ABD Başkanı Donald Trump’ın, Covid yardım paketi yasasını imzalamaması nedeniyle, milyonlarca Amerikalı işsizlik yardımı ödemelerinden geçici olarak mahrum kaldı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, Trump’ın yasayı imzalamayı geciktirmesi halinde, bunun “yıkıcı sonuçları” olacağını söylemişti.

Yasanın Trump tarafından imzalanmamasından işsizlik yardımları ve zorla evlerden tahliye yasağı da etkilenecek.

900 milyar dolar tutarındaki yardım paketi, zorlu müzakereler ve karşılıklı ödünlerin ardından Kongre tarafından onaylanmıştı.

Trump ise, halka daha büyük bir tek seferlik ödeme yapılmasını istediğini söylüyor.

Tasarıda, yılda 75 bin dolardan az kazanan ABD’lilere tek seferlik 600’er dolar ödeme yapılması öngörülüyordu. Trump, 2 biner dolar ödenmesini istediğini söylemişti, ancak Kongre’deki Cumhuriyetçiler bu değişikliğe onay vermedi.

Trump, paylaştığı bir Twitter mesajında, yine tutumunu savundu ve koronavirüs salgınından Çin’i sorumlu tuttu.

Koronavirüs ekonomik yardım paketi, 2,3 trilyon dolarlık harcama paketinin bir parçası. Buna federal hükümetin yapacağı 1,4 trilyon dolarlık harcama da dahil. Kongre üyeleri geçici bir ara tasarıyı kabul etmezlerse, ABD hükümeti kısmen kapanacak. Ancak bu tasarıda koronavirüs ekonomik yardım paketi yer almayacak ve yine Başkan Trump’ın imzası gerekecek.

İşsizlik yardımı ödemelerini alamayacak ABD’lilerin sayısının 14 milyon kişi dolayında olduğu belirtiliyor.

Trump Covid yardım paketini imzalamadı

Biden ne dedi?

Biden, geçiş dönemi için hazırlanan internet sitesinde yayımladığı sert yazılı açıklamada, Trump’ın tasarıyı imzalamayı reddetmesini “sorumluluktan feragat etmek” diye tanımladı.

Açıklamada “Noel’den bir gün sonrası ve milyonlarca aile Başkan Donald Trump,’ın Kongre’de her iki partinin desteğiyle ve ezici bir çoğunlukla kabul edilen ekonomik yardım tasarısın imzalamaması nedeniyle, ayın sonunu getirip getiremeyeceklerini bilmiyor” dedi.

Biden, Kongre üyelerini verdikleri ödünlerden ve her iki partinin de desteklediği bir tasarıyı elde etmelerinden dolayı överken, “Başkan Trump da onlara katılmalı ve milyonlarca ABD’linin bu tatil döneminde sofraların yiyecek götürmeleri ve başlarını sokacak bir evleri bulunmasını garanti etmeli” diye de ekledi.

Peki Trump’ın tutumu ne?

Trump, Twitter’daki açıklamasında tasarıya karşıtlığını tekrarladı ve “Ben sadece büyük halkımızın tasarıdaki gibi 600 dolar değil, 2000 dolar almasını istiyorum” dedi.

Koronavirüs yardım tasarısı geçen Pazartesi günü Temsilciler Meclisi ve Senato’da büyük çoğunlukla kabul edilmişti, ancak Trump bir gün sonra paketin bir “utanç olduğunu” ve “birçok müsrif unsuru bulunduğunu” söyleyip, veto etme tehdidinde bulunmuştu.

Federal bütçedeki dış yardımlara dikkat çeken Trump, bu paranın zorluk çeken ABD’lilere verilmesi gerektiğini savunmuştu.

Geçen Temmuz ayında duran müzakerelerden uzak kalan Trump’ın geçen tasarıyı geri gönderme kararı, Kongre üyelerini şaşırtmıştı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu ay başında 600 dolarlık ödeme teklifi yapmıştı ve birçok Kongre üyesi, Trump’ın itirazlarını şimdiye dek niye dile getirmediğini sorguladı.

Şimdi ne olacak?

Trump imzalamayı reddederse, harcama paketinin akıbeti belirsizliğini koruyacak.

Reuters’a konuşan bir yetkili, Beyaz Saray’ın Trump’ın tasarıyı bugün imzalayıp imzalamayacağı konusunda bir güncelleme almadığını söyledi.

Pakette, federal hükümetin Eylül 2021’e dek harcayacağı para da bulunduğunda, ara bir tasarı başkan tarafından imzalanmazsa, Salı günü hükümet kuruluşları kapanabilir.

Ancak bu ara tasarıda koronavirüs ekonomik yardım paketi yer almayacak ve bu duru milyonlarca ailenin durumunun kritik olmasına yol açıyor.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, sadece ABD’lilere 2 biner dolarlık ödeme yapılmasını öngören tasarıyı bugün oylayacak.

Temsilciler meclisi aynı zamanda, Trump’ın imzalamak yerine veto ettiği 740 milyar dolarlık savunma bütçesini oylayacak. Kongre üyeleri, oylamayla Trump’ın vetosunu geçersiz kılmayı planlıyor, ancak bunun için Temsilciler Meclisi ve Senato’da üçte ikilik çoğunluğa ihtiyaçları var.

Trump, 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketini ‘israf’ diyerek imzalamadı ( 23 Aralık 2020 )

Trump Covid yardım paketini imzalamadı
Trump, “gülünç derecede düşük” benzetmesini yaptığı kişi başına 600 dolarlık ödemelerin 2 bin dolara çıkarılmasını istedi

ABD Başkanı Donald Trump, onayına sunulan 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketi için “utanç verici” yorumunu yaptı ve ‘israf’ olarak niteledi.

Twitter hesabında yayımlanan videoda Trump, tasarıyı veto edeceğine ilişkin açık bir mesaj vermese de son durumundan memnun olmadığını söyledi:

“Buna Covid yardım tasarısı deniyor, ancak Covid ile neredeyse hiçbir ilgisi yok.”

Trump açıklamasında, “Kongre’den yasadaki savurgan ve gereksiz maddelerden derhal kurtulmasını ve bana uygun bir paket göndermesini istiyorum” diye konuştu.

Kişi başına yapılacak 600 dolarlık ödemenin 2 bin dolara çıkmasını istedi
Pakette öngörülen paranın Amerikan vatandaşlarına gitmesi gerektiğini ifade eden Trump şunları söyledi:

“Paket, Kamboçya’ya 85.5 milyon dolar, Burma’ya 134 milyon dolar, gidip sadece Rusya’dan silah alacak olan Mısır ordusuna 1.3 milyar dolar yardım içeriyor. Pakistan’daki demokrasi ve cinsiyet programlarına 25 milyon dolar veriyor. Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Panama’ya da 505 milyon dolar yardım ediliyor.”

ABD Başkanı, başkentteki müze ve galerilere de toplamda neden 1 milyar dolardan fazla ödenek ayrıldığını sorguladı.

Kongre’nin yabancı ülkeler, lobiciler ve özel çıkarlar için bol miktarda para ayırırken neden Amerikan halkına en az parayı ayırdığını soran Trump, “gülünç derecede düşük” benzetmesini yaptığı kişi başına 600 dolarlık ödemelerin de 2 bin dolara çıkarılmasını istedi.

Büyük tartışmaların ardından kabul edilmişti

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında Temmuz ayından bu yana süren tartışmaların ardından paket üzerinde Pazartesi günü mütabakat sağlanmış ve 5 bin 593 sayfa halinde açıklanmıştı.

Kongre’nin sözkonusu yardım paketi tasarısını Cuma gününe kadar geçirmesi bekleniyordu, ancak müzakereler hafta sonu boyunca devam etti.

Demokratlar, programın özel sektöre gereksiz bir hükümet müdahalesi olduğunu söylüyorlardı.

Cumhuriyetçiler ise, Demokratları paket için adım atmamakla ve bu strateji ile de 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı görevine başlayacak olan Joe Biden’ın başlangıcını baltamakla suçluyorlardı.

İki taraf, şu anda yürürlükte olan programı aynı şekilde onaylamadılar. Bunun yerine benzer bir programın oluşturulmasını engellemeyen bir dil üzerinde anlaştı.

Açıklanmasının ardından birkaç saat içerisinde oylamaya sunulan paketi tam anlamıyla okuyamadıklarını söyleyen çok sayıda Meclis üyesi, tasarıyı protesto ettiğini açıklamıştı.

Buna rağmen tasarı Temsilciler Meclisi’nden 359’a 53; Senato’dan ise 92’ye 6 oyla kabul edilmişti.

Onayına sunulmasıyla beraber Trump’ın da tasarıyı imzalayacağı bekleniyordu.

Pakette neler var?

Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik olarak zor durumda kalan Amerikalıları rahatlatacak olan paket Mart ayındaki 2,4 trilyon dolarlık paketin ardından ülke tarihinin en büyük teşvik paketi özelliğini taşıyor.

Paket kapsamında yetişkinler ve çocuklar için 600 dolar doğrudan ödeme yapılacak, işsizlik ödemeleri haftalık 300 dolar daha artırılacak ve küçük işletmelere de toplamda yüz milyarlarca dolar ek yardım sağlanacak.

Kira yardımı için 25 milyar dolar destek ayrılan pakette, eğitim kuruluşlarına tekrar güvenli bir şekilde açılabilmeleri için de 82 milyar dolar aktarılacak.

Bağımsız sinema salonları ve kültür kurumları için 15 milyar doları içeren programda ayrıca afet hibeleri için de 20 milyar dolarlık ödeme planlanıyor.

Ayrıca pakette şu destekler de yer aldı:

  • Gıda yardımı için 13 milyar dolar,
  • Uluslararası aşı ittifakı için 4 milyar dolar,
  • Geniş bant internet erişimi için 7 milyar dolar,
  • Düşük gelirli konut inşaatını teşvik etmek için artırılmış vergi indirimleri,
  • İşletmeleri çalışanlarını işten çıkarmamaya teşvik eden vergi indirimleri,
  • İşverenleri ücretli hastalık izni vermeye teşvik edecek vergi indirimleri,
  • Düşük gelirli çalışanlar için geliştirilmiş vergi indirimleri.

 

Kongre, paketi Eylül 2021’e kadar hükümet programlarını finanse edecek 1,4 trilyon dolarlık bir bütçe tasarısına dahil etmeyi hedefliyor.

Daha önce açıklanan paket kapsamındaki pek çok destek bu ay sonunda sona eriyordu. Bununla birlikte de yaklaşık 12 milyon Amerikalıya sunulan işsizlik yardımları da son bulması bekleniyordu.

‘Bu paket ilk adım’

Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden ise Salı günü düzenlediği basın toplantısında, 900 milyar dolarlık yardım paketinin “ilk adım” olduğunu ve hükümetin daha fazlasını yapması gerekeceğini söyledi.

Biden, “Covid’e karşı savaştaki en karanlık günlerimiz arkamızda değil, önümüzde” dedi.


Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here