçimde açıklanacak veya gösterilecek. Her şey dahil bilet ücreti üzerine ilave ve/veya seçmeye bağlı hizmetler dışında ekleme yapılmayacak.

Acenteler kanalıyla yapılan işlemlerde, “acente aracılık bedeli”, her şey dahil bilet ücretinden ayrı olarak belirtilecek.

Havayolu işletmeleri bilet ücretlerinin basılı, görsel ve/veya internet ortamındaki tanıtımlarını her şey dahil bilet ücretini esas alarak yapacak.

Bilet iadeleri, değişiklikler gibi hususlarda açık olarak yeterli bilgi verilecek.

Havayolu işletmeleri, hizmet altyapılarını yayım tarihinden itibaren 45 gün içerisinde genelgeye uyumlu hale getirecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak denetlemelerde; söz konusu genelgeye aykırı durumun tespiti halinde, Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre idari işlem uygulanacak.

—————————————

İLGİLİ HABER :
THY, euro kurunu bırakıp dolara geçti
Tam petrol fiyatları gerilemiş, euro kuru da düşme eğilimine girmişken, ‘uçak biletleri ucuzlayacak’ umudu azaldı. THY dış hat bilet satışında yeni uygulamaya geçti.

Türk Hava Yolları bilet fiyatlamasında euro kurunu bıraktı.
Son aylarda döviz kurlarında yaşanan hızlı değişim ve giderlerin önemli bölümünün dolar bazında olmasını gerekçe gösteren Türk Hava Yolları, dış hat biletlerinin fiyatlamasında eurodan dolar kuruna geçti.
GEÇEN HAFTA BAŞLADI
19 Mayıs’tan itibaren başlayan uygulama ile bilet fiyatları günlük dolar kurundan hesaplanıyor. Biletin yanı sıra dış hatlarda rezervasyon değişikliği nedeniyle ödenen cezalarda da ödeme dolar kuru üzerinden gerçekleşiyor.
DOLAR YÜKSELİRKEN KUR DEĞİŞTİ
Uzun yıllardır euro ile gerçekleştirilen satışlarda THY’nin dolara geçme nedeni olarak giderlerin önemli bölümünün dolar olması ve döviz kurlarının çok hareketli olması gösterildi.
Euro kurunun yüksek seyrettiği geçtiğimiz 5 yılda ise THY biletlerin fiyatlamasını sürekli euro kurundan gerçekleştirmişti.

TÜRKİYE’DEKİ UÇAK TRAFİĞİNİ CANLI CANLI İZLEMEK, GÖRDÜĞÜNÜZ TÜM UÇAKLARIN BİLGİLERİNE ULAŞMAK İÇİN KULE VE PİLOTLAR ARASINDAKİ DİYALOGLARI CANLI CANLI DİNLEYİP İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *