24.07.2015 Türkiye’de neler Oldu/Özet

11:33
Türkiye’den sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamız Türkiye’de Bugün’e hoşgeldiniz.
Türkiye güne iki önemli gelişmeyle uyandı: Türk jetlerinin Suriye’de üç IŞİD mevziini vurduğu ve emniyet birimlerinin 13 ilde yaptığı IŞİD / PKK operasyonlarında 250’den fazla kişinin gözaltına alındığı haberleriyle.
Bu gelişmelerin ayrıntıları ve günün diğer haberleriyle karşınızda olacağız.

11:43
IŞİD, PKK ve DHKP/C operasyonu
Türkiye’de sabaha karşı başlatılan büyük emniyet operasyonunda 13 ilde 251 kişi gözaltına alındı.

1ı

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nin açıklamasında “Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlara ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapıldı. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alındı.” denildi.

İstanbul’da 5 bin polisle yapılan operasyonlar sırasında Bağcılar ilçesinde çatışma çıktığı bildirildi.
Çatışmada DHKP/C üyesi olduğu belirtilen bir zanlı öldü.

11:46
IŞİD, Suriye’de vuruldu

2ı

Bu arada Suriye’deki IŞİD hedeflerine ilk kez hava operasyonu düzenlendi.
IŞİD’in saldırısında dün hayatını kaybeden Astsubay Yalçın Nane’nin isminin verildiği operasyonda Diyarbakır’dan dün gece havalanan üç F-16 uçağı, IŞİD hedeflerini bombaladı.
Doğan Haber Ajansı, Suriye’nin Havar Köyü’ndeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu bildirdi.

Havar Köyü, Kilis’in Elbeyli ilçesine bağlı Seve Köyü’nün karşısında bulunuyor.
Patlama sesleri Kilis’ten de duyuldu.
IŞİD hedeflerinin Suriye hava sahasına girilmeden vurulduğu bildiriliyor.

Obama: Türkiye ile birlikte hareket ediyoruz

1o

ABD Başkanı Barack Obama, BBC’ye verdiği özel mülakatta yabancı savaşçıların Suriye’ye akışını durdurmaya çalıştıklarını söyledi. Obama şöyle konuştu:
“Türkler, Ürdünlüler ve bölgede diğerleri ile birlikte yapmak istediğimiz şey, IŞİD’in faaliyet gösteremeyeceği bir ortam oluşturmak. Ancak biz ayrıca yabancı savaşçıların Suriye sınırları üzerinden bu ülkeye akışını durdurmaya çalışıyoruz. Bu konuda ilerleme kaydettik.”

12:03
Economist: Erdoğan’ın politikası işe yaramıyor
İngiltere’de yayımlanan haftalık Economist dergisi, son sayısında Suruç saldırısına değindi. Dergi, Türkiye’nin Suriye politikası hakkında şunları yazdı:
“Erdoğan milliyetçi oyların peşinde olabilir, AK Parti hükümeti kurmayı başaramazsa yeni bir seçim yapılmasını umabilir. Türkiye’yi IŞİD karşıtı mücadeleden uzak tutma politikasının gerisinde hem Kürt milliyetçiliğinden hazzetmemesi, hem de cihatçı terörden korkması olabilir. Ancak eğer strateji buysa, Suruç’taki bombalı saldırının gösterdiği gibi işe yaramıyor.

BU HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

12:08
1Ç

DİYARBAKIR’DAKİ SALDIRININ ARDINDAN GÖZALTILAR
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, dün bir polisin hayatını kaybettiği, birinin de yaralandığı silahlı saldırının ardından girişilen operasyonlarda 17 kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Aksoy, kaza ihbarını değerlendirmek üzere gittikleri Şehitlik Semti’ndeki silahlı saldırıda hayatını kaybeden polis Tansu Aydın için düzenlenen cenaze töreninde konuştu.
Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde soruşturmanın devam ettiğini anlatan Aksoy, “Saldırıyla ilişkisi bulunduğu değerlendirilen 17 kişi gözaltına alındı” dedi.

12:41

1m

Türkiye aktif mücadeleye çekildi
Suriyeli İslamcı muhalif gruplara verdiği desteğe karşın Suriye’deki çatışmayı bir şekilde uzağında tutmaya çalışan Türkiye, savaşın coğrafi yakınlığı ve iki milyona yaklaşan mültecilerin etkisiyle, yavaş ve isteksizce de olsa daha aktif mücadeleye doğru çekiliyor.

NATO müttefiki statüsüne karşın, Ankara ABD ve diğer koalisyon ülkelerine ait jetlerin İncirlik’teki büyük hava üssünü Suriye ve Irak’taki IŞİD herdeflerine karşı kullanılmasından kaçındı.
Şimdi aylar süren müzakerelerin ve Batı’nın artan baskısıyla Türkiye yumuşadı.
IŞİD militanlarıyla sınırdaki çatışmaların ardından Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD hedeflerine kendi hava saldırılarını düzenledi. Türk jetlerinin Suriye hava sahasını ihlal etmediği de özellikle vurgulandı.
Ama bu sadece bir sınır meselesi değil. IŞİD militanları Türk toplumuna sızmış halde.

Güvenlik güçleri ülke çapındaki IŞİD’e karşı operasyon yaptı. Ama operasoynda PKK militanları ve radikal sol da hedef alındı. Bu durum da ülkenin karşı karşıya bulunduğu zorlukların altını çiziyor.

12:52

1EU

Ebu Hanzala kod adlı Bayuncuk da gözaltında
İstanbul’daki operasyonda El Kaide yöneticisi olmakla suçlanan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk’un da gözaltına alındığı öğrenildi.
Radikal’in haberine göre İstanbul’da bayram sabahı düzenlenen etkinliklerdeki konuşmasıyla dikkat çeken Halis Bayuncuk da gözaltına alınanlar arasında.

12:59
Davutoğlu: Operasyonlar noktasal değil, bir süreç

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün IŞİD’i hedef alan operasyonlarla ilgili açıklama yaptı.
Davutoğlu “Üçlü bir kıskaç terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir taraftan 2013 ekim ayında kendisini Terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ve her aşamada da Suriye’deki yıkıcı ve tahrip edici özelliği dışında İslam dünyasında oluşturduğu kötü algı dolayısıyla açıktan tehdit olarak gördüğümüz DAEŞ’ın saldırıları… Suruç’ta intihar saldırısı ve dün itibariyle de sınırımıza saldırı. ” dedi.

“Bugün başlatılan operasyonlar noktasal operasyonlar değil bu bir süreçtir.” diyen Başbakan “İl bazında, örgüt bazında değerlendirmeler yaptık. Başta TSK, MİT müsteşarlarımız olmak üzere güvenlikle ilgili birimlerimiz, en detay şekilde talimatlandırıldı.” diye konuştu.

“İkinci emre gerek olmadan tedbir alınacak”
Davutoğlu, Suriye sınırında “Türkiye’yi tehdit etme potansiyeli taşıyan DEAŞ hedeflerinin yüzde yüz isabetle tam bir başarıyla ortadan kaldırıldığını” söylerken, “TSK’yı yetkilendirdik. Kim tehdit oluşturacak mahiyetle yaklaşırsa, ikinci emre gerek olmaksızın gerekli tedbir alınacak.” dedi.
İncirlik farklı süreç
Davutoğlu ayrıca İncirlik’in açılmasıyla ilgili müzakerelerin ayrı bir süreç olduğunu vurguladı.
Başbakan Şam yönetimine operasyon bilgisi verilmediğini, ancak müttefik ülkelerin bilgilendirildiğini söyledi.

14:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan IŞİD’e karşı hava operasyonu ve polisin IŞİD, PKK ve DHKP/C’yi hedef alan operasyonlarıyla ilgili konuştu.
Erdoğan “Çözüm süreciyle taçlandırmak istediğimiz bu anlamlı yaklaşım istismar edilmek suretiyle hiçbir zaman bölücü Terör örgütü bu attığımız adımlara olumlu yaklaşım vermedi.Bu noktada işte 6-7 Ekim süreci bizler için bir üzüntü süreci oldu.” dedi.

“Operasyonlar sürecek”
“Kuzey Suriye’deki gelişmeler, oradaki yapılanmalar Türkiye’nin bu noktada çok daha farklı bir adımı atmasını gerekli kılıyordu.” diyen Cumhurbaşkanı ABD Başkanı Obama ile de bir görüşmelerinde PKK’nın yanı sıra IŞİD’le mücadele kararlılıklarını teyit ettiklerini vurguladı.
Polisin operasyonlarına da değinen Erdoğan operasyonların “kararlı bir şekilde devam edeceğini” belirtti.

“Zaafımız var”
Erdoğan “İç güvenlik yasası çıkarıldıktan sonra, hala yüzleri kapalı, ellerinde silahlarla, İstanbul’da bile, bakın bile diyorum. ellerinde silahla yürüyenler burada rahatlıkla yürüyebiliyorsa bizim de maalesef güvenlik noktasında zaafımız var demektir.” diyor.
Erdoğan PKK’ya silah bırakma çağrıları için de “Yapıldı o, defaatle yapıldı. Aynı şekilde yine yapıldı. Bunların hepsi silahı bırakmak durumundadır. Eğer silahı bırakmazlarsa, neticesine de katlanırlar. Olay bu kadar basittir.” diye konuştu.

“Koalisyon olmazsa millete gidilir”
Erdoğan İncirlik üssünün koalisyon uçaklarına açılması konusunda da “Belli bir çerçeve içerisinde onlarda aynı şekilde kullanılacaktır.” dedi.
Cumhurbaşkanı, koalisyon görüşmeleri konusunda da “Şu anda görünen o ki bugün de görüşmeler var. koalisyon olur veya olmaz… Olması halinde iş bitmiş demektir, iş başlar. Ama koalisyon olamıyorsa, nihai kararı verecek merci milli iradedir.” dedi.

15:08

Kilis’te askeri hareketlilik

Dün öğlen saatlerinde Kilis’in Elbeyli ilçesi Suriye sınırında nöbet tutan Türk askerleriyle IŞİD güçleri arasında yaşanan çatışmaların ardından bugün de Elbeyli sınır hattında askeri hareketlilik yaşandı.
Bölgeye çok sayıda zırhlı araç sevk edildi.

TSK’ya ait bazı iş makinaları da bölgeye sevk edilerek iş makinaları tanklara yol açıyor.
Elbeyli ilçesine bağlı Dağ Hudut Karakolu çevresinde sessizliğin hakim olduğu gözlemlenirken, bölgede alınan güvenlik önlemlerinin artırıldığı ve sürekli olarak zırhlı araçlarla devriye görevi yapıldığı görüldü.
Asker, sınır hattını 24 saat termal kameralarla gözetliyor.

Sabah saatlerinden itibaren sınır hattında yoğun bir askeri takviye hareketliliği yaşanırken, sınır hattındaki önemli yerlere tanklar ve obüsler yerleştirildi.
Sınır hattındaki güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılırken, olası bir çatışmaya karşılık sınır hattına yakın bölgelerde 112 Ambulansları hazır bekletildi.

15:28

Star Medya binasında bomba paniği
İstanbul Basın Ekspres Yolu’ndaki Star Medya Grubu’nun binasında bomba paniği yaşandı.
Star Gazetesi ve 24 Televizyonu’nun bulunduğu binanın bahçesine bugün öğle saatlerinde bırakılan ve güvenlik görevlilerince fark edilen şüpheli paket bomba paniğine neden oldu.
Çalışanlar binayı boşaltırken, Zaman ayarlı ve basınç tesirli olduğu tespit edilen bomba, güvenlik güçlerince imha edildi.

16:16

IŞİD Türkiye’nin hava saldırıları konusunda sessiz
IŞİD (Irak Şam İslam Devleti), Türkiye’nin örgüte yönelik hava saldırıları karşısında henüz bir açıklama yapmadı. IŞİD’in radyosu El-Bayan’ın haber bülteninde hava saldırılarından bahsedilmedi. IŞİD’e yakın medya sitelerinde de saldırılara yer verilmedi.

16:17
HDP: AKP’nin IŞİD’le mücadelesi samimi değil
HDP (Halkların Demokratik Birlik Partisi) Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Kilis sınırındaki çatışma ve IŞİD’e yönelik operasyonlarla ilgili bir açıklama yayınladı.
HDP açıklamasında hükümet eleştirildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“AKP kendisi üzerinde hem içeride hem de uluslararası alanda oluşan “terörle işbirliği” algısını dağıtabilmek için IŞİD’le mücadele içerisindeymiş gibi bir görüntü sunmaya çalışıyor.

AKP’nin IŞİD’le mücadelesi samimi ve inandırıcı olmaktan son derece uzaktır.
“Bugünkü operasyonların IŞİD ayağıyla AKP kurtarılmaya, temize çıkarılmaya, aklanmaya çalışılmaktadır. IŞİD’i geriletecek, onun Türkiye’deki eylemlerini engelleyecek bir operasyon olmadığı ortadadır.
“Bugün yapılan operasyonların asıl hedefi IŞİD değil, demokratik muhalif kesimlerdir.”

16:26
ENERJİ BAKANLIĞI: ŞIRNAK’TA ELEKTRİK HATTINA SALDIRI OLDU
Enerji Bakanlığı, Şırnak’ta bölgeye elektrik ileten Cizre-Silopi hattında bir elektrik direğinin önceki gün yıkıldığını açıkladı.
Bakanlık ilk kontrollere göre olayın saldırı olduğunun tespit edildiğini belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Bu saldırılarla birlikte hem yerli kaynaklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmıştır hem de bölge halkı karanlıkta bırakılmak istenmiştir” dedi.

17:31

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü’nün henüz kullanıma açılma durumu olmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İncirlik Üssü’nün koalisyon uçaklarına açılması konusunda “Belli bir çerçeve içerisinde onlarda aynı şekilde kullanılacaktır.” demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BBC Türkçe’nin, ‘Bu açıklamanın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla çelişip çelişmediği’ sorusuna, “Bakan Bey ‘henüz’ dedi. Yani ‘İncirlik bugün henüz açılmadı’ dedi” şeklinde yanıt verdi.

18:15
Başbakanlık: “Kilis’te dünkü çatışmada 5 IŞİD’li öldürüldü”

davutoglu_624x351

Reuters ajansına bilgi veren başbakanlık kaynakları, dün Kilis’in Elbeyli ilçesinde, Türkiye-Suriye sınırında bir astsubayın öldürüldüğü saldırı sonrasında beş IŞİD’linin öldürüldüğünü söyledi. Dün bu sayı bir olarak verilmiş ve öldürülen militanın fotoğrafı yayınlanmıştı.
Hürriyet gazetesi de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bu bilgiyi Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’ni ziyareti sırasında aldığını yazdı. Haberde “Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Astsubay Mehmet Yalçın Nane’yi şehit eden 5 IŞİD teröristinin öldürüldüğü bilgisini verdi.” denildi.

19:22
AKP-CHP GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ
Koalisyon arayışları çerçevesinde AKP ve CHP heyetleri arasında bugün yapılan görüşme sona erdi.
Görüşme sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Haluk Koç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik birer açıklama yaptı.

Koç, “Görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek” dedi.
Koç şunları söyledi:
“Genel Başkanlar ile bilgileri paylaşıp sonrasında değerlendiriyoruz. 10’a yakın alt başlık var. Demokratikleşme, anayasa, dış politika gibi konular müzakere konusu olmaya devam edecek.
“Sonuçta demokratik hayatımızın alışık olmadığı bir süreci paylaşıyoruz. Sandıktan çıkan sonuç ile bir ortak sonuç ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Herkes kendi siyasi kimliğimni koruyor. Önemli olan ülkenin çıkarlarının korunması.”
Ömer Çelik ise “4-5 toplantıya daha ihtiyaçları olduğunu” söyledi.

Çelik şöyle konuştu:
“Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna verilebilirse müzakerelere geçilebilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek.
“Koalisyon görüşmelerinde son noktaya kadar ya da herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır. Bir arayış içerisindeyiz.”

19:33
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KOALİSYON GÜÇLERİNİN ÜSLERİ KULLANIMINA ONAY VERİLDİ
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada koalisyon güçlerinin Türkiye’deki üslerin kullanmasına onay verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
DEAŞ’ın Türkiye sınırları ve Türkiye’nin güvenliği bakımından arzettiği tehditin ortadan kaldırılması, bir süredir ABD ile Türkiye arasında yürütülen ortak hareket egzersizinin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir.
“Irak ve Suriye’de 10 aydır devam eden Uluslararası Koalisyon harekatlarına Türkiye, Koalisyon’un bir üyesi olarak, esasen milli imkan ve yetenekleriyle katkı sağlamaktaydı. Nitekim, ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarının ülkemizde konuşlandırılmasına dair iznin Sayın Dışişleri Bakanımızca geçtiğimiz Haziran ayı sonunda açıklandığı hatırlanacaktır.

“Türkiye ve ABD, bu sürecin devamı mahiyetinde, DEAŞ’la mücadeleye yönelik mevcut işbirliğini daha da derinleştirmeye karar vermişlerdir.
“Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu, TBMM’den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak, DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahsekonu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir.

Açıklamada bugün Türk savaş uçaklarının IŞİD’e yönelik gerçekleştirdiği operasyonlara da değinildi:
“Esasen, bu sabah itibariyle, jetlerimiz BM Şartı’nın 51. Maddesi uyarınca meşru müdafa hakkımıza dayanarak Suriye içindeki belirli DEAŞ unsurlarını hedef almış bulunmaktadır.

“DEAŞ’a yönelik Koalisyon harekatına fark yaratıcı katkılar sağlaması beklenen bu yeni işbirliğinin detayları hakkında, operasyonel nedenlerle, bu aşamada bilgi verilmeyecektir.
“Ancak, Türkiye’nin güvenliğinin sağlanmasının yanısıra, Suriye içinde öncelikle DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelerde yaşayanların güvenliğinin kalıcı biçimde sağlanarak pekiştirilmesi de, hava unsurlarının artan mevcudiyetiyle birlikte, bu işbirliğinden beklenen doğal sonuçlar arasındadır.
“Sözkonusu harekatlar, uluslararası hukuk uyarınca icra edilmektedir. Bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de gerekli bildirimde bulunulmaktadır.”

TÜRKİYE’DE DÜN’ÜN ANA BAŞLIKLARI VE ÖZETİNİ SİZLERLE PAYLAŞTIK

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın