Suudi Arabistan’daki idamlar Ankara-Tahran ilişkilerini de olumsuz etkiledi. İran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak İran resmi haber ajansının Erdoğan hakkında yaptığı olumsuz haberlerine son vermesi istendi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin büyükelçiliğe çağrıldığı belirtildi. Açıklamada İran basınında çıkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan’daki idamlar arasında bir bağ kurulmasının kınandığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

‘Erdoğan’ın ziyaretiyle idamlar arasında bağ kurdular’

“İran resmi makamlarına bağlı bazı basın organlarında yayımlanan haberlerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’a gerçekleştirdikleri ziyaret ile sözkonusu ziyaretten sonra bu ülkede infaz edilen idam cezaları arasında bağ kurulmasını ve doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımızı itham eden ifadelerde bulunulmasını şiddetle kınadığımız ve komşu İran halkında Sayın Cumhurbaşkanımız aleyhinde bir kanaat oluşturmayı hedefleyen bu tür yayınlara derhal son verilmesini istediğimiz bildirilmiştir.”

Türkiye Dışişleri'nden İran elçisine 'Erdoğan uyarısı'
Şii din adamı Nimr Bakır El Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idamı İran’da protesto edilmişti.

Erdoğan ‘iç hukuk meselesi’ demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’la İran arasında krize neden olan Şii din adamı Nimr Bakır El Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idamını “iç hukuk meselesi” olarak değerlendirmişti.

47 kişi Suudi Arabistan’da cumartesi günü idam edilmişti. Şii din adamının idam edilmesini protesto eden göstericiler Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhet Konsolosluğu’nu ateşe vermişti. Riyad da buna karşılık olarak Tahran’la diplomatik ilişkileri kesme kararı aldığını duyurmuştu.

Riyad’ın yaptırımları

Suudi Arabistan İran’la hava trafiğini askıya almış, ticari ilişkileri durdurmuştu. Suudi Arabistan vatandaşlarının İran’a gitmesi yasaklanmıştı. Suudi Arabistan’ın müttefikleri Bahreyn, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cibuti de İran’a diplomatik yaptırım uygulama kararı almıştı.

ÖNERDİĞİMİZ LİNKLER

>> Suudi Arabistan 47 kişiyi idam etti
Suudi Arabistan’da terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle aralarında Şii din adamı Şeyh Nimr el Nimr’in de bulunduğu 47 kişi idam edildi.

>> ‘Suudi Arabistan’ın yaptığı çılgınlık’
Suudi Arabistan-İran gerginliği ve AB’nin tepkisini çeken Polonya’daki uygulamalar bugünkü Alman basınından seçtiğimiz konular.

>> ‘Suudi Arabistan pimi çekilmiş bomba ile oynuyor’
Suudi Arabistan’ın nüfuzlu Şii din adamı Nimr el Nimr ve 46 kişiyi idam etmesiyle Körfez’de başlayan gerilim tırmanıyor. Körfezdeki gerilim Alman basınında da ağırlıklı yorum konusu.

>> Suudi Arabistan – İran gerilimi Türkiye’yi zorladı
Batılı uzmanlara göre, Ortadoğu’da nüfuz etme gücünü kaybeden Türkiye, Suudi Arabistan ile İran arasında tırmanan gerilimde tarafsızlığını korumaya özen göstermeli.

[divider]

Facebook /Akademiportal.Eurepo   Twitter /akademiportal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın