Tıp dünyası bazen akıl karıştırıcı olabilir. Sağlık alanında kullanılan terimler ve hatta bazen sağlık profesyonellerinin açıklamaları bile bazen hastalara veya ailelerine oldukça karmaşık gelebilir.

Tıp alanında öğrenim gören öğrenciler de tıp biliminin karmaşıklığını özümsemek için zorlanırlar ve pek çok terim ve bilgiyi öğrenmek, ezberlemek ve özümsemek zorundadırlar. Bu bölümde, tıp alanında kullanılan terimleri anlamanızı kolaylaştırmaya çalıştık. Bir göz atın! Bu videolar hiçbir şekilde tıbbi bir önermede bulunmamaktadır.
Videolar profesyonel tıbbi tavsiye, herhangi bir tahlil veya tedavinin yerine geçmek amacı taşımamaktadır. Sağlık durumunuza ilişkin soruları her zaman tıp alanında uzman kişilere, doktorlara danışmalısınız.

SAĞLIK - TIP: Solunum sistemi hastalıkları Akciğerler ile tanışın

 

Akciğerler ile tanışın

Akciğerlerimiz, bronş ağaçları (tepetaklak edilmiş, milyonlarca yaprağı olan bir ağaç düşünün), kanı getirip götüren kan damarları ve her şeyi bir arada tutmaya yarayan bir ortam oluşturan, protein açısından zengin bir sıvıdan oluşur! Bu dengeli organın herhangi bir bölümü düzgün çalışmıyorsa, insanda nefes darlığı hissi uyanabilir.

 

SAĞLIK - TIP: Solunum sistemi hastalıkları Akciğerler ile tanışın
Ciğerler aynı zamanda dış etkenlere de maruz kalırlar ve bu sebeple enfeksiyona eğilimlidirler. Enfeksiyonlara karşı koyabilmek için akciğerler, ileri geri sallanarak kelimenin tam anlamıyla tehlikeli bakterileri silip süpüren ve ortadan kaldıran küçük protein kılları olan hücreler ile kaplıdır. Bu bölümde, akciğer hastalıkları ve modern tıbbın akciğerleri sağlıklı tutmayı nasıl sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinin!

 


Learn what the main classifications of lung diseases are: obstructive, restrictive, ventilation, and perfusion. Discover the classification of common diseases like asthma, emphysema, and pneumonia.

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here