Sarraf Davası Yeni Gelen Tanık İle Atilla’nın Çok Dışına Çıktı

‘Savcılık makamı Rıza Sarraf’a Sormadığı Soruları Bu Tanığa Sordu’

Sarraf davasında, eski Komiser Yardımcısı Korkmaz tanık olarak dinlendi

ABD’nin New York şehrinde, Rıza Sarraf‘ın tanık olarak yer aldığı ‘ABD Hakan Atilla’ya karşı’ davasının 10. duruşması gerçekleşti. Davada, Eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak dinlendi.

Davanın savcıları Hakan Atilla’nın avukatlarını davayı ana gündeminden saptırmakla suçladı. Tanık Cohen’in çarpraz sorgusu sırasında, Cohen’e ikincil yaptırımlar konusunda soru soran Atilla’nın avukatlarına itiraz eden savcılar, gerekçelerini 4 sayfalık bir mektupla mahkemeye sundu.

Atilla’nın avukatları ise, Cohen’e müvekillerinin yaptırımlar konusundaki yasa olarak bildiği konularla ilgili sorular sorduğunu söyleyerek itirazda bulundu. Mahkeme, Cohen’in sorgusu konusunda, hükümetin daha önce verdiği resmi kararların ötesine geçtiğini belirtti.

YENİ BİR TANIK DİNLENECEK

ABD’nin Hazine Bakanlığı’na bağlı Finansal Suçlar Uygulama Ağı’nda çalışan Joshua Kirchenbaum’un, davanın yeni tanığı olduğu belirtildi. Tanığın, daha önce Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nde (OFAC) çalıştığı ifade ediliyor. Hakim, Kirchenbaum’dan OFAC’a ilişkin bir belgenin doğrulanmasını istedi. 2012 tarihli metnin, ABD’nin İran yaptırımlarıyla ilgili bir nevi yönetmelik olduğu belirtildi. Kirchenbaum, sanığın o dönemki yönetmelik sebebiyle altın satışına izin verilmediğini bildiğini söyledi.

Tanık “İran ile Türkiye arasındaki mevcut ticari ilişkin öyle bir duruma gelmişti ki, İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği malların tutarı 4 milyar dolar daha fazlaydı” ifadesini kullandı. Sorgunun ardından çarpraz sorguya geçildi.

ÇARPRAZ SORGUYA GEÇİLDİ

Atilla’nın avukatı Victor Rocco, Kirchenbaum’a doğrudan sorguda elde edilen deliller üzerinden sorular soruyor:

Rocco: Sizin ofisinizden Atilla’nın ofisi veya Halkbank telefonla aranmış, bu görüşmenin kaydı burada.

Kirschenbaum: Arayan tarafın hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Kim kimi aradı, hatırlamıyorum.

Soru: Görüşme ne kadar sürdü, hatırlıyor musunuz?

Kirschenbaum: Birkaç dakikadan biraz fazla, ama saatlerce sürmedi.

Kirschenbaum, görüşmenin 20 dakika mı yoksa bir saate yakın mı sürdüğünü hatırlamıyor.

Rocco: Sizin ofisinizden Atilla’nın ofisi veya Halkbank telefonla aranmış, bu görüşmenin kaydı burada.

Kirschenbaum: Arayan tarafın hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Kim kimi aradı, hatırlamıyorum.

Kirchenbaum’un sorgusu bitti ve kürsüden ayrıldı. Kürsüye “emniyet teşkilatında komiser yardımcısı olduğu belirtilen, Türkçe ifade veren bir yeni tanık geldi.

‘1 NUMARA RECEP TAYYİP ERDOĞAN’

Hakkari’de ve İstanbul’da görev yaptığını belirten tanık, ‘Sarraf’ın lideri olduğu örgüt ile ilgili soruşturmanın’ başında olduğunu söyledi. Tanık, örgütün çatısı altında üç grup olduğunu belirtti. Üçüncü grubun başında, Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan, ikinci grubun başında ise Muammer Güler’in olduğunu belirten tanık, ‘1 Numara’ dedikleri kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia etti.

​’SAHTE EVRAKLA, GANA’DAN 1.5 TON ALTIN’

Tanığın, eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz olduğu belirtildi. Soruşturmanın kapsamının başlangıçta kaçakçılık ve kara para aklama olduğunu belirten Korkmaz, savcılığın “ne kaçakçılığı” sorusu üzerine “altın” yanıtını verdi. Soruşturma kapsamındaki diğer isimler arasında Süleyman Aslan, Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan olduğunu belirten tanık, Sarraf’ın sahte evrakla Gana’dan 1.5 ton altın getirdiğini söyledi.

Korkmaz, Aralık 2013’te Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ve Rıza Sarraf tarafından gönderilen ayakkabı kutusu içindeki paraları, soruşturma sırasında doğruladığını söyledi.

‘GÜLER’E 200 BİN DOLAR ÖDENDİ’

Korkmaz ifadesinde, Muammer Güler’e, oğlu Barış Güler aracılığıyla 200 bin dolar tutarında ödeme yapıldığını söylüyor.

‘OPERASYONDAN BEŞ GÜN SONRA BAŞKA YERE TAYİN EDİLDİM’

17 Aralık operasyonu ile ilgili konuşan Korkmaz, operasyon kapsamında yaklaşık 20 evi arama yaptıklarını söyledi. Operasyondan beş gün sonra ise, ‘Köprü koruma birimi’ne tayin edildiğini söyledi.

Korkmaz, Türkiye’den ayrılma kararını ise, ağustos 2016 tarihinde aldığını söyledi.

Dava, yargıçın Korkmaz’a kaç yaşında olduğunu sormasıyla sona erdi. Otuz yaşındaki Korkmaz’ın tanık olarak dinlenmesine yarın da devam edileceği öğrenildi.

***

Mesela Zafer Çağlayan ve Sarraf arasında, Sarraf’ın uçağında geçen ikili bir görüşmeye ilişkin soru sordu. Oysa Rıza Sarraf’a o görüşmeye ilişkin hiç soru sorulmamıştı. Yani iki kişinin olduğu görüşmede biri itirafçı olmuşken ona sormuyorlar ama gidip telefon dinlemesi yapan tanığa bunu soruyorlar. Çok garipti.”

“Savcılığın ambargonun delinmesi konusunda herhangi bir endişesi yok” diyen Gürcanlı, “Nitekim Atilla’nın avukatları da bu ambargonun rüşvet yoluyla Rıza Sarraf tarafından delindiğini daha açılış konuşmasında söylediler. Buradaki dava aslında Atilla’nın bu işin bir parçası olup olmadığı yönündeydi. Fakat yeni gelen tanık ile birlikte Atilla’nın çok dışına çıktı” ifadelerini kullandı.

‘ESKİ KOMİSER YARDIMCISI 17 ARALIK SORUŞTURMASINI SANKİ TEK BAŞINA YAPMIŞ GİBİ KONUŞTU’

Gürcanlı, şöyle devam etti: “Eski polis geldiğinden beri iş çok daha siyasi oldu. Bu eski polis zaman zaman Türk mahkemelerini karalayan, Türk emniyetini, Türk hükümetini karalayan açıklamalar yapmaya başladı. Çok ciddi bir hınç ile konuşuyor. İtiraf için değil de suçlamalar yapmak için gelmiş. 17 Aralık soruşturmasını sanki tek başına yapmış gibi konuştu.”

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here