Anasayfa / Genel / Türkiye’de Dün : Öne Çıkan Başlıklar
Türkiye'de Dün : Öne Çıkan Başlıklar/Özet

Türkiye’de Dün : Öne Çıkan Başlıklar

Türkiye’de Dün, Öne çıkan başlıklar.

 

12:10
Enflasyon beklentiyi aştı
Nisan ayında enflasyon yüzde 1,63 oldu.
Anadolu Ajansı’nın, anketine katılan ekonomistlerin Nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,34 idi.
Böylece enflasyon beklentileri aşmış oldu.

Zam şampiyonu kadın ceketi
Anadolu Ajansı, Nisan ayında en yüksek fiyat artışının yüzde 32,91 ile kadın ceketinde olduğunu yazdı.
Ajans, kadın ceketini yüzde 28,51 ile patatesin ve yüzde 24,03 ile portakalın takip ettiğini aktardı.

12:37
Kılıçdaroğlu: Taşeronu kaldıracağız
Ardahan’da seçim mitinginde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz. Kaynak var, sözüm söz” dedi.
Türkiye’de “akıllı, dürüst siyaset”in eksik olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede cebini düşünen siyaset var. 11 milyon emekli var, 8 milyon emeklinin aylık geliri bin lira altında” ifadelerini kullandı.
Taşeronu kaldırma vaadi veren Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede taşeronluğu bitirecek ülke CHP’dir. Taşeron işçilik var biliyorsunuz. Devlet çalıştırıyor ama başlarında taşeron var. Parayı taşerona veriyor taşeron da işçiye veriyor. Taşeronu insan haklarına aykırı buluyoruz. Zaten onun parasını devlet ödüyor, taşeronu kaldıracağız” dedi.

CHP Genel Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Benim inancımda kul hakkı yemek yoktur. Benim inancımda siyaset köşeyi dönme sanatı değildir. O nedenle gelin 7 Haziran'da güzel temiz bir sayfa açalım. Huzur olsun, kavga olmasın ülkemizde."

CHP Genel Başkanı sözlerine şöyle devam etti:
“Benim inancımda kul hakkı yemek yoktur. Benim inancımda siyaset köşeyi dönme sanatı değildir. O nedenle gelin 7 Haziran’da güzel temiz bir sayfa açalım. Huzur olsun, kavga olmasın ülkemizde.”

12:53
‘Nisan ayında 22 kadın öldürüldü’
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun internet sitesinde yayımladığı rapora göre, Nisan ayında 22 kadın “erkek eliyle” öldürüldü.

Raporda, en çok cinayetin İstanbul'da işlendiği belirtildi. Öldürülen kadınların yüzde 27'sinin boşanmak veya ayrılmak istedikleri için öldürüldükleri kaydedildi. Raporda "Kadınların %23'ü kocası, % 9'u eski kocası ve %14'ü erkek arkadaşı, yani en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. %31'inin ise kimler tarafından öldürüldüğü belirsiz" ifadelerine yer verildi. Cinayetlerden yüzde 32'sinin ise aydınlatılamadığı ifade edildi.

Raporda, en çok cinayetin İstanbul’da işlendiği belirtildi.
Öldürülen kadınların yüzde 27’sinin boşanmak veya ayrılmak istedikleri için öldürüldükleri kaydedildi.
Raporda “Kadınların %23’ü kocası, % 9’u eski kocası ve %14’ü erkek arkadaşı, yani en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. %31’inin ise kimler tarafından öldürüldüğü belirsiz” ifadelerine yer verildi.
Cinayetlerden yüzde 32’sinin ise aydınlatılamadığı ifade edildi.

13:11
‘Protesto onun da hakkı’
Balıkesir mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı alana gelen bir kadın protesto etti. Demirtaş protesto eden kadına müdahale etmek isteyen güvenlik görevlilerine seslenerek, “Sakin arkadaşlar sakin. Protesto onun da hakkıdır” dedi.
Demirtaş, provokasyona gerek olmadığını kaydederek “Düşüncelerini ifade etmek hanımefendinin de hakkıdır. Güvenlikçi, arkadaşlar lütfen hanımefendiye nazik davranılsın. Onun da hakkıdır saygı duyalım lütfen. Provokasyona gerek yok sakin. Mitingimize kaldığımız yerden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

13:31 Adliyede 1 Mayıs gerginliği 1 Mayıs'taki gözaltıları protesto için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yapan bir grup avukata, polis müdahale etti. Polis, adliyenin içinde müdahale ettiği grubu kalkanlarla iterek dışarı çıkardı. Yaşanan arbede sırasında bazı eylemci avukatların yere düştüğü görüldü.

13:31
Adliyede 1 Mayıs gerginliği
1 Mayıs’taki gözaltıları protesto için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yapan bir grup avukata, polis müdahale etti.
Polis, adliyenin içinde müdahale ettiği grubu kalkanlarla iterek dışarı çıkardı.
Yaşanan arbede sırasında bazı eylemci avukatların yere düştüğü görüldü.

14:19 Erdoğan Siirt'te muhalefete yanıt verdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılışlar için gittiği Siirt'te konuşuyor. Siirt'in siyasi hayatında ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Erdoğan, daha önce burada okuduğu şiir nedeniyle hapse girdiğini ifade etti ve "Bu şiiri bir daha okuyabilir miyiz? Türkiye'nin nereden nereye geldiğini bir daha hatırlayalım. Özgürlük neymiş görelim" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kuran'ı suistimal ediyor" eleştirisini hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Sayın Kılıçdaroğlu, ben Kuran'la büyüdüm, onunla yaşıyorum, Onu sen kendine söyle. Kendi şahsında Kuran’ın yerinin ne olduğu malum" yanıtını verdi.

14:19
Erdoğan Siirt’te muhalefete yanıt verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılışlar için gittiği Siirt’te konuşuyor.
Siirt’in siyasi hayatında ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Erdoğan, daha önce burada okuduğu şiir nedeniyle hapse girdiğini ifade etti ve “Bu şiiri bir daha okuyabilir miyiz? Türkiye’nin nereden nereye geldiğini bir daha hatırlayalım. Özgürlük neymiş görelim” dedi.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kuran’ı suistimal ediyor” eleştirisini hatırlatan Cumhurbaşkanı, “Sayın Kılıçdaroğlu, ben Kuran’la büyüdüm, onunla yaşıyorum, Onu sen kendine söyle. Kendi şahsında Kuran’ın yerinin ne olduğu malum” yanıtını verdi.

HDP’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatma önerisine de değinen Erdoğan, “Malum terörün beslediği siyasi parti, maalesef çok ilginç, Diyanet İşleri’ni kapatacağız diyor. Cami duvarına pislemeye başladılar. İstismarsa, istismarını yapıyorlar. Her türlü yol bunlarda var” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs'ın 'yeni bilançosu' Radikal.com.tr'nin haberine göre 1 Mayıs'ta hukuk örgütleri tarafından oluşturulan kriz masasına göre toplam gözaltı sayısı 452 iken, Emniyet'e göre ise 399. Veriler Adalet İçin Hukukçular isimli platformun hazırladığı 1 Mayıs raporunda yer alırken, platform gözaltına alınan "yüzlerce kişinin otobüslerde gezdirilerek dövüldüğünü, işlem yapılmadan ya da karakola götürülmeden bırakıldığını" söylüyor.

1 Mayıs’ın ‘yeni bilançosu’
Radikal.com.tr’nin haberine göre 1 Mayıs’ta hukuk örgütleri tarafından oluşturulan kriz masasına göre toplam gözaltı sayısı 452 iken, Emniyet’e göre ise 399.
Veriler Adalet İçin Hukukçular isimli platformun hazırladığı 1 Mayıs raporunda yer alırken, platform gözaltına alınan “yüzlerce kişinin otobüslerde gezdirilerek dövüldüğünü, işlem yapılmadan ya da karakola götürülmeden bırakıldığını” söylüyor.

16:04

Diyarbakır Baro Başkanı: 'Cumhurbaşkanı suç işliyor' Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, baro yönetim kuruluyla beraber bir basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğrudan meydanlara çıkarak seçim kampanyası yürüttüğünü ve Anayasayı ihlal ederek suç işlediğini iddia etti. Doğan Haber Ajansı'na göre Elçi, "Sayın Cumhurbaşkanı milletin birliğini temsil eden tarafsız kimliğini bir yana bırakmış, siyasi partiler arasında seçim rekabetinin başladığı bir dönemde meydanlara çıkarak doğrudan taraf olmaya başlamıştır" dedi. Erdoğan'ın Batman ve Diyarbakır mitinglerinde Kürt sorunuyla ilgili sözlerini de eleştiren Elçi, Cumhurbaşkanı'nın "demokratik hukuk devletinin temellerini ortadan kaldırmaya (çalıştığını) ve anayasal hükümleri ve anayasanın en önemli hükümlerini açıkça ihlal ettiğini" söyleyerek "vatana ihanet suçunun" işlenmekte olduğunu iddia etti.

Diyarbakır Baro Başkanı: ‘Cumhurbaşkanı suç işliyor’
Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, baro yönetim kuruluyla beraber bir basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğrudan meydanlara çıkarak seçim kampanyası yürüttüğünü ve Anayasayı ihlal ederek suç işlediğini iddia etti.
Doğan Haber Ajansı’na göre Elçi, “Sayın Cumhurbaşkanı milletin birliğini temsil eden tarafsız kimliğini bir yana bırakmış, siyasi partiler arasında seçim rekabetinin başladığı bir dönemde meydanlara çıkarak doğrudan taraf olmaya başlamıştır” dedi.
Erdoğan’ın Batman ve Diyarbakır mitinglerinde Kürt sorunuyla ilgili sözlerini de eleştiren Elçi, Cumhurbaşkanı’nın “demokratik hukuk devletinin temellerini ortadan kaldırmaya (çalıştığını) ve anayasal hükümleri ve anayasanın en önemli hükümlerini açıkça ihlal ettiğini” söyleyerek “vatana ihanet suçunun” işlenmekte olduğunu iddia etti.

16:12
Cumhurbaşkanı’ndan bölgede ziyaretler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, haftasonu Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Diyarbakır’ı ziyaret etmiş, İstasyon Meydanı’nda halka seslenmişti.

16:29
Erdoğan’ın ofisine ‘böcek koyma’ davası sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine “böcek” olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılandığı davanın 5. duruşması yapıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre duruşmada Romanya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen eski emniyet mensupları Sedat Zavar ve İlker Usta savunma yaptı. Sanıklar suçlamaları reddetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış olan Zavar dinleme cihazını makam odasına koymakla suçlanıyor.

İddianamede sanıklar o dönem Başbakan olan Erdoğan’ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisinin özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaları kaydetmekle suçlanıyor.

Mahkeme savcının talebi üzerine Zavar ve Usta’nın tutukluğunun devamına karar vererek duruşmayı 25 Mayıs’a erteledi.

16:48

CHP'den Erdoğan'a: "Kur'an'la büyüyen birinin hırsızlığın haram olduğunu bilmesi gerekir" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Siirt'te yaptığı konuşmada, "Ben Kur'an'la büyüdüm, Kur'an'la yaşıyorum" sözleriyle, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştirisine, CHP'nin emekli müftü milletvekili İhsan Özkes'ten yanıt geldi. Hürriyet'e konuşan Özkes, "Recep Tayyip Erdoğan Kur'an'la büyüdüğünü, Kur'an'la yaşadığını söylüyor. Kur'an'la büyüyüp, Kur'an'la yaşadığını iddia eden birinin, Kur'an'ın hırsızlığı haram kıldığını, yolsuzluğu haram kıldığını, rüşveti haram kıldığını, kul hakkı yemeyi haram kıldığını, israfı haram kıldığını, baskıyı ve zulmü haram kıldığını bilmesi gerekmez mi? Kur'anla yaşadığını iddia eden birinin bu ilahi emirlere harfiyen uyması gerekmez mi?" diye konuştu.

CHP’den Erdoğan’a: “Kur’an’la büyüyen birinin hırsızlığın haram olduğunu bilmesi gerekir”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Siirt’te yaptığı konuşmada, “Ben Kur’an’la büyüdüm, Kur’an’la yaşıyorum” sözleriyle, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştirisine, CHP’nin emekli müftü milletvekili İhsan Özkes’ten yanıt geldi.
Hürriyet’e konuşan Özkes, “Recep Tayyip Erdoğan Kur’an’la büyüdüğünü, Kur’an’la yaşadığını söylüyor. Kur’an’la büyüyüp, Kur’an’la yaşadığını iddia eden birinin, Kur’an’ın hırsızlığı haram kıldığını, yolsuzluğu haram kıldığını, rüşveti haram kıldığını, kul hakkı yemeyi haram kıldığını, israfı haram kıldığını, baskıyı ve zulmü haram kıldığını bilmesi gerekmez mi? Kur’anla yaşadığını iddia eden birinin bu ilahi emirlere harfiyen uyması gerekmez mi?” diye konuştu.

18:12
Banvit’ten kuş gribi açıklaması
Türkiye’nin büyük üreticilerinden biri olan Banvit, Bandırma Edincik’te tespit edilen kuş gribi nedeniyle Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yaptı.
İhlas Haber Ajansı’na göre Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii A.Ş., kuş gribi vakası görülen işletmeyle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını bildirdi. Öte yandan bugün Banvit hisselerinde yüzde 3’ü aşan kayıplar yaşandı.
Balıkesir ilçesi Bandırma’ın Çinge mahallesinde 3 kilometrelik bir alanda kuş gribi tespit edilmesinden sonra, hayvanlar itlaf edildikten sonra karantina ilan edilmişti.

18:22
‘Daha önceki tavuk ölümleri kuş gribinden değil’
Beyaz Et Sanayicileri Birliği Başkanı Dr. Sait Koca CNN TÜRK’e, Bandırma’daki kuş gribi tespit edilen çiftlikte daha önce yaşanan hayvan ölümlerinin kuş gribinden olmadığını söyledi.
CNN Türk yumurta çiftliğinde dört aydır tavuk ölümleri yaşandığını söylemişti.

19:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siirt’te elinde Kur’an-ı Kerim’le halka hitap ederek muhalefet partilerini eleştirmesi ve hemen arkasından CHP’den kendilerine yönelik eleştirelere verilen cevap bugünün öne çıkan sıcak gelişmeleri arasındaydı.
Bu arada Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kuş gribi nedeniyle bir çiftlikte yaşanan tavuk ölümleri ve bölgedeki 3 kilometrelik karantina da gündemdeydi.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *