Taliban’ın ülkede kontorolü ele geçirmesinden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında konuşan Sözcü Zabihullah Mücahid “20 yıllık mücadeleden sonra ülkemizi özgürleştirdik ve yabancıları kovduk. Bu, tüm ulus için gurur duyulacak bir an” dedi.

Afganistan‘ın artık bir savaş ya da çatışma alanı olmayacağından emin olmak istediklerini söyleyen Mücahid “Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiç bir iç ya da dış düşman istemiyoruz” diye konuştu.

“Kabil’de kaos görmek istemiyoruz” diyen Sözcü şöyle devam etti;

“Planımız Kabil’in kapılarında durup, geçiş sürecinin yumuşak bir şekilde tamamlanmasıydı. Ancak bir önceki yönetim öyle iktidarsızdı ki, güvenlik güçleri güvenliği sağlayabilmek için hiçbir şey yapamadı. Biz bir şeyler yapmalıydık. Kabil sakinlerinin güvenliğini sağlamak için kente girmeliydik.”

‘Kadın hakları şeriata göre olacak’

Zabihullah Mücahid “Uluslararası topluma kimsenin zarar görmeyeceği yönünde güvence vermek istiyorum. Uluslararası toplumla herhangi bir sorun istemiyoruz” diye konuşurken, “Dini ilkelerimize göre hareket etme hakkımız var. Diğer ülkelerin farklı yaklaşımları, kuralları ve düzenlemeleri var. Afganlar’ın da değerlerimiz uyarınca kendi kurallarına ve ve düzenlemelerine sahip olma hakkı var” diye konuştu.

Mücahid kadın hakları konusunda da “Şeriat düzeni altında kadın haklarına bağlıyız. Bizimle omuz omuza sıkı çalışacaklar. Uluslararası topluma, herhangi bir ayrımcılık olmayacağı konusunda güvence vermek istiyorum” dedi.

Sözcü Zabihullah Mücahid, kadın hakları konusundaki bir soruyu da “kadınların çalışmasına ve öğrenim görmemize kendi çerçevemizde izin vereceğiz” diye yanıtladı.

‘Medya aleyhimize çalışmamalı’

Mücahid “Kadınlar toplumumuzda çok aktif olacak, bizim çerçevemiz içinde” dedi.

“Kültürel çerçeveleri içinde medyaya da bağlı olduklarını” belirten Sözcü “Medyanın faaliyetlerinde hiçbir şey İslami değerlere aykırı olmamalı. Siz medyadakiler eksik kaldığımız noktalara dikkat etmeli ki, ulusumuza daha iyi hizmet edelim. Ama medya bizim aleyhimize çalışmamalı. Ulusun birliği için çalışmalı” dedi.

Yabancılara çalışanlardan intikam alınmayacak

Zabihullah Mücahid, yabancı güçler için çalışan üstleniciler ve çevirmenler sorulduğunda ise “Hiç kimseye intikam hissiyle yaklaşılmayacak. Burada büyüyen gençler, onların gitmesini istemiyoruz. Onlar bizim değerlerimiz” dedi.

Sözcü “Hiç kimse kapılarını çalıp, kimler için çalıştıklarını sormayacak. Güvende olacaklar. Kimse onları sorgulamayacak ya da kovalamayacak” diye de ekledi.

‘Hükümeti kurmaya çalışıyoruz ‘

Zabihullah Mücahid “Afganistan’ın istikrarı ve barışı için herkesi affettik. Savaşçılarımız, halkımız, hepimiz bütün tarafları dahil ettiğimizden emin olacağız. Düşman için savaşıp, hayatını kaybedenler. Bu onların hatasıydı. Ülkeyi günler içinde fethettik. Hükümetin oluşturulmasından sonra her şey daha da net olacak” ifadelerini kullandı.

‘Taliban evrim geçirdi’

Taliban Sözcüsü, hükümetin oluşturulmasından sonra, ulusa hangi yasaların sunulacağına karar vereceklerini belirtti ve “Söylemem gereken bir şey var, hükümeti kurmak için ciddi şekilde çalışıyoruz. Kurulduktan sonra duyurulacak” dedi.

Zabihullah Mücahid “20 yıl önce de, şimdi de ülkemiz Müslüman bir ulus. Ama deneyim, olgunluk ve vizoyna gelince, şimdiki halimizle 20 yıl öncesi arasında büyük bir fark var” derken, “Atacağımız adımlar arasında bir fark var. Bir evrim süreci oldu” diye konuştu.

‘Afganistan toprakları kimseye karşı kullanılmayacak’

Taliban Sözcüsü, ülkenin El Kaide militanlarına ev sahipliği yapma riski olup olmadığı sorulduğundaysa “Afganistan toprakları, kimseye karşı kullanılmayacak. Uluslararası topluma bu güvenceyi verebiliriz” dedi.

Taliban Siyasi Büro Başkanı Molla Baradar ve lider kadrosu Kandahar’a ulaştı

Taliban Siyasi Büro Başkanı Molla Baradar, hareketin diğer üst düzey isimleriyle birlikte Afganistan’ın Kandahar kentine ulaştı.

Baradar Taliban’ın kurucularından ve en üst düzey liderlerinden biri. Molla Baradar ve siyasi liderlerin nereden Kandahar’a uçtukları bilinmiyor, ancak lider kadrosunun çoğu ABD’yle uluslararası güçlerin çekilmesini müzakere ettikleri Katar’ın başkenti Doha’daydı.

40 YILLIK ÇATIŞMADAN SONRA TALİBAN’IN HIZLI İLERLEMESİNİN ZAMAN ÇİZELGESİ
29 Şubat 2020 Trump, Taliban ile anlaşmayı müzakere ederek 1 Mayıs 2021 için ABD’den çekilme tarihini belirledi
17 Kasım 2020 Pentagon, Afganistan’daki asker sayısını 2500’e indireceğini duyurdu
15 Ocak 2020 Genel müfettiş, ABD’nin Afganistan’daki çabalarının “kibir ve yalanını” ortaya koyuyor
3 Şubat 2021 Afgan Çalışma Grubu raporu, ‘sorumsuzca’ çekilmeye karşı uyarıyor
Mart Askeri komutanlığı, Biden’ı geri çekilmekten vazgeçirmek için son çabayı gösteriyor
14 Nisan B iden, çekilmenin 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurdu
4 Mayıs – Taliban savaşçıları, güney Helmand eyaletindeki Afgan güçlerine büyük bir saldırı başlattı. Ayrıca en az altı ilde daha saldırıyorlar
11 Mayıs – Şiddet ülke genelinde yoğunlaşırken Taliban, başkent Kabil’in hemen dışındaki Nerkh bölgesini ele geçirdi
7 Haziran – Üst düzey hükümet yetkilileri, çatışmalar kötüleşirken 24 saat içinde 150’den fazla Afgan askerinin öldüğünü söyledi. Ülkenin 34 vilayetinin 26’sında çatışmaların sürdüğünü ekliyorlar.
22 Haziran – Taliban savaşçıları ülkenin kuzeyinde, güneydeki geleneksel kalelerinden uzakta bir dizi saldırı başlattı. BM’nin Afganistan elçisi, 370 bölgeden 50’sinden fazlasını aldıklarını söyledi.
2 Temmuz – ABD gece yarısı Bagram Havaalanı’nı tahliye etti
5 Temmuz – Taliban, Ağustos ayında Afgan hükümetine yazılı bir barış önerisi sunabileceklerini söyledi.
21 Temmuz – Üst düzey ABD’li generale göre, Taliban isyancıları ülkenin bölgelerinin yaklaşık yarısını kontrol ediyor ve ilerlemelerinin ölçeği ve hızının altını çiziyor
25 Temmuz – ABD, Taliban saldırılarına karşı koymalarına yardımcı olmak için yoğun hava saldırılarıyla “önümüzdeki haftalarda” Afgan birliklerini desteklemeye devam etme sözü verdi
26 Temmuz – Birleşmiş Milletler, Mayıs ve Haziran aylarında artan şiddet olaylarında yaklaşık 2.400 Afgan sivilin öldürüldüğünü veya yaralandığını açıkladı.
6 Ağustos – Ülkenin güneyindeki Zaranj, yıllar sonra Taliban’ın eline geçen ilk eyalet başkenti oldu. Kuzeydeki değerli Kunduz şehri de dahil olmak üzere, önümüzdeki günlerde daha pek çoğu takip edilecek
13 Ağustos – Pentagon, Kabil’in yakın bir tehdit altında olmadığı konusunda ısrar etti
14 Ağustos – Taliban, kuzeydeki büyük şehir Mezar-ı Şerif’i ve çok az direnişle Kabil’in sadece 70 km (40 mil) güneyinde Logar eyaletinin başkenti Pul-e-Alam’ı aldı. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, sonraki adımlar konusunda yerel ve uluslararası ortaklarla istişarelerde bulunduğunu söylerken, ABD sivillerini Kabil’den tahliye etmek için daha fazla asker gönderiyor.
15 Ağustos – Taliban, doğudaki kilit şehir Celalabad’ı savaşmadan ele geçirdi ve Kabil’i etkili bir şekilde kuşattı.
Bir içişleri bakanlığı yetkilisi, ABD’nin diplomatları helikopterle büyükelçiliğinden tahliye ettiği sırada Taliban isyancılarının Kabil’e girdiğini söyledi.

 

 

Twitter 

YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here