TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmasını ve HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatına yönelik incelemeleri sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop, “Anayasamızda parti kapatma var, bir ilk değil. Siyasi partilerin kapatılması gerektiren sebeplerle ilgili siyasi partilerin ihlallerde bulunmaması gerekir” dedi.

Anayasamızda, mevzuatımızda parti kapatma var. Bunun gerekçeleri, sebepleri de var. İlk defa karşılaşılan bir durum da değil. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından dava açılıyor. Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili incelemeler yaptıktan sonra bir karar verecek…Gönül ister ki olmasın ama siyasi partilerin kapatılmasını gerektiren hususlar, sebeplerle ilgili de siyasi partilerin hassasiyet göstermesi, ihlallerde bulunmaması da gerekir. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Daha önce bu şekilde (HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine) benzer bir olay yaşandı. 3 milletvekilinin vekillikleri sona ermişti. Birisi sayın (Enis) Berberoğlu’ydu. Gergerlioğlu ile ilgili süreç ilk defa çıkan bir süreç değil. Kesin hüküm kesin hükümdür. Anayasa’da çok açık bir şekilde kesin hükmün Genel Kurula bildirilmesiyle milletvekilliğinin düşeceği yazıyor. Yanlışlık varsa, süreçlerde mevzuatımızda var.

Mustafa Şentop
TBMM Başkanı

Daha önce milletvekilliği düşrülen CHP’li Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında aldığı “hak ihlâli” kararı sonrası Meclis’e dönmüş ve yeniden milletvekili olmuştu.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu da AYM’nin kararı çıkana kadar Meclis’ten ayrılmayacağını söylüyor.

Yargıtay’ın 2,5 yıl hapis cezasını onadığı Gergerlioğlu, “ifade özgürlüğünün ihlal edildiği” gerekçesiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here